Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 24 от 49 ПърваПърва ... 14222324252634 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 231 до 240 от общо 484
  1. #231
    Потребител
    Регистриран
    22.05.2012
    Мнения
    82
    Пчеларски район
    гр.Попово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    То това май е септемврийска отводка
    Може и така да се каже.

  2. #232
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от siko13 Виж публикацията
    Според мен трябва да се подхранва с определена цел. При оплодена майка целта е ясна "подбудителна" иначе храненето като самоцел, някакси не го разбирам.
    Виж аз мисля че до запечатването на маточника трябва да се подхранва не само да се задоволят физиологичните нужди но и психологическите на пчелното семейство. Идеята е да се симулира паша тоест началото на благоденствие а не на оскъдица роенето обикновено е преди или по време на главна паша а не след нея.
    Така поне си мисля.
    А има хипотеза че майка до пронасане не се храни за да не я убият (честно казано нямам мнение по този въпрос) но аз говоря до запечатване на маточника.

  3. #233
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Другата седмица се каня да направя към 40 отводки, който ще трябва да си произвеждат майки. В момента има все още търтей, надявам се да се запазят до Септември.

    п.п. за пръв път ще пробвам а все не ми остава време да ги направя по рано. Надявам се да извадя меда до другата седмица .

  4. #234
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Другата седмица се каня да направя към 40 отводки, който ще трябва да си произвеждат майки. В момента има все още търтей, надявам се да се запазят до Септември.
    Зависи от пашата, ако има късна паша е възможно.

  5. #235
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Зависи от пашата, ако има късна паша е възможно.
    Ако няма паша, а то няма да има, сам ще си я създам. Само трябва прашец да има.

  6. #236
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Смело начинание tarty!За това което си намислил при липса на паша ще трябва яко хранене всеки ден.А за цветният прашец трябва да видиш по кошерите колко има и дали можеш да вземеш по малко от тях.

  7. #237
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Голямата купчина едва я преполових заради отравянето и мега смотаното време. Та сега рамки бол, пари за захар трудно се намират, но като съм се хванал на хорото ще го играя.
    Kак върви "хорото".Само да не е като на "Бяла роза"...Успех!

  8. #238
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Тази година при формирането на нуклеуси нямало доста пити със зряло пило и накрая получих 4-5 свищеви майки. Работят не по лошо от други. Прочел тема и помислих - защо сега да не направя запасни (за зима) 10-15 бройки пак свищеви майки? Паша при мен още не приключила, имам доста търтеи и пило в плодници...

    Да сложа в нуклеус по една пита с РАЗНО възрастно пило + медена с прашец + стръскам с една пита млади пчели + хранилка с разреден мед. След 3-и пълни денонощия махам всички запечатани маточници (изградени на късни ларви) и после след запечатване оставям 1-2 най хубави ... Преди това никога не правил майки в това време. Какво ще кажете колеги?

  9. #239
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Тази година при формирането на нуклеуси нямало доста пити със зряло пило и накрая получих 4-5 свищеви майки. Работят не по лошо от други. Прочел тема и помислих - защо сега да не направя запасни (за зима) 10-15 бройки пак свищеви майки? Паша при мен още не приключила, имам доста търтеи и пило в плодници...

    Да сложа в нуклеус по една пита с РАЗНО възрастно пило + медена с прашец + стръскам с една пита млади пчели + хранилка с разреден мед. След 3-и пълни денонощия махам всички запечатани маточници (изградени на късни ларви) и после след запечатване оставям 1-2 най хубави ... Преди това никога не правил майки в това време. Какво ще кажете колеги?
    Търтеите ще ти трябват след месец,не сега. Има една теория според която свищевите майки са по-добри от повечето купешки. Незнам дали е така нямам поглед личен по темата.

  10. #240
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Преди това никога не правил майки в това време. Какво ще кажете колеги?
    Докато има търтеи можеш да правиш(произвеждаш) майки. Важното е съхранението им.

 

 
Страница 24 от 49 ПърваПърва ... 14222324252634 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •