Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 93
  1. #21
    Потребител
    Регистриран
    16.09.2013
    Мнения
    67
    Благодаря ти за изчерпателния отговор.
    Аз сега тествам три Финландски кошера и смятам да ги сложа в планината на 1250 м. н.в. Но по прицип много ми харесват и май ще ги приселя всички в EPS кошери. Ако имаш за продаване корпуси Фарар кажи.

  2. #22
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Имам за продан само цели ДБ кошери с по 1 магазин + семействата.

  3. #23
    Потребител
    Регистриран
    16.09.2013
    Мнения
    67
    Благодаря , но няма да се възползувам .
    Вече минах през тази мъка .

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    Като цяло никога не съм мислил да пчеларствам във фарарови кошери, но краткото време, през което работих с тях, ми остави добри впечатления. Със семействата в тези кошери нямаше никакви проблеми. Носеха си мед и прашец колкто всички останали. През зимата си зимуваха нормално, въпреки всички партенки във форума, че 4-те сантиметра пространство между двата етажа рамки били МЪРТВА ЗОНА. Може това и да е така, но моите пчели не го знаеха, и затова си зимуваха с кеф без никаква зимна смъртност.
    Жалко, че оспамваме и тая тема, ама няма как. Досега сведения от заслужаващи доверие съфорумци за "мъртва зона" при Фарар не съм срещал. А имам претенция, че следя внимателно форума от четири години и половина. Да не би партенките да са се развявали на друго място?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    Аз имам магазинни в които е снасяно. Мога да ти продам кафеви пити/рамки. Не си мисли, че искам да ти пробутам стари и черни. Мисля да подбера хубави -- не брак! Аз съм около В.Търново. Колко бройки кафеви ти трябват?

    Ето ти една идея (правил съм го и работи) как от ДБ (30см) се правят две по 16см. Режеш страничните летви по средата. Питата на 2-3 мм над разреза. На горната част слагаш отдолу една летва 43.5см 1 см дебела. На долната ковеш една 47см дълга и един дебела. Аз действах с такера. След това отгоре на летвата слагаш 2-3 ламаринки (аз слагах алуминиева от капаците) 1см х 7см. Те са да укрепят питата да не се клати. След 2-3 дена ламаринките ги махаш (без да вадиш рамката). Пчелите я укрепват добре и даже минава през центрофугата ОК. Ако има разтояние между горната летва и питата (не си рязал точно) пъхни едно-две дървени трупчета под питата да я повдигнат и да опре в горната летва. . И двете рамки стават по 16 см. 1-2мм се губят от сряза на зегето.

    Ако нарежеш рамки с пило, ще загубиш само един ред където е разреза.
    Колега, благодаря Ти за предложението за питите, но ще се въздържа. Страх ме е да взимам инвентар от други пчелари заради болестите. Иначе това да нарежа големите ДБ пити също е идея.

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Колега, благодаря Ти за предложението за питите, но ще се въздържа. Страх ме е да взимам инвентар от други пчелари заради болестите. Иначе това да нарежа големите ДБ пити също е идея.
    Разбирам те! Първата ми идея беше да предложа някаква размяна, но се отказах, от страх от болести. Затова предложих продажба. Действай с рязането. Аз го бях правил само с зеге и такер. Имах летви 25х1см и ги рязах на 43.5 и 47 см. С трион и чук пак ще стане, но по-бавно.

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    01.11.2013
    Мнения
    23
    При Фарар ,,мъртва зона,, няма т.к. при височина на рамката Н=16см пчелното кълбо обхваща и двата корпуса.От 10г. имам 50 бр фарар.За мен това е кошера без недостатъци.

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    03.08.2014
    Мнения
    43
    Колега,на колко корпуса зазимяваш Фарара?

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    01.11.2013
    Мнения
    23
    Отначало ги зазимявах на три корпуса,но забелязах,че формират гнездото в горните два.За това ги зазимявам на два корпуса.а много силните.които изпълват и трите корпуса с пчели-на три,но това е рядкост,

  10. #30
    Наблюдател
    Регистриран
    03.08.2014
    Мнения
    43
    Цитат Първоначално публикувано от mival Виж публикацията
    Отначало ги зазимявах на три корпуса,но забелязах,че формират гнездото в горните два.За това ги зазимявам на два корпуса.а много силните.които изпълват и трите корпуса с пчели-на три,но това е рядкост,
    А горния корпус е пълен винаги с мед,нали?

 

 
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •