Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 25
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Те са за да могат малките пчелички да гледат през тях външния свят. Абе чакай да те питам - ти носиш ли на майтап?
    не.Що то неща да отнеса 1 на майтап.Всички рибки плуват само пържените не

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Двете странични кръгли вдлъбнатини са за слагане на RFID идентификационен таг, който може да се използва за електронна информационна система. Тези тагове не са сложени по сандъчетата. Ако на някой му е много мерак, мога да му продам и такива тагове (по левче парчето) и с помощта на GSM той може да си запише вътре в тях някаква информация - например имена, фирма, ЕГН и т.н.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Казваш, че си преминал към друга технология за отглеждане на майки. Интересно ми е каква?

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    20.11.2013
    Мнения
    9
    Г-н Матеев днес получих оплодните сандъчета .Много Ви благодаря.Така като ги гледам са ползвани само веднъж и са много запазени

  5. #15
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Двете странични кръгли вдлъбнатини са за слагане на RFID идентификационен таг, който може да се използва за електронна информационна система. Тези тагове не са сложени по сандъчетата. Ако на някой му е много мерак, мога да му продам и такива тагове (по левче парчето) и с помощта на GSM той може да си запише вътре в тях някаква информация - например имена, фирма, ЕГН и т.н.
    Искам да си поръчам 50 броя тагове, ако може разбира се.

  6. #16
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Може разбира се. Напиши ми ЛС с адрес и телефон, и утре ще ти ги изпратя.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Взех си оплодните сандъчета и съм супер доволен. Ще ми спестят сума работа и средства. Мислех да преправям едни десетаци, да рапробивам странични отвори, въобще 1000 еквилибристики. Сандъчетата са чисто нови, боядисани, лакирани (както е описано и показано на снимките)...изпипана работа. Много съм доволен. Заслужават всяка похарчена стотинка. Сделката беше удоволствие и всичко протече с голяма лекота и в съответствие с моите изисквания за изпращане, както и прилежно опаковани.

    Имам следните въпроси към Матеев, защото аз тепърва експериментирам при самоотглеждането на майки по този начин и още не са ми ясни някои работи, а искам да избегна някои предвидими грешки:
    1. С какво количество пчели е необходимо да бъде захранено всяко отделение за да са достатъчни да се грижат за неоплодената майка (маточника)? Стандартното 100 гр, повече, по-малко?
    2. Трябва ли предварително да поставя сглобените рамки с восъчни основи за изграждане в силен кошер или поставеното количество млади пчелички са достатъчни за да изградят рамките докато майката се излюпи (оплоди)?
    3. Каква храна е по-добре да заложа в отделението? Суха захар, кърмова маса? Питам, защото не ми е ясно следно - при положение, че има само млади пчели в оплодното сандъче и няма летеж, как пчелите си набавят вода за разграждането на сухата храна?

    Предварително благодаря.

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Най-добре е да свържеш 3-те рамки с телчета или свински опашки и така ще се получи една стандартна магазинна рамка. Тази рамка я слагаш между пилото на някой силен кошер, за да ти я изгради и майката да я осемени. След това я прехвърляш в оплодните сандъчета заедно с пчелите по нея. Допълнително стръскваш още млади пчели. Общо пчелите трябва да са може би около 200 грама или един пълен черпак.

    Миналата година пробвах да насипвам пчели с черпака в оплодни сандъчета с неизградени рамки, но резултатите бяха плачевни. Повечето пчели избягаха от сандъчетата. Та за да има кой да задържи пчелите в сандъчетата, в тях трябва да има открито пило, за което те да се грижат. Маточника не е достатъчен като задържащ елемент. Неоплодената майка също не може да ги задържи, защото все още не са се активирали нейните феромони.

    Та в сандъчето винаги трябва да има младо пило - както при създаването му, така и при смяната на една майка с друга. Старата майка трябва да се оплоди и да снесе достатъчно пило и чак тогава тя се вади и се слага нов маточник с нова майка.

    За храненето не се безпокой - ако няма стари пчели, част от младите преждевременно ще станат летящи пчели и ще доставят необходимата вода, нектар и/или прашец. Суха храна или прашецомедова пита се слага за облегчение и подпомагане на пчелите, особенно ако има дъждовни дни, но качествата на бъдещата майка не зависят от това. Те зависят преди всичко от топлинния режим, който пчелите успяват да създадат вътре в оплодното сандъче. Колкото по-много пчели - толкова по-добър и по-стабилен температурен режим ще има вътре в сандъчето и толкова по-добра майка ще стане.

    Иначе за да има с какво да се храни пилото в сандъчето, най-добре е храната да е прашецомедова питка - купешка или собственоръчно изработена.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    А задължително ли е да се придаде маточник освен откритото пило? Има ли вариант само открито пило и от него да си направят маточника?

  10. #20
    Какъв маточник ще ти направят една шепа пчели? Не случайно отглеждача ври от пчела и то млада! Колкото по силен отглеждач толкова по добре ще бъдат отгледани и захранени с млечице маточниците !
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •