Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията
Здравейте,
И аз да се включа към темата и да попитам...
Имам едно семейство, на което съм сложил магазина, но за сега почти нищо не са качили в него.
Смятам да го разцепя на две и половинките да преместя в нови кошери, т.к. настоящият се разпада.
Това ще правя в началото на август. Късно ли ще бъде тогава? Особено за половинката, която трябва да си направи майка?

Поздрави.
Пчелите, снесени през Август, стават ЗИМНИ ПЧЕЛИ, които трябва да живеят поне 8-9 месеца. За да се случи това, тези пчели НЕ ТРЯБВА ДА СЕ НАТОВАРВАТ с дейности, които ще им съкратят живота. Такива дейности са градежа на нови пити, ако това е отводка, обработката на прекалено много нектар, гледането на прекалено много пило и т.н. Ако искаш една зимна пчела да живее дълго, за да ти отгледа успешно пролетното пило, през август и септември не трябва да я натоварваш с никакви дейности. Така тя ще може да натрупа мастно тяло, което ще се явява източник на протеини за гледане на пилото през пролетта.

От гледна точка на тази логика е най-добре да не се правят августовски отводки, или ако все пак ще се правят в началото на август, те трябва да са силни (на 3-4 рамки с пило), да са направени с оплодена майка (а не с маточник) и да им се предоставят готово изградени пити. Също така храненето трябва да е с инвертиран сироп, защото ако храниш с обикновен, ще изтощиш пчелите (ще им активираш жлезите за производство на инвертаза, а с тях и всички останали жлези - за восък, за пчелно млечице и т.н.). Най-добре си е една зимна пчела да мързелува през есента, за да може да натрупа колкото се може по-голямо мастно тяло и да живее колкото се може повече.

Та ако ще правиш отводки на 1-ви август, поне си намери готово оплодена майка. Не разчитай на маточник - няма да се получи. В зимата ще влезе слабо семейство с изтощени пчели, което ще умре с над 50% вероятност, а ако не умре, догодина няма да се развие чак до края на май месец.