Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 17 от общо 17
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    09.02.2011
    Мнения
    8
    Как ги зася?

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Сега става ли да събера семена и да ги засея? Те са още зелени отвън. В литеретурата пише, че стават кафяви и стоят на дървото цяла зима. С две думи дали вече са узрели (годни за сеене)?

  3. #13
    Щом са зелени, значи още не са узрели. Трябва да станат кафяви и самата шушулка изсъхва. А семената вътре са тъмно кафяви. Като стиснеш шушулката трябва да се троши като на зрял и изсушен боб.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    09.02.2011
    Мнения
    8
    P1020828.JPGP1020827.JPGP1020829.JPG[ATTACH]undefined[/ATTACH]

    Това е плодът на труда ми за сега. Мехурника поникна още есента 2 седмици след като го посадих в саксия, във входа на блока. Не съм подлагал семената на никаква стратификация, скарификация или друга процедура. Семената поникнаха дружно и едновременно. Процента на покълване според мен е много близък до 100. Гледах ги цяла есен и зима. Миналата седмица разсадих няколко на двора и няколко в тея кофички. Тия на двора измръзнаха. Явно температури под 10 градуса /каквито май имаше през нощта миналата седмица/ не му понасят, а тези които останаха на топло нищо им няма. След пресаждането грам не оклюмаха или повехнаха. Все така са си жизнени.
    Раздал съм 20 на колеги, аз пресадих /и унищожих/ още толкова. По мои сметки имам още около 150 коренчета. Ако някои иска - раздавам без никакви скрупули и искания от моя страна. Живея в Стара Загора, имам къща в Дъбово. пишете на лични.
    В бялата саксия е Софора Японика. Тя е друга тема. След много четене в нета /основно на английски/ стигнах до извода да ги резна леко в едното ъгълче с нокторезачката. Доста пипкава работа /и определено не е за нерваци/. В единия край на саксията оставих не резнати семена. Просто ми омръзна да режа, все пак това ми отне около 3 дни. Забелязва се, че в левият край, там където са не резнатите, има поникнало само едно, а в останалата част на саксията има около 50. Процента на кълняемост по тоя метод е по мои сметки 30 - 50. Оставил съм и на открито цяла зима, без никакво третиране, за да видя какво ще стори майката природа. Софора за сега не раздавам.
    Мислех да ги разсадя тази седмица, но като видях как е загинал мехурника реших да изчакам до края на май. Тогава ще ги присадя на двора в кофички с отрязани дъна през около метър и ще ги гледам там. И, ако е рекъл Бог, догодина ще садя по каналите и покрай пътя.
    Това е от мен за сега. Ако съм помогнал на някой ентусиаст като мен - много се радвам. Ако някой има по - детайлни въпроси - отговарям.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри P1020830.JPG‎   P1020831.JPG‎  

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Моят още не е поникнал .
    Следвах тук едни съвети , а бях решил да го раздавам .

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    petko_baremov, браво! Страхотна работа!

    Моя мехурник още не е поникнал, но това е нормално тъй като разсада ми е навън.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    01.03.2011
    Мнения
    41
    а някой опитвал ли е мед от китайски мехурник добри ли са вкусовете му качества

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •