Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 47 от 49 ПърваПърва ... 374546474849 ПоследнаПоследна
Резултати от 461 до 470 от общо 484
  1. #461
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Най-добрите майки, от гледна на еволюцията и вида, си остават роевите майки. Но,... хората искат пчели, които не се роят, които "дават" много мед, прашец и т.н., които са кротки..., ...,
    Това зависи от много природни фактори, а не от човешката развинтена мисъл.
    Кротка пчела??? Кога пчелата е кротка??? Кога се рои, кога дава мед, кога има прашец и ако го има, дали ще внасят??? И още куп въпроси споменати в многоточието!?
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  2. #462
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Какво означва да ме е страх, виждал съм, правил съм и знам какви способности имат. Да, излиза и по някоя качествена, но много рядко. Свещеви или самсмяна са слаби майки, те взимат гена на майката в кошера и няма как да направиш селекция. Последните проучвания покават че в тези 25% който предват майчините гени се предават най важните гени. Вече ако материала го подбираш ти е друго нещо. Аз вече имам желание да мина на по горно ниво и да работя с инструментални майки, а ти ме връщаш на първите ми пчеларски години
    Със твоята единствена,слънчогледова паша......инструменталките изобщо не се връзват.Освен,ако не си решил да мигрираш в някой медоносен раьон.
    Не си падам по генетиката,но чат-пат пускам "ухо".Та четох и слушах,как кърмачките в отглеждачите придават своите гени на бъдещите майки,ако и да са от златно яйце.......

  3. #463
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    След последна паша,когато дойде време да изхвърлят търтеите,най-напред изхвърлят джендарите,недозрелите...сл абите.По късно идва ред и на яките..
    Важен момент при завръщане на майката от оплождане е полета по обратния път.Ако попадне в потока на пчелите и свитата и не е достатъчна,ще бъде нападната от др пчели....особено в големи пчелини....

  4. #464
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Със твоята единствена,слънчогледова паша......инструменталките изобщо не се връзват.Освен,ако не си решил да мигрираш в някой медоносен раьон.
    Не си падам по генетиката,но чат-пат пускам "ухо".Та четох и слушах,как кърмачките в отглеждачите придават своите гени на бъдещите майки,ако и да са от златно яйце.......
    Аз съм направил сметка, дано е с кръчмаря Аз не гоня мед, към отводки, прашец и прополис съм се ориентирал. Доста прочетох за генетиката и съм впечатлен, пък да видим какво ще стане.

  5. #465
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това с подбиране на материала и инструментално осеменяване си е чиста проба пунта мара, как е казал народа. Както не веднъж съм казал при кръстоските се получават 25х50х25 резултати. Какво ще каже това? 25 супер добри. 50 средна хубост и последните 25 тотал щета. Как обаче ще разбереш коя каква е е въпроса? С това се занимава Генетиката, а не кой да е пчелар. Единствено от пчеларя зависи да предостави добри условия, а от природата да е по благосклонна от към паша. Един пчелар няма как да разбере коя майка е добра, докато не започне да снася яко в кошера, но това пък зависи от природните фактори....
    Поръчал съм 2 броя заради това и ще видя коя ще ми хареса повече и ще раборя с нея. Решил съм и ще прабвам, взимал съм майки F1 и дават всичко по 2.

  6. #466
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    Аха, благодаря за инфото, от къде се купуват и каква им е цената евентуално, аз за сега си ги произвеждам сам чрез цепене на кошера на две, ама не винаги излизат добро майки.
    От много места се продават от 250лв. на горе и по над 1000лв. има даже.

  7. #467
    Автор
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    Плетена.общ.Сатовча.1000н.в.
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Какво означва да ме е страх, виждал съм, правил съм и знам какви способности имат. Да, излиза и по някоя качествена, но много рядко. Свещеви или самсмяна са слаби майки, те взимат гена на майката в кошера и няма как да направиш селекция. Последните проучвания покават че в тези 25% който предват майчините гени се предават най важните гени. Вече ако материала го подбираш ти е друго нещо. Аз вече имам желание да мина на по горно ниво и да работя с инструментални майки, а ти ме връщаш на първите ми пчеларски години
    Извинявам се ,че те връщам назад.Успех ти желая с инструменталките. Те са от много високо ниво за мен.Не ми е там мястото.

  8. #468
    Автор
    Регистриран
    21.05.2015
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    Плетена.общ.Сатовча.1000н.в.
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това с подбиране на материала и инструментално осеменяване си е чиста проба пунта мара, как е казал народа. Както не веднъж съм казал при кръстоските се получават 25х50х25 резултати. Какво ще каже това? 25 супер добри. 50 средна хубост и последните 25 тотал щета. Как обаче ще разбереш коя каква е е въпроса? С това се занимава Генетиката, а не кой да е пчелар. Единствено от пчеларя зависи да предостави добри условия, а от природата да е по благосклонна от към паша. Един пчелар няма как да разбере коя майка е добра, докато не започне да снася яко в кошера, но това пък зависи от природните фактори....
    Абсолютно,това е и моето мнение.Инструменталки...че там си има творец и ние се мешим в работата му .Ще подобрим едно,а ще влошим сто.
    п.п.ама съм и аз.Последните два поста са за събиране

  9. #469
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от iuli1971 Виж публикацията
    Извинявам се ,че те връщам назад.Успех ти желая с инструменталките. Те са от много високо ниво за мен.Не ми е там мястото.
    Защо тази ирония колега? Стига да имаш желание всичко се получава, никога не си слагай граници.

  10. #470
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    851
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Най-добрите майки, от гледна точка на еволюцията и вида, си остават роевите майки. Но,... хората искат пчели, които не се роят, които "дават" много мед, прашец и т.н., които са кротки..., ...,
    Това може да е вярно само,ако става дума за свободни пчели-рояци.Имал съм вьзможност да извадя от хралупа далаци на два токущо роил се рояк.И на двете места имаше по два маточника,като единия беше открит.
    Виждал съм и кошер в роево с много маточници.....Дали от вс маточници,би изляла качествена майка???......да не говорим за търтеите с които ще се зареди.
    На мен,например, ми трябва майка за един сезон,която да снесе от август до другия август 200000яйца.А това го може всяка майка през първата си година...

 

 
Страница 47 от 49 ПърваПърва ... 374546474849 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •