Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 3 от общо 3
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2014
    Мнения
    5

    Мога ли да деля/правя отводка?

    Здравейте! Кошера е ДБ на 1 година и нещо вече извадих мед на 100% запечатан преди 15 дена и сега се чудя мога ли да деля/правя отводка от кошера, но проблема е че имам само 2-3 пити с пило от 12 общо (другите масово са пити с пчели и пити с мед). Та какво ще ме посъветвате да направя? Благодаря предварително!

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от PchelarNovak Виж публикацията
    Здравейте! Кошера е ДБ на 1 година и нещо вече извадих мед на 100% запечатан преди 15 дена и сега се чудя мога ли да деля/правя отводка от кошера, но проблема е че имам само 2-3 пити с пило от 12 общо (другите масово са пити с пчели и пити с мед). Та какво ще ме посъветвате да направя? Благодаря предварително!
    Ако имаш само един кошер деленето е рисковано.При нужда няма кой да помага.Най-добре евентуално да се дели с разделяне и на летящите пчели.Става чрез отместване на стария кошер 0,5м в страни.На кошера без майка -задължително оплодена майка.Освободи пити в плодника ,за да има майката къде да снася.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Ако имаш само един кошер деленето е рисковано.При нужда няма кой да помага.Най-добре евентуално да се дели с разделяне и на летящите пчели.Става чрез отместване на стария кошер 0,5м в страни.На кошера без майка -задължително оплодена майка.Освободи пити в плодника ,за да има майката къде да снася.
    Центрофугирането при мен не помага.Видял съм се в чудо.Освобождавам по 6 пити за снасяне/на 12–так/,а те ,робушките всичко нацапали с нектар и не позволяват на майката да се развива на повече от 3–4 пити ,на половина.Отгоре има 2 магазина,също напръскани.А след слънчогледа ми трябва и пило ,и .муха.Ще я мислим по –нататък защото преди 2–3 дена зацъфтяха нови 60–70 дка.Трябва само малко дъждец–през 5–6 дена.Ама ниц–ни дъжд, ни дявол,жега до полуда.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •