Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 95
  1. #11
    Ами сключваш си договор с земеделеца и в него договаряте всички параметри по сделката. Просто и ясно.

    Иначе и горските с пълно право могат да претендират за част от тези пари. Ако покажат, че в горите им има диви рояци. Те също опрашват, значи трябва и на тях да се плати.

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Може да се постави ограничение на броя семейства собственост на един пчелар, които да се заплащат в 2км радиус. Тоест, слага се органичение от 100 кошера собственост на един пчелар в рамките на 2км.
    Имаш 300 кошера, изплащат ти 100. Ако направиш пчелин извън тези 2км радиус, то имаш право да искаш заплащане и за тях.
    Ако има други пчелари в тези 2км, то припокриването се изплаща, но с отстъпка 0,75% за всеки 1% припокриване. Имаш примерно припокриване от 10%, изплащат ти сумата с 7,5% отстъпка.

    По-ясно...по този начин не само, че ще се раздалечат пчелините, но и ще излязат от населените места и то защото пчеларите ще имат полза да го направят, а не насила. Така няма да цъфнат "пчелари" с по 10000 кошера на едно място и е много по-справедливо разпределението. Злоупотребите са винаги възможни, но в този случай са малко вероятни. Има по-добър начин, но няма нужда от по-сложни изпълнения засега. Тези от МЗХ трябва да почерпят

    Цифрите говорят много, но не знам кой ще ме разбере и кой ще си направи изобщо труда да ги разбере. Въпреки това...ето ги:

    Книга1.xls

    Идва бай Иван и си прави пчелин близо до твоя. Има припокриване 50% и ще вземе 75лв/кошер. Заради него и ти ще вземеш 75лв на кошер, а не 120, но това е стимул да разширяваш обхвата си и да правиш нови пчелини на места където няма други. А и по този начин не се мачка малкия пчелар и няма да се монополизира/картелизира пчеларството. Много лесно с тези плащания може да се стигне до малък брой силни пчелари, а всички други да станат хоби с по 2 кошера за красота. Затова според мен варианта, който предлагам е компромисен.

    P.S Кой ли ме пита...но да кажа...
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #13
    Потребител
    Регистриран
    23.08.2013
    Мнения
    69
    Пчеларски район
    Плевен
    Реална ситуация.
    Аз съм с 50 кошера във вилна зона.на 5м до мен 2-ри човек с 30бр.На 5м от него 3-ти с още 30 бр.На 100м 4-ти с 25бр.Тази година 2-ма юнака се пльоснаха до нас, единия с 15 другия със 100 !Станахме 6-ма.Това сме от едната страна на земеделските блокове, които са до нас.От другата страна има още (преди месец дойдоха да крадат на съседа кошерите).Общо ще надхвърлим 20 човека предполагам.Ако догодина започне да се изплаща по 20 лв ще стане по 1 лв на човек ако е солидарно, че и по-малко може да стане.
    В България хоби пчеларството е масово защото хората се опитват да си докарат някой лев допълнително.И на единица "опрашваема" площ ще има десетки пчелари ако започне да се плаща за опрашване.Да добавим и пропорционалното разделяне на тези хипотетични 20 и нарастващи през годините лв и ще стане СТРАШНО...няма да се учудя ако се започне и с физическа саморазправа с хора и пчелини.Така си мисля...
    Иначе идеята е отлична.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Няма никакво значение колко са пчеларите,в дадено землище.Защото ще оцелеят най-кадърните.Всеки иска шанс.Не можем да забраним на прохождащите в тоя занаят да го практикуват.Било като бизнес или хоби.Колкото повече-толкова по-силни!Наздраве на всички!

  5. #15
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Marko Виж публикацията
    Реална ситуация.
    Аз съм с 50 кошера във вилна зона.на 5м до мен 2-ри човек с 30бр.На 5м от него 3-ти с още 30 бр.На 100м 4-ти с 25бр.Тази година 2-ма юнака се пльоснаха до нас, единия с 15 другия със 100 !Станахме 6-ма.Това сме от едната страна на земеделските блокове, които са до нас.От другата страна има още (преди месец дойдоха да крадат на съседа кошерите).Общо ще надхвърлим 20 човека предполагам.Ако догодина започне да се изплаща по 20 лв ще стане по 1 лв на човек ако е солидарно, че и по-малко може да стане.
    В България хоби пчеларството е масово защото хората се опитват да си докарат някой лев допълнително.И на единица "опрашваема" площ ще има десетки пчелари ако започне да се плаща за опрашване.Да добавим и пропорционалното разделяне на тези хипотетични 20 и нарастващи през годините лв и ще стане СТРАШНО...няма да се учудя ако се започне и с физическа саморазправа с хора и пчелини.Така си мисля...
    Иначе идеята е отлична.
    Точно така! Ще има саморазправа и ще се разделяме още повече. "Малко" сме се разбягали във всички посоки, че само това ни липсва за делене. Ако се заплаща опрашването, то всеки ОТНОВО ще дърпа стола към себе си.
    Както бат тянко казва - не можеш да спреш нови пчелари да навлизат, а и не е редно.
    Затова предлагам вариант в който просто правим отстъпка и компромис. Припокриването е гаранция за доброто опрашване на района в дългосрочен план и е разумно да се заплаща. В същото време, когато натрупаш капитал, можеш да си позволиш да изнесеш кошерите далече, че да вземаш по-голям %.

    Не знам дали успявам да го обясня ясно, но идеята е всички да са доволни, а не само една или друга група. И да не забравяме, че рибата е още в морето, но е добре да имаш тиган под ръка.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Цитат Първоначално публикувано от Marko Виж публикацията
    Реална ситуация.
    Аз съм с 50 кошера във вилна зона.на 5м до мен 2-ри човек с 30бр.На 5м от него 3-ти с още 30 бр.На 100м 4-ти с 25бр.Тази година 2-ма юнака се пльоснаха до нас, единия с 15 другия със 100 !Станахме 6-ма.Това сме от едната страна на земеделските блокове, които са до нас.От другата страна има още (преди месец дойдоха да крадат на съседа кошерите).Общо ще надхвърлим 20 човека предполагам.Ако догодина започне да се изплаща по 20 лв ще стане по 1 лв на човек ако е солидарно, че и по-малко може да стане.
    В България хоби пчеларството е масово защото хората се опитват да си докарат някой лев допълнително.И на единица "опрашваема" площ ще има десетки пчелари ако започне да се плаща за опрашване.Да добавим и пропорционалното разделяне на тези хипотетични 20 и нарастващи през годините лв и ще стане СТРАШНО...няма да се учудя ако се започне и с физическа саморазправа с хора и пчелини.Така си мисля...
    Иначе идеята е отлична.
    На протеста пред Народното събрание нямаше толкова пчелари, от колкото вие във вашата вилна зона.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Вие вече разпределяте порциите, а рибата си плува весело в океана.
    Ако това въобще стане, в началото сумите ще са толкова малки, че едва ли ще бъдат стимул за силно развитие като брой пчелари и кошери
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Май турихме каруцата пред коня ама карай.

  9. #19
    Държавното дотиране, не е предпоставка за развитие и просперитет. Гърция е живия пример. Една такава субсидия за пчелоопрашване, ще донесе много повече проблеми, отколкото ползи. Увеличаването на добивите на земеделските култури е в ЛИЧЕН интерес на земеделците, за това и е редно те да сключват ЛИЧНИ договори с пчелари. Основния проблем на пчеларството в страната са пръсканията на различните култури. Ако този въпрос се реши компромисно, така че никой да не е прекалено ощетен, всичко ще си дойде на мястото.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Такива плащания би трявало да получават само ЗП. Малките ще отпаднат от самосебеси.
    Абсолютно съм против такива плащания. Дано никога да не започнат да ги дават както и субсидии на кошер и тн.

 

 
Страница 2 от 10 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •