Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 35 от 49 ПърваПърва ... 25333435363745 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 341 до 350 от общо 484
  1. #341
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Събирам итводката в пет рамково съндъче с мрежесто дъно,веднага затварям и редя в превоза,като свърша ги местя на другия пчелин.Целта е летящата пчела да остане.Като приемат майката и се изпълни с пчели,разширявам в кошер.Грешката е че ги давих в сироп и градеж...

  2. #342
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    А местиш ли ги на друго място ?
    Не не ги местя! Младата майка с добри генетични заложби, изпреварват дори уж вече развит кошер. Пример от миналия сезон: Отводка с 4-ри рамки, покриващи две рамки и малко се развиха до 6 плодникови, и дадоха 10рамки магазинни на акацията с мед. Друг с майка на втори сезон, с уж повече пчели, 12 рамки в плодника, външно развит даде около 3 рамки!

  3. #343
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    При мен се случва слабите ( 1-2 рамки) да биват ограбвани и унищожени,затова се старая да изпреваря и ги местя.

  4. #344
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    При мен се случва слабите ( 1-2 рамки) да биват ограбвани и унищожени,затова се старая да изпреваря и ги местя.
    Кражбите стават 90% на есен, на пролет е много рядко! Ако всички кошери получават по някое и друго кило захарно тесто, кражби не се наблюдават.

  5. #345
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Зависи от бройката тогава май .Ако са 50 семейства и има конкуренция рано или малко по късно силните нападат и ограбват макар да има храна.

  6. #346
    Наблюдател
    Регистриран
    07.07.2014
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Ботевград
    Здравейте колеги, благодаря за хубавата тема!
    Един от трите ми кошера тази година донесе два пъти по два магазина с мед. В моя район такова не съм виждал. Как да запазя гена на тая майка. Сега е почти август и кошера прелива от пчели въпреки двата магазина, които не съм свалил още?
    Да направя ли отводка с майката и да чакам семейството да направи майки или да не рискувам? При нас вече няма паша. Моля дайте ми напътствия. Прилагам снимка на кошера от днес.Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	29072019.jpg
Прегледи:      268
Размер:	217.0 KB
ID:	10137
    С уважение!

  7. #347
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от nnakov Виж публикацията
    Здравейте колеги, благодаря за хубавата тема!
    Един от трите ми кошера тази година донесе два пъти по два магазина с мед. В моя район такова не съм виждал. Как да запазя гена на тая майка. Сега е почти август и кошера прелива от пчели въпреки двата магазина, които не съм свалил още?
    Да направя ли отводка с майката и да чакам семейството да направи майки или да не рискувам? При нас вече няма паша. Моля дайте ми напътствия. Прилагам снимка на кошера от днес.Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	29072019.jpg
Прегледи:      268
Размер:	217.0 KB
ID:	10137
    С уважение!
    Използвай момента докато имаш много пчели, след месец няма да ги има, в темата е описано всичко подробно(по памет така мисля). След като си с малко кошери може и да подхраниш спокойно, в подходящото време за това. Виждам че стажът не ти е малко така ще, ти си на ход
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  8. #348
    Наблюдател
    Регистриран
    07.07.2014
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    Ботевград
    Толкова късно не съм правил отводки. Ще опитам, пък каквото стане. Барков 1982, благодаря за стимула!

  9. #349
    Наблюдател
    Регистриран
    05.08.2022
    Мнения
    33
    Пчеларски район
    Раковски
    Здравейте, пчелари!
    Дойде и моят ред да се регистрирам във форума и да напиша няколко реда. Както казва Ангел Йосифов: "Стига си крал!".
    Да съживя малко темата и да споделя моя опит с авустовски отводки и майки.
    Та след приключването на пашата от слънчогледа имах 3 кошера с добри работни показатели и реших да взема да направя по една отводка, за да запазя гена.
    След консултация и с Ангел на 26.07. не се чудих много и разформировах двата от тях. Третият го оставих цял.
    Първият разделих наполовина: пило - прясно и запечатано - 2 рамки и медови запаси - 2 рамки. Не открих майката, но пчелите по-късно щяха да ми покажат къде е. Едната половина остана в кошера на старото място, а другата прехърлих в седем рамков нуклеос, като стърсих върху рамките още две с млади пчели. Нуклеоса е позициониран на 10 метра от мястото на кошера.
    На вторият кошер намерих майката. Отделих я в друг нуклеос, като добавих една рамка със запечатано пило и две медови от двете страни. Нуклеоса беше преместен до другия, а осиротялото семейство остана в кошера.
    След 5 дни изчистих запечатаните маточници, за което получих доза упрек и си взех забележка.
    Оказа се, че майката на първият кошер си е останала в кошера. Така имах два нуклеоса - един без и един с майка и два кошера по същата схема.
    Резултата от проверката след месец 29.08. показа: нуклеоса няма никакви яйца и пило. Не намерих и майка. Поставих контролна рамка с прясно пило и след седмица 04.09. имах запечатани маточници.
    В кошера имаше открито и дори малко запечатано пило. Майка не търсих повече. След седмица от чисто любопитсто го прерових и за изненада открих доста маточници.
    Та за сега резултата е пълен провал!

  10. #350
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Васил Георгиев Виж публикацията
    Здравейте, пчелари!
    Дойде и моят ред да се регистрирам във форума и да напиша няколко реда. Както казва Ангел Йосифов: "Стига си крал!".
    Да съживя малко темата и да споделя моя опит с авустовски отводки и майки.
    Та след приключването на пашата от слънчогледа имах 3 кошера с добри работни показатели и реших да взема да направя по една отводка, за да запазя гена.
    След консултация и с Ангел на 26.07. не се чудих много и разформировах двата от тях. Третият го оставих цял.
    Първият разделих наполовина: пило - прясно и запечатано - 2 рамки и медови запаси - 2 рамки. Не открих майката, но пчелите по-късно щяха да ми покажат къде е. Едната половина остана в кошера на старото място, а другата прехърлих в седем рамков нуклеос, като стърсих върху рамките още две с млади пчели. Нуклеоса е позициониран на 10 метра от мястото на кошера.
    На вторият кошер намерих майката. Отделих я в друг нуклеос, като добавих една рамка със запечатано пило и две медови от двете страни. Нуклеоса беше преместен до другия, а осиротялото семейство остана в кошера.
    След 5 дни изчистих запечатаните маточници, за което получих доза упрек и си взех забележка.
    Оказа се, че майката на първият кошер си е останала в кошера. Така имах два нуклеоса - един без и един с майка и два кошера по същата схема.
    Резултата от проверката след месец 29.08. показа: нуклеоса няма никакви яйца и пило. Не намерих и майка. Поставих контролна рамка с прясно пило и след седмица 04.09. имах запечатани маточници.
    В кошера имаше открито и дори малко запечатано пило. Майка не търсих повече. След седмица от чисто любопитсто го прерових и за изненада открих доста маточници.
    Та за сега резултата е пълен провал!
    Тази година, поне при мен няма условия за августовки отводки. Още от края на юни и началото на юли няма търтей. Бях решил да не правя, но имах имах 6 маточника и напрвих 6. Мислех си че ще е 0/6, но 2 ме изненадаха и пронесеха ама не вярвам да са добри. Като цяло това което си направил е всичко напълно грешно спрямо мойте разабирания. Рабиваш единия силен за майки и от другите правиш сборни отводки, така бих процедирал.

 

 
Страница 35 от 49 ПърваПърва ... 25333435363745 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •