На 3-ти юли качих два плодникови в магазина и сложих 5 рамки с основа. Оттогава наливам всеки ден около 7-800мл захарен сироп, вчера отворих и бяха почнали да градят само съседните на плодниковите. Струва ми се бавно, мислех че днес или утре най-късно ще са изградили и 5-те рамки но няма да стане. Пчели има много, но градежа е слаб. Двойно по-голяма плодникова рамка я градят за 2,5-3 дена напълно, обаче горе е слабо. Под плодниковите рамки са провиснали пити с размери на средно голяма шепа на възрастен човек и имаше яйца, предполагам са търтиеви или бъркам? От вторият съм решил да помагам на другите 2 семейства. В момента те са с по 6 рамки имат млади неоплодени все още майки. Какви рамки да им сложа от по-силния кошер ? В смисъл с пило ще да е, но на какъв стадий да е пилото, пресни яйца, ларви които са запълнили дъното или вече запечатани.
Исках от 4-те семейства на направя 5-то, но ми се стори много рисково. Още повече че това са ми първите пчели и ги имам от по-малко от месец и на практика нямам никакъв опит. Затова реших да опитам да взема някой буркан мед от слънчогледа, но градежа в магазина е слаб . Нормално ли е това темпо в магазина или семейството явно не е много силно ?