Привет на всички. Начинаещ пчелар съм и тази година гледам за първи път. На 9 юни купих 2 отводки по 5 рамки ДБ и ги сложих в 10 рамкови кошери. Едната беше с майка, другата с маточници. Тази с майката вече е изградила 5 пити, а другата е на 4-тата. Изкараха си майка на 15 юни и вече снася. Значи единия кошер е вече с 10 рамки, другият е с 9. Утре ще слагам последна рамка за изграждане. Дотук с двата кошера. На 28 юни - преди 5 дена купих още 2 отводки и ги настаних като горните. Още нямат майки но очаквам всеки момент понеже са със запечатани маточници.
Сега сте вие да ми дадете съвет и насоки какво да правя нататък. Първите 2 отводки според мен са средно силни и се колебая дали да им слагам магазини и да почват да градят пити, евентуално може и малко мед да изкарам или другата дилема - да отнемам рамки със запечатано пило за да помогна на другите 2 кошера. Има около 20дка слънчоглед на 150 метра от кошерите. Засега съм спрял да храня първите отводки, на новите им давам надвечер по около 300 грама захарен сироп 1/1. Споделете вие какво бихте направили и защо.