Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 15
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    20.06.2015
    Мнения
    7

    Как да процедирам с 4 отводки

    Привет на всички. Начинаещ пчелар съм и тази година гледам за първи път. На 9 юни купих 2 отводки по 5 рамки ДБ и ги сложих в 10 рамкови кошери. Едната беше с майка, другата с маточници. Тази с майката вече е изградила 5 пити, а другата е на 4-тата. Изкараха си майка на 15 юни и вече снася. Значи единия кошер е вече с 10 рамки, другият е с 9. Утре ще слагам последна рамка за изграждане. Дотук с двата кошера. На 28 юни - преди 5 дена купих още 2 отводки и ги настаних като горните. Още нямат майки но очаквам всеки момент понеже са със запечатани маточници.
    Сега сте вие да ми дадете съвет и насоки какво да правя нататък. Първите 2 отводки според мен са средно силни и се колебая дали да им слагам магазини и да почват да градят пити, евентуално може и малко мед да изкарам или другата дилема - да отнемам рамки със запечатано пило за да помогна на другите 2 кошера. Има около 20дка слънчоглед на 150 метра от кошерите. Засега съм спрял да храня първите отводки, на новите им давам надвечер по около 300 грама захарен сироп 1/1. Споделете вие какво бихте направили и защо.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Адаш аз бих изчакал майките да пронесат и чак тогава ще предприема,някакво действие в зависимост от това дали майките ще се завърнат успешно от оплождане.
    Аз лично бих взел отводки със запечатани маточници само като подарък.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    От най-силния ще вадиш мед, другия ще помага. Извади им сега по една-две рамки и сложи в плодника магазинни рамки с ВО за градеж. От медовика гледай да не вадиш пило. За сиропа не знам, преценяй, аз може би бих налял още един-два пъти. Щом поизградят магазинните в плодника, слагай на медовика магазин, вдигни горе една плодникова, сложи всички магазинни от двата и допълни с ВО между тях. Отдолу сложи преградна дъска в празното място. На помощника слагаш една голяма и една малка. 20 дка слънчоглед са нищо, но ако има друга паша /и влага/, юли-август може да поизвадиш и от него някой буркан, или па да стигне до магазин, знам ли, Началникът ще каже. Отводките - ясни, там чакаш да видиш какво ще стане. Целта ти е да опиташ собствен мед, да зазимиш прилични семейства с по 7-8 плодникови пити за всяко и 10-12 магазинни общо, като минимум.

    П.п. Недей да пускаш нови теми. Питаш или в тази, или в конкретните по въпроса.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    20.06.2015
    Мнения
    7
    Значи от първите 2 семейства вадя последните 2 изградени пити и ги замествам с магазинни с ВО (казвам последните 2 тъй като след изграждане ги местя и на тяхно място слагам нова непосредствено до пита с прашец а и гледам че слагат нектар, няма яйца на тях ), след като ги изградят ще имам 4 магазинни рамки и слагам магазина на по-силния кошер и допълвам с останалите 6 рамки с ВО ? Или като сложа магазина с 4 изградени пити да слагам по една рамка с основа и след като я изградят добавям още и т.н. Каква рамка от плодника да вдигна в магазина после? Предполагам някоя с мед от крайните.
    Разбирам, че за вторите отводки да не предприемам още нищо докато не видя пронесли майки ?
    Има и друга паша, тази ми е най-близо. Има много слънчоглед в радиус 2км, но и пчелари с по 30-40 кошера

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от marianchev Виж публикацията
    Значи от първите 2 семейства вадя последните 2 изградени пити и ги замествам с магазинни с ВО (казвам последните 2 тъй като след изграждане ги местя и на тяхно място слагам нова непосредствено до пита с прашец а и гледам че слагат нектар, няма яйца на тях ), след като ги изградят ще имам 4 магазинни рамки и слагам магазина на по-силния кошер и допълвам с останалите 6 рамки с ВО ? Или като сложа магазина с 4 изградени пити да слагам по една рамка с основа и след като я изградят добавям още и т.н. Каква рамка от плодника да вдигна в магазина после? Предполагам някоя с мед от крайните.
    Разбирам, че за вторите отводки да не предприемам още нищо докато не видя пронесли майки ?
    Има и друга паша, тази ми е най-близо. Има много слънчоглед в радиус 2км, но и пчелари с по 30-40 кошера
    Пълниш магазина с рамки изградена основа изградена основа така през една колкото изградени рамки имаш.Провисваш една плодникова рамка средашна със пило през магазина така ще накараш пчелите да се качат по бързо в магазина,след няколко дена сваляш рамката като внимаваш под нея да не са направили далаци!
    п.с.-Рамка с ВО се слага до рамката с пило!
    Този пост е редактиран от marianski; 02.07.2015 в 17:38.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Не е задължително да се вдига в магазина рамка с пило.Аз слагам на 10 рамков магазин 9 рамки само на основи,като преди това ги пръскам със захарен сироп.Добро ли е семейството и така ги гради всичките,даже и пластмасови рамки слагам и тех ги градят.Разбира се трябва да има нектар в природата,иначе не става.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Ха, viktor tit, гледам си се включвал в темата. Миналата година на тебе ли ти го давах същия акъл, че не помня вече на кого какво съм казвал. Трябва да е проработило значи?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Да, на мен и по този начин едното ми семейство напълни 6 рамки с мед, това същото семейство тази година ми изгради два магазина с рамки и напълни и запечата 13 от тях на акацията.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    На по- слабото от двете съм решил, тази седмица да го разделя на две и да им предам на новите отводки по една нова майка. Ще съм благодарен ако ми дадеш някакви препоръки за това.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Искам да кажа на всички млади колеги, че си един от малкото хора които дават точни и ясни съвети, които при мен са показвали положителен резултат.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •