Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 15 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 144

Тема: ПОИЛКИ

  1. #101
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Благодаря на включилите се и за идеите.Очаквам и други колеги да споделят.Да уточня. Имам течаща вода и електричество.Мога да прежаля водата ,която изтича през ноща.Проблема ми идва от крана за регулиране.Сложих някакъв газов ,уж с идеята да не се закисва ,ама трудно го нагласям.Тъкмо ги науча и хоп - водата спряла.Като съм се разписал ,да питам още.Дъската по която капи водата изгни и миналата година я смених с алуминиеви улеи.Пчелите я посещаваха слабо ,въпреки ,че бях насипал пясък.Може ли причината да е някакъв окис отделян от алуминия?
    Колега,алуминия винаги образува алуминиев оксид,когато е изложен на въздух.Възможно е това да е причината за отказа.Измисли някакви естествени материали.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Павка ,имам сложен към 3 метра маркуч за капково.Може да греша ,ама без налягане не капе.При теб на самотек ли върви водата?

  3. #103
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    Ако ти е малък бидона и не може да упражнява достатъчно налягане самата тежест на водата.Отиди до магазин, където има капково напояване и си вземи маркуч с капкообразуватели за 2 л на час от капка. Вода 1000 литра на височина 1 метър прави налягане от 1бар.
    При 200 литра на метър височина през капковото ще тече АКО не ти е херметически затворен съда и да образува вакуум при изтичане.

  4. #104
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Капковото ми е вързано към тръбопровод,но работи само 30мин. в 23:00(има таймер).Водата която е останала в магистралния маркуч,продължава да оттича през целия ден в по-ниските части(при мен има голям наклон).За по-сигурно съм нагласил таймера да им пуска водата за по 2 мин(да напълни маркучите) два пъти през деня.Според мен ключето ще бъде във вида на маркуча.Продават се всякакви размери бидони,мисля,че един 150 литров,поставен на метър ще дава предостатъчно налягане и за по-дълъг маркуч.Виж за маркуча,мисля,че моя беше на 20см.и май че е точно като посочения от колегата Галин.Мисля,че моя е от тази гама,но коя точно не мога да ти отговоря,предполагам че е базовия на 20см. : http://www.aqualand-bg.com/index.php...emid=3&lang=bg
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  5. #105
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Цитат Първоначално публикувано от галин Виж публикацията
    Ако ти е малък бидона и не може да упражнява достатъчно налягане самата тежест на водата.Отиди до магазин, където има капково напояване и си вземи маркуч с капкообразуватели за 2 л на час от капка. Вода 1000 литра на височина 1 метър прави налягане от 1бар.
    При 200 литра на метър височина през капковото ще тече АКО не ти е херметически затворен съда и да образува вакуум при изтичане.
    Десет метра височина прави 1 бар налягане и количеството вода няма никакво значение, важна е само височината.

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Приемам ,че аз не се изразявам точно.Какви бидони? Писах ,че имам течаща вода ,тоест водопровод с питейна вода.

  7. #107
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    При течаща вода под налягане е най-добре да си купите от магазина стандартно тоалетно казанче с поплавък. То ще ви реши проблема с автоматичното доливане на водата. След това от дъното извеждате един маркуч, който отива на дъното на една хоризинтално разположена поилка с голяма площ и ребра за кацане на пчелите. Горния ръб на водата в поилката трябва да е равен на горния ръб на водата в казанчето и това е всичко. Получавате поилка с автоматично доливане на водата, при която не се пилее излишна вода.

    Ако се работи по концепцията за подземен източник на вода с помпичка и соларен панел, то тогава се нуждаете от поплавък с рид реле, който да изключва помпичката. Ето ви линкове към такива поплавъци:
    http://www.ebay.com/itm/Tank-Pool-Wa...item1c4749248c
    http://www.ebay.com/itm/PP-Mount-Hor...item1e903b75bb
    http://www.ebay.com/itm/Functional-S...item2594a8e9e7

    Ето и малка помпичка:
    http://www.ebay.com/itm/Durable-Spra...item3a9f32239a

    Ето и малка потопяема помпичка:
    http://www.ebay.com/itm/DC-3-5V-9V-3...item20ef34239c
    http://www.ebay.com/itm/DC3V-6V-5V-S...item35e0a73b94

    Всъщност ето ви линк към стотици потопяеми помпички. Имате избор на различни захранващи напрежения и мощности:
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw...+pump&_sacat=0

    Ето и соларен панел:
    http://www.ebay.com/itm/1pc-5W-12V-p...item51acd038c1

    Когато правите избор на соларен панел не правете глупоста да купувате такива, които представляват печатна платка, залята със смола. На открито те се повреждат за по-малко от година. Не купувайте и панели с пластмасова кутийка или рамка. Те също са боклук. Трябва ви истински качествен соларен панел със стъкло отпред и с алуминиева рамка отстрани. Те са малко по-скъпи, но за сметка на това имат живот десетки години. Линка, който съм дал, е за хубав панел.

    Тъй като напрежението на панела мърда с промяната на товара, най-добре е след него да се сложи DC-DC Step Down преобразовател, който да стабилизира напрежението на помпичката и да го поддържа такова, от каквото тя се нуждае:
    http://www.ebay.com/itm/DC-DC-LM2596...item3f44ddaab3

  8. #108
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има и още един много сериозен проблем при захранването на помпи със соларен панел, но за него не знам какво да ви посъветвам. Проблемът е в това, че сутрин, вечер или при облачни дни произведената енергия от панела е много малко. Има напрежение, но няма достатъчно ток. Помпата е включена и този ток тече през нея, но не е достатъчен да развърти ротора. В резултат на това се получава ефекта, че цялата отдадена енергия в помпата вместо във въртеливо движение се преобразува в топлина. Бобината започва да грее, и ако конструкцията не позволява добро охлаждане, проводника на намотката прегрява и лаковата му изолация се стопява. И бум - помпата изгаря.

    За да не се получава това се произвеждат помпи със специална конструкция, която да позволява захранване именно от соларен панел. Да се намери такава помпа е много трудно, пък и тя ще е много по-скъпа от обикновенните помпи.

    Другата алтернатива е да се добави малко допълнителна електроника, която да измерва слънчевата радиация, и да включва помпата само ако радиацията е над някакво ниво. Може да се използва стандартна фабрична фотоклетка и може би това е най-доброто разрешение. Другият вариант е да се използва самият панел като датчик, но за да се премери слънчевата радиация трябва периодично панела да се дава на късо и да се мери тока през него. Такава една логика обаче изисква процесорно модулче. Ясно осъзнавам, че това няма да ви се хареса, но за съжаление такива са фактите.

    Може би по-лесното разрешение е да рискувате и да закупите обикновенна помпичка, и след това да я изтествате дали ще изгори при ниски напрежения, под границата на развъртането или дори при бавно въртене, но със застопорен ротор (така ще имитирате натоварване). Ако издържи 12 часа в такъв режим без да изгори, значи ще работи безпроблемно и на полето. Ако не сте случили на помпичка - ами пробвайте друг модел и най-накрая пишете във форума кой модел е издържал изпитанието.

    Другия проблем при избора на помпичка е дали тя е с четков или безчетков мотор. Помпичките с четков мотор не са предвидени за много часове работа, защото четките бързо се износват. При това положение е най-добре да се използва безчетков мотор (BRUSHLESS), но пък той изисква допълнителна електроника за въртенето си (Speed Controller).

  9. #109
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    При течаща вода под налягане е най-добре да си купите от магазина стандартно тоалетно казанче с поплавък. То ще ви реши проблема с автоматичното доливане на водата. След това от дъното извеждате един маркуч, който отива на дъното на една хоризинтално разположена поилка с голяма площ и ребра за кацане на пчелите. Горния ръб на водата в поилката трябва да е равен на горния ръб на водата в казанчето и това е всичко. Получавате поилка с автоматично доливане на водата, при която не се пилее излишна вода.

    ...
    Супер идея! Благодаря.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  10. #110
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Супер идея! Благодаря.
    Ха-ха .... ами тогава и да те подсетя, че казанчето трябва да е порцеланово, за да издържа на атмосферните условия и на UV радиацията. Ако е пластмасово - ще се наложи да му правиш кутия, за да стои винаги на сянка, а още по-добре - на тъмно. Може да го скриеш и в някое близко помещение, а маркуча да е доста по-дълъг. Дори и при дълъг маркуч правилото за скачените съдове си остава и нивата на поилката и казанчето трябва да са еднакви. За маркучите също внимавай - повечето от тях деградират на слънчева радиация. Знам го от личен опит. Купи си по-качествен маркуч или ако е евтин - закопай го под земята.

 

 
Страница 11 от 15 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •