Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 52
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    28.10.2016
    Мнения
    1,108
    Пчеларски район
    UK

    Електричество на пчелина

    Здрчвейте съфорумци . Въпросът ми е към тези които ползват електричество когато са на пчелина . Естествено че най бързия и лесен начин е агрегат за ток. Друг начин по маломощен се явяват слънчевите панели и малките вятърни генератори. При тях неудобството е че са маломощни бързо свършват акомулаторите които зареждат. Друго неодобство е че когато няма слънсе панела работи на по малко от 50 % мощност. За тях казват че КПД -то им било 30 %. За вятърните проблема е когато няма вятър . Те обикновно не надвишават 300 вата на пълна мощнос. Казват че започбали да генерират енергия от 150 оборота нагоре .Вятъра от своя страна не е полезен за пчелите и изпарява нектара от цветовете . Любопитно ми е кой каква система ползва .

    П.П. - Най тихо работещия при много слаб вятър маломощен генератор който съм срещал по клиповете .

    Този пост е редактиран от batipej4o; 13.01.2023 в 19:22.

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от batipej4o Виж публикацията
    Здрчвейте съфорумци . Въпросът ми е към тези които ползват електричество когато са на пчелина . Естествено че най бързия и лесен начин е агрегат за ток. Друг начин по маломощен се явяват слънчевите панели и малките вятърни генератори. При тях неудобството е че са маломощни бързо свършват акомулаторите които зареждат. Друго неодобство е че когато няма слънсе панела работи на по малко от 50 % мощност. За тях казват че КПД -то им било 30 %. За вятърните проблема е когато няма вятър . Те обикновно не надвишават 300 вата на пълна мощнос. Казват че започбали да генерират енергия от 150 оборота нагоре .Вятъра от своя страна не е полезен за пчелите и изпарява нектара от цветовете . Любопитно ми е кой каква система ползва .

    П.П. - Най тихо работещия при много слаб вятър маломощен генератор който съм срещал по клиповете .

    Аз мисля, че панелите са най - доброто решение.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    28.10.2016
    Мнения
    1,108
    Пчеларски район
    UK
    Тези които вадят мед на място агрегати ли носят ?
    Преди време бях се навил да сикупя една Хонда 2 000 за 2 000 пари но след като прочетох че тези 2 000 са само пикова мощност а реално са 1 600 - 1 700 вата се позамислих . И когато прочетох че имало Хонда и Хонда стопирах нещата. Разликата била че едната била с медни навивки а другата с алуминиеви. Алуминиевите греели и ако ги товариш прегаряли.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от batipej4o Виж публикацията
    Тези които вадят мед на място агрегати ли носят ?
    Преди време бях се навил да сикупя една Хонда 2 000 за 2 000 пари но след като прочетох че тези 2 000 са само пикова мощност а реално са 1 600 - 1 700 вата се позамислих . И когато прочетох че имало Хонда и Хонда стопирах нещата. Разликата била че едната била с медни навивки а другата с алуминиеви. Алуминиевите греели и ако ги товариш прегаряли.
    Нещата трябва да тръгнат от консуматорите, т.е. сумарно каква ти е консумираната мощност, за да прецениш необходимата производствена. За какво ще ползваш произведената ел.енергия?

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    28.10.2016
    Мнения
    1,108
    Пчеларски район
    UK
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Нещата трябва да тръгнат от консуматорите, т.е. сумарно каква ти е консумираната мощност, за да прецениш необходимата производствена. За какво ще ползваш произведената ел.енергия?
    Тя мощноста никога не е в излишък. Нещо като суджука .Ако напълниш 10 кг . е добре но ако напълниш 20 кг . е по добре.
    С питането ми искам да разбера кой вариант ще е най добър за мен . Намерил съм едно местенце без ток че за това питам кой как се справя с тока когат той липсва.
    Очерава се да прекарвам там по седмица и повече.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от batipej4o Виж публикацията
    Тя мощноста никога не е в излишък. Нещо като суджука .Ако напълниш 10 кг . е добре но ако напълниш 20 кг . е по добре.
    С питането ми искам да разбера кой вариант ще е най добър за мен . Намерил съм едно местенце без ток че за това питам кой как се справя с тока когат той липсва.
    Очерава се да прекарвам там по седмица и повече.
    Ето, че излизат условията на които трябва да отговаря енергоизточника. Електрически генератор, задвижван с двигател с вътрешно горене е за кратковременно производство, съответно консумация на електроенергия. Следователно трябва да си изградиш система от природен източник. Най разпространените са два - ветрогенератори или слънчев панел, при които е задължително да имаш къде да складираш произведената ел.енергия. това е в общи линии. И сега следва отново въпроса - какви консуматори и с каква мощност ще имаш, за да се прецени какъв да бъде производителя и склада на енергия. Това, за разлика от суджука, може да ти коства голям разход на средства при преоразмеряване или пък недостиг на енергия. За това е необходимо да се намери оптимален вариант.

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Ето, че излизат условията на които трябва да отговаря енергоизточника. Електрически генератор, задвижван с двигател с вътрешно горене е за кратковременно производство, съответно консумация на електроенергия. Следователно трябва да си изградиш система от природен източник. Най разпространените са два - ветрогенератори или слънчев панел, при които е задължително да имаш къде да складираш произведената ел.енергия. това е в общи линии. И сега следва отново въпроса - какви консуматори и с каква мощност ще имаш, за да се прецени какъв да бъде производителя и склада на енергия. Това, за разлика от суджука, може да ти коства голям разход на средства при преоразмеряване или пък недостиг на енергия. За това е необходимо да се намери оптимален вариант.
    В случая най-добрия вариант ще са панелите за да има постоянен източник, ако ще е за седмици там. Ветрогенератора е малко несигурен. Едва ли ще има постоянно вятър. А и акумулатори няма да му свършват работа. Мощност от 3 kw ще са достатъчни, но хайде да са 5 kw. Това с 5 панела, инвертор и няколко акумулатора ще му върши прекрасна работа. Е, все пак едни 15 000 лева ще трябва да се бръкне, но сух г.з риба не яде. Но пак както каза, трябва да си направи сумарно, какво ще му е потреблението. И колкото и точно да е, е необходимо да е в повече за по-голяма сигурност.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    28.10.2016
    Мнения
    1,108
    Пчеларски район
    UK
    Зсравей .За начало няма да гоня мощности . Докато се разбере как и накъде ще тръгнат нещата . Най вероятно ще се тръгне с 1-2 ветрогенераторчета и толкова панели .
    Да попитам какви са тези панели по 1 000 вата единия ? Не съм запознат с тях.

    П.П. - Например този човек експерементира с тези така наречени камени батерии За които ползва цинк, графит .гипс и др. съединения и постига мощност да запали тези диотчета. Аз като абсолчтен бос по химия ми е тъмна Индия . Пробвал ги е колко дълго ще светят .В един клип беше казал че издържели 1.5 месеща .В друг 1.5 година постояно светене. Ако това е така добре ще се впише на пчелин .Денонощна лампичка . СЪздава впечатление има някой там. Обеснява и какви пропорции смесва и как .
    Това за голяма мощнос мога да го постигна и по други начин .Без големи вложения .

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от batipej4o Виж публикацията
    Зсравей .За начало няма да гоня мощности . Докато се разбере как и накъде ще тръгнат нещата . Най вероятно ще се тръгне с 1-2 ветрогенераторчета и толкова панели .
    Да попитам какви са тези панели по 1 000 вата единия ? Не съм запознат с тях.

    П.П. - Например този човек експерементира с тези така наречени камени батерии За които ползва цинк, графит .гипс и др. съединения и постига мощност да запали тези диотчета. Аз като абсолчтен бос по химия ми е тъмна Индия . Пробвал ги е колко дълго ще светят .В един клип беше казал че издържели 1.5 месеща .В друг 1.5 година постояно светене. Ако това е така добре ще се впише на пчелин .Денонощна лампичка . СЪздава впечатление има някой там. Обеснява и какви пропорции смесва и как .
    Това за голяма мощнос мога да го постигна и по други начин .Без големи вложения .
    Бай Пейо, ти си уникален! Та къде казваш, че ще гледаш пчели?

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Бай Пейо, ти си уникален! Та къде казваш, че ще гледаш пчели?
    Той човека нищо не е казал за пчели, а че му трябват колкото се може по-големи мощности, защото "мощноста никога не е в излишък. Нещо като суджука..."
    От което пък става ясно, че основната причина батиПейчо да отвори тази тема сте вие с Ачката и по-точно постовете ви с нагледен снимков материал в една друга тема...

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •