Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 46
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    03.06.2014
    Мнения
    85
    сега ми стана ясно,пчелите минават през магазина и стигат до хранилката.благодаря за разяснението

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    За "якото" се пошегувах.Иначе за около 3 седмици им наливам по3-4кг.захар във вид на сироп.Целта е симулиране на паша,а от там и на пило.Категорично НЕ изваждам всичкия мед.В магазините остава по 5-6 кг. не запечатан мед.От плодниците ДБ изкарвам зад преградна дъска маломедните и стари пити.Стеснявам до 7-8 рамки,като целта на стесняването е да може пчелите да направят по дълбоки(12см-15см) запечатани медени венци в зоната на кълбото.Освен дълбоки венци стесняването гарантира по компактно кълбо. До сега не съм забелязвал мухъл на долните магазини.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Предната зима зазимих с 1 магазин под плодника. Тази зима мисля да зазимявам с 2 магазина под плодника(защото вече имам по 2 броя на кошер). Пролетта имаше малко мухъл(само по дървенията на рамките, по питите и в килийките нямаше), но тази зима мисля да ги държа максимално на изцяло мрежесто дъно(поне до началото на Януари), докато миналата бяха с дървена табла с отвор отпред с мрежа.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    но тази зима мисля да ги държа максимално на изцяло мрежесто дъно(поне до началото на Януари).
    Спокойно можеш да оставиш дъната отворени до края на февруари, софийско не идва рано пролетта като в северна и южна Бг.Края на февруари пилото е все още малко и пчелите го топлят,по важно е април-май да не се избързва с отварянето.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от vlado 9 Виж публикацията
    Спокойно можеш да оставиш дъната отворени до края на февруари, софийско не идва рано пролетта като в северна и южна Бг.Края на февруари пилото е все още малко и пчелите го топлят,по важно е април-май да не се избързва с отварянето.
    Така е, тази година до 10 Април си бяха хладни нощите и почти нищо не беше цъфнало. Последва затопляне и за 2 седмици всички овошки цъфнаха, а на 1-ви май цъфна и рапицата и съответно семействата не бяха добре подготвени за нея, защото преди 10 Април ме съветваха да на подхранвам със сироп, тъй като е още хладно и отделяната влага щяла да навреди.

  6. #16
    Цитат Първоначално публикувано от petrov_ Виж публикацията
    вие кога подхранвате,само когато магазина е отгоре ли?
    Подхранвам с една-две хранилки (700мл) сироп отводките след като ги направя. Основните семейства си се хранят сами. Ако сами не могат да го направя, значи и на мен не ми трябват.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Как е по удачно да са магазините зимата над или под плодника? За сефте мисля да оставя,някой магазини да зимуват на кошерите и затова питам!Около мен 2 пчелари ги оставят под плодника магазините.

  8. #18
    Под плодника, без значение колко са на брой.

  9. #19
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    Здравейте,

    и аз мисля да пробвам този тип зазимияване с магазините под плодника, но има някой неща които не са ми много ясни.
    Инетересува ме прави ли се нещо друго след като сложа магазина под плодника. Пчелите трябва да минават от дъното през магазина в плодника?
    Също така не ми е ясно как се процедира на проле след като семейството запоне да се развива. Кога местите магазина над плодника. Няма ли възможност майката да започне да снася в магазина.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от BleX Виж публикацията
    Здравейте,

    и аз мисля да пробвам този тип зазимияване с магазините под плодника, но има някой неща които не са ми много ясни.
    Инетересува ме прави ли се нещо друго след като сложа магазина под плодника. Пчелите трябва да минават от дъното през магазина в плодника?
    Също така не ми е ясно как се процедира на проле след като семейството запоне да се развива. Кога местите магазина над плодника. Няма ли възможност майката да започне да снася в магазина.
    Магазина се мести над плодника, тогава когато се слага и магазина, ако е в склада. Майката не слиза на долу да снася. Когато пчелите минават през магазина те не дават възможност на восъчния молец да се развива.

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •