Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 93
  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    ......Матеев спомняш ли си по дати как са се развили нещата с подобни манипулации. Клипчето с руснака още не съм го изгледал, че доста дългичко, но от утре ще имам повечко време и ще го видя.
    Ами отне целия сезон. Някъде през май се разпоредих цял един пчелин с Фарар кошери да го преобразуват в ЛР. Сложихме отгоре по един ЛР корпус и зачакахме. Да сме ходили на него 2-3 пъти и всеки път изземвахме излишните Фарар корпуси, стеснявайки семействата в долния корпус все повече и повече. Голяма част от семействата се бяха прехвърлили горе за около 1 месец, но останаха и такива, които се съпротивляват. Това бяха най-силните семейства, при които пилото изпълваше 2 пълни Фарар корпуса и нямаше как да ги стесним само в един. Към днешна дата мисля, че са останали само около 10 непрехвърлени семейства, но последната проверка я правихме преди 2-3 седмици. След ден-два ще минем да съберем меда и предполагам че прехвърлянето вече ще е приключило

    Между другото исках да ти кажа да не се безпокоиш, че ще загубиш годината. Всички семейства през цялото време си работеха нормално и независимо дали се бяха прехвърлили, продължаваха да си събират мед и всичко останало. Просто като тръгнеш да прибираш меда, носи си и от двата вида корпуси.

    Другото, което правих тази година, е пренареждане на пчелините ми, като ДБ кошерите ги концентрирах в едни пчелини, а ЛР - в други. Преди подредбата беше пълен хаос. По всички пчелини имаше всякакви кошери с всякакви (дори невероятни) комбинации от 3-те вида корпуси. Просто пчеларите ми бяха слагали каквото им попадне под ръка, но този хаос в един момент започна силно да пречи. На практика не знаех какви семейства имам - колко ДБ и колко ЛР. Изчистването протече именно по този метод, който ти го препоръчах, като слагах за горен корпус такъв от желаната от мене система. В голям процент от случаите това беше успешно, а където не ставаше - ами просто правехме отводки и ги продавахме.

    Като цяло процеса отне около 2 месеца. Преобразувани бяха около 300-400 семейства. Неуспешните опити са не повече от 20-30, но причината е по-скоро защото някои от пчелините ги посещавахме много рядко и не проследявахме как тече процеса, за да направим корекции. Колкото до Фарара - процеса все още не е приключил защото не ми се занимаваше да правя Фарар отводки, пък и нямаше пазар за тях.

    Забравих да кажа - самите Фарар семейства пък ги правих по-предната година, като пак ползвах същия метод (слагане на най-горен корпус от вярната система). И пак прехода беше успешен. Като цяло за тези две години съм направил над 500 премествания буквално от всяка система към всяка. В момента ти се колебаеш, но аз не знам защо. Давай смело и не се притеснявай - пчелите ще се справят. И работи на цели корпуси - недей да си помисляш за операции с отделни рамки, защото това консумира 5-10 пъти повече време. И недей да правиш глупоста в ДБ корпуси да слагаш ЛР рамки. Подобна глупост я направих преди 3 години и до ден днешен не мога да се изчистя - непрекъснато откривам тук или там забравени ЛР рамки в ДБ корпуси.

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Мисля си, че е най-разумно операцията да започне веднага след акацията, и да преключи до началото на слънчогледа. Ако по време на прехвърлянето се появи силна паша, рискуваш пчелите да напълнят горния корпус с мед, а не с пило. Това се случи при мене при някои от силните семейства, та се наложи в рамките на сезона за втори път да им слагам отгоре празен неизграден корпус.

    При мене имаше и друг проблем - поради направата на много отводки аз на практика сведох повечето семейства до ниво отводка към дата 10-ти юни. Това стана защото по няколко пъти изземвах пити с пило и млади пчели, и семействата в един момент останаха с много малко млади пчели, а в първата половина на юни и с малко стари пчели. При това положение (липсата на достатъчно пчели) прехвърлянето в горен корпус ставаше по-бавно и по-трудно, но все пак ставаше когато семейството позаякне и пчелите понапълнят втория корпус.

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А сега ето ти и друга алтернатива за напълване на ДБ кошери с пчели. Нея също съм я проигравал тази година. Към края на месец май семействата ми вече бяха опоскани откъмто пити с пило, а имах все още една заявена партида от около 300 маточника, която щеше да пристигне след 2-3 дена. И за да не я опропастя, принудих се да направя отводки на по 1 рамка с пило и 1 прашецомедова. Това се случи някъде в края на месец май. Тези отводки щяха да си останат за мене за покриване на зимната смъртност и за известно малко увеличаване на бройката на семействата ми.

    Та погълнати от другата работа, тези отводки ги изоставихме на произвола на съдбата. За тях не са полагани грижите, които активно ги полагахме за отводките за продан. И въпреки това за около 40 дена тези отводки бяха напълнили 5-рамковите нуклеуси и се наложи да ги прехвърляме в кошери (някъде в средата на юли). Към днешна дата тези отводки в над 90% от случаите са напълнили един корпус с пчели, и дори от някои от тях извадихме по 2-3 пити с мед. През август ще им дам по 15-20 литра сироп (или Апиинверт) и ще влязат в зимата като достатъчно силни семейства.

    Та искам да ти кажа, че вместо да преминаваш от ЛР към ДБ, защо просто през май не направиш такива икономични ДБ отводки на по 1 ЛР рамка с пило и 1 прашецомедова, и до август тези отводки ще напълнят ДБ корпусите. При зазимяването ще изземеш 2-те ЛР рамки и готово. Хаос в рамките няма да настъпи, защото тези 2 рамки ще ги знаеш на кои позиции се намират вътре в ДБ плодниците.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    А сега ето ти и друга алтернатива за напълване на ДБ кошери с пчели. Нея също съм я проигравал тази година. Към края на месец май семействата ми вече бяха опоскани откъмто пити с пило, а имах все още една заявена партида от около 300 маточника, която щеше да пристигне след 2-3 дена. И за да не я опропастя, принудих се да направя отводки на по 1 рамка с пило и 1 прашецомедова. Това се случи някъде в края на месец май. Тези отводки щяха да си останат за мене за покриване на зимната смъртност и за известно малко увеличаване на бройката на семействата ми.

    Та погълнати от другата работа, тези отводки ги изоставихме на произвола на съдбата. За тях не са полагани грижите, които активно ги полагахме за отводките за продан. И въпреки това за около 40 дена тези отводки бяха напълнили 5-рамковите нуклеуси и се наложи да ги прехвърляме в кошери (някъде в средата на юли). Към днешна дата тези отводки в над 90% от случаите са напълнили един корпус с пчели, и дори от някои от тях извадихме по 2-3 пити с мед. През август ще им дам по 15-20 литра сироп (или Апиинверт) и ще влязат в зимата като достатъчно силни семейства.

    Та искам да ти кажа, че вместо да преминаваш от ЛР към ДБ, защо просто през май не направиш такива икономични ДБ отводки на по 1 ЛР рамка с пило и една прашецомедова, и до август тези отводки ще напълнят ДБ кошерите. При зазимяването ще изземеш 2-те ЛР рамки и готово. Хаос в рамките няма да настъпи, защото тези 2 рамки ще ги знаеш на кои позиции се намират вътре в ДБ плодника.
    имам един въпрос за тия отводки с 2 рамки. Какво трябва да е пилото?

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Пилото трябва да е люпещо се. Идеята е в следващите 3-4 дена пилото да се превърне в млади пчели, които са жизнено необходими за поддържането на температурния режим на младата и все още развиваща се майка.

    Иначе отводката може да се направи с всякакви пити с всякакво пило, но това само ако в нея се добавят достатъчен брой млади пчели. Тънкоста не е в избора на пило, а в добавянето на достатъчно пчели за неговото отглеждане и за създаване на подходящ температурен режим на майката. Основният проблем е, че старите пчели напускат отводката, и ако в нея останат малко млади пчели с много открито пило, от тогава това пило ще се порази. Също така майката ще страда, защото малкото на брой пчели се разпиляват по питите с пило, и няма кой да я топли през нощта.

    При направата на отводката имаме вероятност маточника и/или новоизлюпената майка да не бъде приети, като факторите, които влияят на процента на приемане, са следните:
    1. Колкото е по-слаба отводката, толкова вероятноста за приемане е по-голяма.
    2. Колкото по-малко откритото пило има, толкова е по-висока вероятноста пчелите да приемат чуждия маточник (вместо да си направят свой).
    3. Колкото расата на майката (генетичната съвместимост) е по-близка до тази на пчелите от отводката, толкова е по-висока вероятноста за приемане.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Пилото трябва да е люпещо се. Идеята е в следващите 3-4 дена пилото да се превърне в млади пчели, които са жизнено необходими за поддържането на температурния режим на младата и все още развиваща се майка.

    Иначе отводката може да се направи с всякакви пити с всякакво пило, но това само ако в нея се добавят достатъчен брой млади пчели. Тънкоста не е в избора на пило, а в добавянето на достатъчно пчели за неговото отглеждане и за създаване на подходящ температурен режим на майката. Основният проблем е, че старите пчели напускат отводката, и ако в нея останат малко млади пчели с много открито пило, от тогава това пило ще се порази. Също така майката ще страда, защото малкото на брой пчели се разпиляват по питите с пило, и няма кой да я топли през нощта.

    При направата на отводката имаме вероятност маточника и/или новоизлюпената майка да не бъде приети, като факторите, които влияят на процента на приемане, са следните:
    1. Колкото е по-слаба отводката, толкова вероятноста за приемане е по-голяма.
    2. Колкото по-малко откритото пило има, толкова е по-висока вероятноста пчелите да приемат чуждия маточник (вместо да си направят свой).
    3. Колкото расата на майката (генетичната съвместимост) е по-близка до тази на пчелите от отводката, толкова е по-висока вероятноста за приемане.
    благодаря Матев за отговора

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Аз тази година реших да пробвам от ДБ на двумайчин Фарар, основния ми проблем е, че имам изградени ДБ магазинни пити на които обаче никога не е отглеждано пило. Сега и двете майки отказват да осеменяват новите пити. В едното семейство (два корпуса) сложих 12 фарарови рамки (ДБ магазинни рамки) в средата на кошера (по 6 в корпус, а големите ДБ пити в страни от тях) Виждам, че инстинкта за осеменяване на стари пити надделява над инстинкта за поддържане на компактност на пилото в центъра на гнездото. Сега мисля да сложа трети корпус отгоре с нови пити и ханеманова решетка и да затворя майката в него за да осеменява. Осеменените ще ги свалям долу, а на тяхно място -нови неосеменени. Другия вариант е да махна всички стари ДБ пити, но така ще отслабя семейството защото са пълни с пило.

    В другото семейство направих отводка само с млади пчели и пити без пило. Само новички и добре изградени магазинни ДБ. Писах на Скутелатор на лични дали продава майки, но не ми отговори и затова купих някаква майка от пчеларския магазин. Майката започна да осеменява, но в момента в който сложих една стара ДБ рамка с люпещо се пило за подсилване на семейството, майката спря да осеменява новите пити и веднага се прехвърли в-у старата ДБ. Въпреки че пак я бях сложил най-открая снасяше безразборно във всяка новоосвободила се килийка. Затова извадих старата пита и сега иска не иска пак ще снася на новите.

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Аз имам магазинни в които е снасяно. Мога да ти продам кафеви пити/рамки. Не си мисли, че искам да ти пробутам стари и черни. Мисля да подбера хубави -- не брак! Аз съм около В.Търново. Колко бройки кафеви ти трябват?

    Ето ти една идея (правил съм го и работи) как от ДБ (30см) се правят две по 16см. Режеш страничните летви по средата. Питата на 2-3 мм над разреза. На горната част слагаш отдолу една летва 43.5см 1 см дебела. На долната ковеш една 47см дълга и един дебела. Аз действах с такера. След това отгоре на летвата слагаш 2-3 ламаринки (аз слагах алуминиева от капаците) 1см х 7см. Те са да укрепят питата да не се клати. След 2-3 дена ламаринките ги махаш (без да вадиш рамката). Пчелите я укрепват добре и даже минава през центрофугата ОК. Ако има разтояние между горната летва и питата (не си рязал точно) пъхни едно-две дървени трупчета под питата да я повдигнат и да опре в горната летва. . И двете рамки стават по 16 см. 1-2мм се губят от сряза на зегето.

    Ако нарежеш рамки с пило, ще загубиш само един ред където е разреза.
    Този пост е редактиран от nikola.vladov; 06.08.2015 в 16:46.

  9. #19
    Потребител
    Регистриран
    16.09.2013
    Мнения
    67
    Здравей Матеев,
    Не ти ли харесваха Фарарарите ?
    Можеш ли да микажеш по каква причина ги прехвърли в ЛР , само заради слабото търсене на отводки или има и друга причина.
    Аз имам 50 Фарара и никога не съм имал ЛР.

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Причината да създам 100 Фарар кошера беше майкопроизводството. Оплодните сандъчета, които си бях разработил и изработил, бяха за 1/3 фарарова (магазинна) рамка. Три рамки от едно оплодно сандъче се сглобяваха в една магазинна (фарарова) рамка и през зимата живееха във фарарови кошери. Пролетта, когато се наложеше да пълня сандъчетата, просто ги вземах тези рамки, вече готово напълнени с пчели и пило. Есента ги връщах обратно.

    Това беше идеята, но тя се провали по 2 причини:
    1. През тази зима торнадо (циклон) направи на трески половината от фараровите ми кошери. Просто лош късмет......
    2. През годините нахитрях и сега вече съм на мнение, че по-добри майки стават във фибранени нуклеуси с големи ЛР или ДБ рамки.

    Като цяло никога не съм мислил да пчеларствам във фарарови кошери, но краткото време, през което работих с тях, ми остави добри впечатления. Със семействата в тези кошери нямаше никакви проблеми. Носеха си мед и прашец колкто всички останали. През зимата си зимуваха нормално, въпреки всички партенки във форума, че 4-те сантиметра пространство между двата етажа рамки били МЪРТВА ЗОНА. Може това и да е така, но моите пчели не го знаеха, и затова си зимуваха с кеф без никаква зимна смъртност.

    Като цяло ако сега трябваше да купувам отново инвентар за хиляди кошери, може би щях да се спра на Фарар системата. Определено в нея има малко повече труд по плодника (по семейството), но за сметка на това си има неоспорими предимства, особенно когато човек се опитва да прави индустриално пчеларство.

    Иначе като цяло в момента искам да премина изцяло към ЛР по една много проста причина - просто имам закупени голямо количесттво ЛР корпуси (над 6000) и в същото време искам да се оттърва от 3-те вида рамки, които създават хаос в базите ми и по пчелините. И сега се оттървам от това, което го имам в по-малко количества - ДБ и Фарар корпусите и рамките.

 

 
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •