Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 15 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 144

Тема: ПОИЛКИ

  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889

    ПОИЛКИ

    Предварително се извинявам,че пускам отделна тема,само за поилки - по принцип не са нищо сложно,че да се обръща много внимание,но ....

    При подвижното пчеларство проблема е малко по-особен и за това искам само да попитам дали някой има опит със тези поилки да сподели впечатления и евентуално някое хрумване за поилка удобна за ползване при подвижно пчеларство - проблема не е,че не мога да сложа поилка като на стационаен пчелин,ясно е че може,но трудно ще накараш пчелите след преместване на ново място,да вземат вода от тях,докато предложенията за които питам,са винаги (освен при самото местене) на едно и също място,а именно:



  2. #2
    Имам подобни ,но не са ми удобни.Ползвувам тенеке от сирене с месингово кранче и изкарва ден и половина,но зависи и от горещината.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Да аз забелязах снимката още в другата тема - успяваш ли да привлечеш пчелите да вземат вода от там,предполагам че ползваш мед за целта.

    п.п.какво им е неудобното на поилките от снимките - може би обслужването или ...... а поне като си пробвал със тях пчелите вземат ли пчелите вода,както се казва със желание.

  4. #4
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Да аз забелязах снимката още в другата тема - успяваш ли да привлечеш пчелите да вземат вода от там,предполагам че ползваш мед за целта.

    п.п.какво им е неудобното на поилките от снимките - може би обслужването или ...... а поне като си пробвал със тях пчелите вземат ли пчелите вода,както се казва със желание.
    Стесняват много входа ,затова се отказах.То по принцип както ги научиш пчелите,аз не слагам поилки когато са в къщи,наблизо има река и язовир и те се оправят сами.Когато ги закарам на полето за двата фургона слагам показаната поилка още ноща .Миналата година цяло лято пълних поилката забадива ,защото пчелите ходеха на микро-язовира до ,който бяхме,а на колегата с който ходим заедно пчелите бяха все на поилката .Той така ги беше научил ,не маха поилката почти целогодишно и пчелите са свикнали с нея.Иначе за да ги приучиш сложи щипка сол там където капе водата.Пчелите имат нужда и от соли и по този начин привикват с поилката.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Мерси за съветите.

    Стационарния ми пчелин е до река и отделно едно време ,хората са направили от едно малко изворче чешма.

    Обаче,на тази чешма животните връщаши се от паша,пият вода - а знаете,пчели,кози,овце,крав и на едно място

    Смятам,че като се научат пчелите да вземат вода от контролирано от теб място,си има малките предимства - а това не изисква някакъв тежък труд и много време.

    Отделно,не на всички места на които си местя пчелите има на близо вода - което вече е проблем.

    п.п.и да споделя,какво ми направи впечатление тази година,до сега никога не го бях забелязвал това - като първо подчертая,че тази пролет пият вода от саморъчно измислените (т.е.нищо не съм правил,просто във едни легенчета наливам вода) поилки неочаквано много.Та забелязах че ако им сипеш соево брашно около поилките търчат като луди.Не съм сигурен защо така,но направо се въргалят като малки прасенца в кал - чак ми е забавно да ги гледам,наистина точно се въргалят във брашното и така се привличат още пчели към поилките.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Ето я и моята.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Мерси за съветите.

    Стационарния ми пчелин е до река и отделно едно време ,хората са направили от едно малко изворче чешма.

    Обаче,на тази чешма животните връщаши се от паша,пият вода - а знаете,пчели,кози,овце,крав и на едно място

    Смятам,че като се научат пчелите да вземат вода от контролирано от теб място,си има малките предимства - а това не изисква някакъв тежък труд и много време.

    Отделно,не на всички места на които си местя пчелите има на близо вода - което вече е проблем.

    п.п.и да споделя,какво ми направи впечатление тази година,до сега никога не го бях забелязвал това - като първо подчертая,че тази пролет пият вода от саморъчно измислените (т.е.нищо не съм правил,просто във едни легенчета наливам вода) поилки неочаквано много.Та забелязах че ако им сипеш соево брашно около поилките търчат като луди.Не съм сигурен защо така,но направо се въргалят като малки прасенца в кал - чак ми е забавно да ги гледам,наистина точно се въргалят във брашното и така се привличат още пчели към поилките.
    Взимат го за прашец.Моята поилка е от 10л шише пробито с гвоздей от доло и закачено на клон.Под шишето има тавичка с камъни.Дупката от гвоздея съм затъкнал с клечка така,че капти оп малко.Стига за 3-4 дена.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Aleksey
    Взимат го за прашец.
    така и предположих - заради белтъчините,ама ....... че нямам камера да ги заснема,имам чувството ча чак си играят :D и едно приятно звънтене на крилете се чува.


    п.п.жива твар е това,гадинка и то душа носи - предполагам че се радва.
    .........
    както и да е - просто леко лирично отклонение.

    Интересни методи използвате - и аз съм мъчил подобни,но последно използвах от онези легенчета бояджийските,със лек наклон дето са,та в тях наливам вода,отгоре мрежа,мацвам малко мед и .... каквото сабя покаже,за сега пре доволно.Но аз и пчелина ми е близо,в смисъл тези съдове побират около 2л. вода само.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ето я и мойта, но не я посещават, може би защото имам рекичка в района.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Гена,много е важно поилката да е на слънце.

 

 
Страница 1 от 15 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •