Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 46
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Дано,не съм го пропуснал,но на истина не срещнах за вариант,който мисля да зазимявам.Най-отдолу 1-ви корпус с празни пити,плодник и 3-ти корпус отгоре,защото нямам надставки в които спокойно да настаня питка напролет(ако се наложи) и топлоизолация.Моля,ако някой е зазимявал по този начин да сподели!С благодарност разбира се!
    Важно е да имаш само отдолу отворен вход и като обем общо да не са повече от два плодника ДБ, но е хубаво според мен най отгоре да е големия корпус, а за питките проблема може да го решиш с найлон отгоре.

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Важно е да имаш само отдолу отворен вход и като обем общо да не са повече от два плодника ДБ, но е хубаво според мен най отгоре да е големия корпус, а за питките проблема може да го решиш с найлон отгоре.
    Корпусите са еднакви,Рутови.Прости ми невежеството:3 корпуса,10-рамкови,равни по обем ли са на два плодника ДБ?

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Корпусите са еднакви,Рутови.Прости ми невежеството:3 корпуса,10-рамкови,равни по обем ли са на два плодника ДБ?
    Не съм по сметките, но дали два рутови са равни на два дадана? Не знам защо, но се придържам към мотото на Мечо Пух.

  4. #34
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Корпусите са еднакви,Рутови.Прости ми невежеството:3 корпуса,10-рамкови,равни по обем ли са на два плодника ДБ?
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Не съм по сметките, но дали два рутови са равни на два дадана? Не знам защо, но се придържам към мотото на Мечо Пух.
    3 корпуса са равни на два ДБ, но 2 не. И разберете, че не обема на кошера е важен, а какво е развитието и силата на семейството в него. Обема вече е важен когато семейството се развие. Докато не е развито добре, обема дори пречи. Другото което е, че постоянно се сравняват видовете кошери. Съмнявам се пчелите да разбират от формите и едва ли ще ги интересуват, дори те да са като колянов вал.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    И разберете, че не обема на кошера е важен, а какво е развитието и силата на семейството в него. Обема вече е важен когато семейството се развие. Докато не е развито добре, обема дори пречи.
    Ей с това не съм съгласен, но като заклет Дадан Блатаджия ти няма как да мислиш по различно . Още чакам отговор с един магазин ли работиш или от време на време слагаш втори?

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ей с това не съм съгласен, но като заклет Дадан Блатаджия ти няма как да мислиш по различно . Още чакам отговор с един магазин ли работиш или от време на време слагаш втори?
    А ти като се хвалиш, че си бил даданблатаджия, с колко ги наставяше? И тогава ли бяха като Айфелова кула? Или като тази в Пиза, че да можеш по лесно да ги човъркаш с твоя ръст.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    А ти като се хвалиш, че си бил даданблатаджия, с колко ги наставяше? И тогава ли бяха като Айфелова кула? Или като тази в Пиза, че да можеш по лесно да ги човъркаш с твоя ръст.
    Как така с колко, разбира се с колкото трябва, интуицията подсказва , ама аз нямам 5 месеца постоянен приток на нектар като при теб, затова работя с повече от един магазин и затова го питам с колко магазина работи, че да разбера колко месеца паша има при него.

  8. #38
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ей с това не съм съгласен, но като заклет Дадан Блатаджия ти няма как да мислиш по различно . Още чакам отговор с един магазин ли работиш или от време на време слагаш втори?
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Как така с колко, разбира се с колкото трябва, интуицията подсказва , ама аз нямам 5 месеца постоянен приток на нектар като при теб, затова работя с повече от един магазин и затова го питам с колко магазина работи, че да разбера колко месеца паша има при него.
    Слагам толкова колкото е необходимо за момента на даден кошер. Тоест според развитието на семейството в кошера. Семейство което все още не е готово за дадената паша, макар и дошла, поставяйки му магазина го връщаш обратно и губиш. Всичко става чрез добрата преценка на пчеларя, а не изхвърлянето му на думи - аз поставих два - 5 - 10 магазина. И какво от това, когато семейството не може да покрие и един? Няма да напълни и него.
    Какви ми са пашите? Ами каквито даде Господ. Случва се да се хване акация и оттам нататък нищо. Случва се и обратното, но хващаме ливади, трънаци. Таз година мана на корем и по - черна от вашата. Та всяка година ми е различна. Както трябва и да бъде. Това което ми говорите някои колеги, няма да го повярвам никога. От всяка трънка - паша. Само едно цвете дава постоянно и то се казва - Фиделиос Кастрос.

  9. #39
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Корпусите са еднакви,Рутови.Прости ми невежеството:3 корпуса,10-рамкови,равни по обем ли са на два плодника ДБ?
    Плодника на ДБ е висок 31 см. а магазините по 17 см. ЛР са високи 24 см. Т.е. плодник и магазин на ДБ са точно колкото два корпуса на ЛР.
    Зазимявали сме ДБ с два магазина от долу и няма проблем. Колеги които нямат отделно дъно зазимяват с магазините отгоре но слагат преграда с малък отвор колкото да минават няколко пчели.
    Аз искам да попитам , при положение, че долния корпус е с празни пити, третия без нищо, запасите в средния ще стигнат ли да изкара зимата? Останал съм с впечатление, че зазимявате корпусните с медови корпус над плодниковия и това се отчита като плюс.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Правилно сте разбрал колега .
    Аз , работя плодник ДБ с един или два корпуса ЛР .
    Зазимявам само плодник и нямам проблем .

 

 
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •