Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 49 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 484
  1. #21
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Нещо му става на този форум, хора с по над 1000 поста не третират за акар, правят отводки на по една рамка с бракувани майки в края на август и за капак всички са луднали да минават от многокорпусни на дадан-блат. Пазете се от жегата хора
    Не четеш внимателно.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Маточниците във отводките вече са се излюпили.Очаквам до две седмици майките да започнат осеменяване.Все още не съм забелязал пчелояди в раиьона,но лястовичките са си тук.Освен пернатите проблем може да създаде и липсата на паша-кражбите.Трябва много да се внимава при подхранванията...

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Вчера в късния следобед рязах свищеви маточници във отводките и придавах оплодени майки.НООООО.... "не дърпайте рогатия за опашката". В горния пост писах за пчелояди и нападения,а днес и двете ме навестиха.Една отводка за малко да даде фира.Отводката е направена в/у основното семейство.Кражбата е започнала,може би,още вчера над вечер,а тази сутрин,към 10ч. беше олелия.Отнех корпуса с отводката и го отнесох на страни и сметох пчелите,а питите прибрах в преносно сандъче.За радост майката в клетката беше непокътната.След около час обстановката около нападнатия кошер просветна.Крадците значително намаляха,а след още час нещата взеха да придобиват нормален вид.Имах някакви съмнения за самостоятелните (слаби) отводки,но кражбата се получи там където не очаквах....Отнесох остатъците на нападнатата отводка на другия "пчелин" добавих и още една рамка с пило и пчели и я поставих на мястото на един рояк с цел да я усиля с летящи пчели....На тръгване видях и първото ято "красавци",а тук са ми и отводките със свищевите майки.....

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Добре де и аз исках да си направя някоя и друга майка не за друго ами за обучение ама днеска прегледах няколко кошера, ми то пукнат търтей няма. Кой ще ги оплоди тези майки. Дори яйцата чистят здраво.
    Мисля си за да не рискувам кошерите ако пусна по една рамка в един 15 семеен лежак, дали ще си намерят после майките правилните семейства. Някой оплождал ли е майки в лежак, какъв би бил процента на завръщане.
    Винаги може по-добре.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Много колеги имат двойни оплодни сандъчета,като прелките им гледат в една посока.Как мислиш,щом майките уцелват малките сандъчета,дали ще могат да уцелят цял лежак.Три години(от толкова го имам) под ред махам майката на лежак(24р) и го оставям да си произведе нова.На 11-13 ден от махането на майката,отварям лежака и слагам плътна преграда по средата,като разделям пилото и маточниците,за да го зазимя с две майки.Таз година реших да го заселя с две купешки майки.Не,че не съм доволен от свещевите(та аз затова открих темата),но реших да пробвам с други.
    Какво е 15 семеен лежак?

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Това е 45 рамков лежак разделен на по 3 рамки дълъг 2 метра, който ми е първия, досега лежак не съм имал. Реших да поекспериментирам малко. Всяко отворче за входа е през 12 см. и затова ми се струва доста трудно ако се оплождат майки дали ще нацелят тяхното си семейство.
    Ето снимка на лежака. Сега обаче стои празен и ме е яд. Не съм продал меда и пари за нови майки няма в момента. Ако някой има идея как да го заселя без да рискувам останалите кошери. Идеята ми беше да му поддържам идеалните условия и да видя как и дали ще презимуват 3 рамкови микросемейства.
    1.jpg
    Винаги може по-добре.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Щом в твоя раьон няма търтеи не те съветвам да рискуваш.При мен все още не са ги изгонили дори вчера рязах търтиево пило.Ако,все пак,отделиш някой лев за 2-3 майки спокойно можеш да пробваш.Вадиш стари майки за "лежака",а на тяхно място придаваш новите...3 рамки са напълно достатъчни да иззимеят.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Добре де и аз исках да си направя някоя и друга майка не за друго ами за обучение ама днеска прегледах няколко кошера, ми то пукнат търтей няма. Кой ще ги оплоди тези майки. Дори яйцата чистят здраво.
    Мисля си за да не рискувам кошерите ако пусна по една рамка в един 15 семеен лежак, дали ще си намерят после майките правилните семейства. Някой оплождал ли е майки в лежак, какъв би бил процента на завръщане.
    Ще карам по ред: 1.Ямбол –Сливен ––– 28км.+10= 38км. При мен търтеи има,все още.Имам с–ва които още градят/на 48 ч. по 1 основа/.Затова направих нови 6 отводки ,с запечатани маточници от едно семейство на което изчезна майката по неведоми причини/не съм я бъзикал,за да убия майката по невнимание/.Между впрочем,много колеги се оплакват за изчезнали майки/става въпрос за пчелини с по 50 –100 кошера,а някъде и над 200./Всички са като мен–фосили от палеоерата,някои дори от мезозоя.Компютрите са табу. Затова им обещах ,че ще попитам във форума т. е. голямото братство.Може би Дони да даде някаква светлина в/у проблема или някой колега ,който се е сблъсквал с него.Че в понеделник ,в кафенето ще търкам ръце по кълките и ще се чудя какво да им казвам–всевишния ли е виновен или ние.Помагайте!Иначе ще ме дадат на динозаврите € 2. При 5 секционен лежак /моя/ оплождат се без проблем фланговите майки.В /3 бр./ средата процента е 10–15%.Затова в лежака заселвам отводки с оплодени майки.Другия проблем е, че първите оплодени майки,т. е. крайните ,пронесат ли привличат пчелите от другите секции/чиито майки не са оплодени/ и в даден момент имаш свръх отводка /в двата края/ ,а другите ги няма.Това е от мен ,проверено/минимум 3год./докато проумея –защо? А бяхме млади –бъл. игр. филм.
    Този пост е редактиран от Гогол; 13.08.2015 в 00:44. Причина: Допълване на темата

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Ще карам по ред: 1.Ямбол –Сливен ––– 28км.+10= 38км. При мен търтеи има,все още.Имам с–ва които още градят/на 48 ч. по 1 основа/.Затова направих нови 6 отводки ,с запечатани маточници от едно семейство на което изчезна майката по неведоми причини/не съм я бъзикал,за да убия майката по невнимание/.Между впрочем,много колеги се оплакват за изчезнали майки/става въпрос за пчелини с по 50 –100 кошера,а някъде и над 200./Всички са като мен–фосили от палеоерата,някои дори от мезозоя.Компютрите са табу. Затова им обещах ,че ще попитам във форума т. е. голямото братство.Може би Дони да даде някаква светлина в/у проблема или някой колега ,който се е сблъсквал с него.Че в понеделник ,в кафенето ще търкам ръце по кълките и ще се чудя какво да им казвам–всевишния ли е виновен или ние.Помагайте!Иначе ще ме дадат на динозаврите € 2. При 5 секционен лежак /моя/ оплождат се без проблем фланговите майки.В /3 бр./ средата процента е 10–15%.Затова в лежака заселвам отводки с оплодени майки.Другия проблем е, че първите оплодени майки,т. е. крайните ,пронесат ли привличат пчелите от другите секции/чиито майки не са оплодени/ и в даден момент имаш свръх отводка /в двата края/ ,а другите ги няма.Това е от мен ,проверено/минимум 3год./докато проумея –защо? А бяхме млади –бъл. игр. филм.
    За втори път помагаш колега. За напред да знам, че за толкова голям лежак оплождането ще е трудна работа. Аз взех решение като правя основния есенен преглед ако има слаби семейства и реша да обединявам, на по-слабото семейство майката вместо да я убивам ще я местя в лежака колкото за запасна да има, пък и да го тествам поне тази зима. Тъкмо няма да рискувам за първа година хубави майки в него.

    Имам едно предположение за привидно изчезналите майки, но дано да не е вярно. Може да е голям процент самосмени при който неминуемо има и неуспешно завърнали се майки. А причината ако има голям процент самосмени въобще не е хубава.
    Винаги може по-добре.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    И при мен има проблем с майките
    Изчезват при полета за оплождане. Почти нищо не се връща.

 

 
Страница 3 от 49 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •