Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 25 от 49 ПърваПърва ... 15232425262735 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 241 до 250 от общо 484
  1. #241
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Важното е съхранението им.
    И това още не правил - нямало при мен запасни майки през зима. Имам ДБ кошери по 4-ри дву рамкови нуклеуса/корпус. Чух как зимуват запасни майки в Канада - пак 3-4-ри дву рамкови нуклеуса на корпус (ЛР/ДБ). След облитане придават на една миризма, слагат ханеманова решетка и един пълен магазин с мед. Успешно зимуват до пролет като едно семейство с 4-ри майки.

  2. #242
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    И това още не правил - нямало при мен запасни майки през зима. Имам ДБ кошери по 4-ри дву рамкови нуклеуса/корпус. Чух как зимуват запасни майки в Канада - пак 3-4-ри дву рамкови нуклеуса на корпус (ЛР/ДБ). След облитане придават на една миризма, слагат ханеманова решетка и един пълен магазин с мед. Успешно зимуват до пролет като едно семейство с 4-ри майки.
    Възможно е пчелите да се съберат около една от майките и да изоставят другите. Възможни са 4 варианта. 4 майки - което ме съмнява. 3 майки - също. 2 майки - има вероятност и 1 майка което е най вероятно. 4 майки е възможно чрез плътна преграда или малки прозорци от мрежа през която да минава само въздух, но не и пчели.

  3. #243
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Имам приятел които ги слага в ДБ с плътна дъска и с вход отпред и друг вход отзад казва че така зимуват, аз само веднъж пробвах и февруари беше останала само една майка обединих и това бе.

  4. #244
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Възможни са 4 варианта...
    Има информация - кога повече от 2-ти миризми, пчели не се бият и лесно обединяват. Кога сменял майки тази година, не искал да убия с ръце стари майки (6 бр.)и пускал направо през прелка на ТЪРТОВКИ!!! След три дена намерих 2-е майки в кошера.

    Не сигурен ако 4-ри дву рамкови изолирани нуклеуса ведин ДБ корпус мога да презимуват само с взаимно топлене. Мисля, ако не замръзнат - загинат от глад. А по тази информация (казва на мен авторитетен човек...) - правят едно кълбо през зима. Проверим с практика?

  5. #245
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Проверим с практика?
    Давай и напролет да не забравиш да споделиш резултата ще е интересно и ако върши работа може да се използва.

  6. #246
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Има информация - кога повече от 2-ти миризми, пчели не се бият и лесно обединяват. Кога сменял майки тази година, не искал да убия с ръце стари майки (6 бр.)и пускал направо през прелка на ТЪРТОВКИ!!! След три дена намерих 2-е майки в кошера.

    Не сигурен ако 4-ри дву рамкови изолирани нуклеуса ведин ДБ корпус мога да презимуват само с взаимно топлене. Мисля, ако не замръзнат - загинат от глад. А по тази информация (казва на мен авторитетен човек...) - правят едно кълбо през зима. Проверим с практика?
    Ако са с плътна преграда или най - малкото прозорец с мрежа то тогава взаимно ще се топлят. Няма да замръзнат, а и няма да умрат от глад. Все пак пчеларя би трябвало да се погрижи да имат толкова запаси, колкото имат и другите семейства - пропорционална на семейството. Това до към края на зимата. След това чести грижи за подхранването им до пролетта.

  7. #247
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Да допълня по горния си пост. Възможно е въпреки преградите пчелите да се прехвърлят пак при една или две от майките, чрез налитане отвън.

  8. #248
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Ако приемем че са две майки дали ще е добре да са майка и дъщеря ако направим сега свищева то тя да зимува с майка си отделена с плътна преграда а прозореца да го отваряме чак когато решим да ги обединяваме.

  9. #249
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ако приемем че са две майки дали ще е добре да са майка и дъщеря ако направим сега свищева то тя да зимува с майка си отделена с плътна преграда а прозореца да го отваряме чак когато решим да ги обединяваме.
    Какво е значението на роднинската връзка? Определено при пчелите(майките) няма роднинство.

  10. #250
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    По добре сестри.При различна възраст и количеството феромони са различни......

 

 
Страница 25 от 49 ПърваПърва ... 15232425262735 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •