Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 31 до 37 от общо 37
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Аз без да претендирам да съм голям специалист бих направил следното:

    За намирането на майката просто вадя питите една по една и ги оглеждам внимателно. Не пускам дим за да не се разбягват като гледам по-внимателно питите с пило и яйца защото там има по-голяма вероятност да е майката. Ако не я намеря първия път пак започвам от първата до последната пита една по една. И така докато не видя майката или докато не ми писне. В най-лошия случай ако ми писне да я търся избирам 2 пити с пило и поне тях ги оглеждаш много добре за да не е там майката и ги слагам в отводката.

    Двете пити с пило ще ги избера да са с повече старо люпещо се пило или поне едната пита да е с люпещо, а другата може и с по-малко и смесено пило.
    Вадя още една пита с мед и прашец. Ако няма много ларви и яйца в отводката а само запечатано пило, тогава и прашеца може да е съвсем малко.
    Ще извадя още една пита с пчели, но само ще изтръскам пчелите в отводката, а питата обратно в стария кошер ( и пак внимателно да не е там майката)
    Дотука имам три пити. Понеже старите пчели ще се върнат в стария кошер (отводката е на ново място) първите няколко дни кошера няма да има летящи пчели което е най-критичния момент за отводката. Първо за да не останат без храна (нектар и прашец, вода) и второ, защото може да бъдат нападнати и няма кой да пази входа. Прашеца и меда вече съм ги вкарал с пита, водата ще я вкарам като напълня четвърта пита с вода от едната страна и я сложа като крайна. Не ми харесва защото после ми мухлясва и затова се замислям дали да не го правя с поилка или пък да слагам 2 хранилки, едната за вода, а другата за захарен сироп.

    За майката първо бих изчакал 2-3 часа за да усетят пчелите че са осиротели. Не съм сигурен дали това е нужно след като майката е в клетка, но аз бих го направил. После слагам клетката с майката в средата на кошера и затварям. Пълня хранилката със захарен сироп 1:1 и стеснявам силно входа (4-5см) за да си го пазят по-лесно. На отводката отварям горен отвор с мрежа за да става вентилация, но да не влизат пчели. Ако ме е страх че е много жега бих сложил някаква мрежа на самата прелка така че да има по-голяма вентилация, но да не минават свободно пчели. Сиропа го сипвам привечер за да не го надушат чуждите пчели и мнооого внимавам да не го разлея.

    Нямам много опит в придаване на купени майки, но не бих чакал повече от 2 дена. Така че след 2 дена ще освободя майката ( гледа се дали са спокойни пчелите и дали протягат хоботче да я хранят или искат да я жиля/хапят. Ако клетката е с отвор пълен с храна ще я изчегъртам за да съм сигурен, че майката ще излезе, а няма да си умре в клетката. Пише че ако убиеш придружаващите я пчели ще е по-сигурно че ще я приемат, но не знам колко е вярно,а и не ми се рови в клетката с майката да убивам пчели. Пак ще напълня хранилката.

    В общи линии ако отводката е на ново място (3,4 метра встрани) и старите пчели са избягали това увеличава шанса да приемат майката. Относно нападението от други пчели, ако има паша не е проблем, но като засуши и няма паша тогава е проблем (както сега при мен). Затова сироп привечер или вечер и без да разливаш. Може и с по-голяма хранилка от 1.5L веднъж седмично.

    п.п. Да допиша. Ако приемеме че след една седмица новата майка е започнала да снася ще продължа да подхранвам със сироп, но ще правя така че да не запуша майката и да и давам много място за снасяне. Празна пита в средата на пилото, ротиране на питите през една, за да се наруши целостта на кълбото с пило и така.

  2. #32
    Наблюдател
    Регистриран
    28.08.2013
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Привет,
    Направих отводката на 4 пити, в събота. Новата Майка придадох в неделя сутринта.
    За съжаление не можах да открия старата. Гледах и в основния и в отводката, но не я видях.
    Е, то ще си покаже къде е била...
    Друг проблем, който възникна, е че го нападнаха други пчели. Наложи се да затварям входа.
    Сега е отворен, колкото да премине едвам само една пчела. Втория вход ми е отворен за проветрение, с мрежичка.
    Лошото, е че и на кошера донор трябва да сменям Майката. Пилото и е нацвъкано навсякъде, както и е паднало...
    Този пост е редактиран от WDW; 21.07.2015 в 12:01.

  3. #33
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Малко информация за придаването на нова майка:

    За да се увеличи максимално вероятността за приемане на майката се прави следното:

    1. Клетката на майката се напръсква с вода, за да се намокрят крилата на пчелите (за да не могат да летят).
    2. Клетката се отваря леко и всички пчели (без майката) се махат една по една. В клетката се оставя само майката. Това намалява агресивното поведение на пчелите от кошера към майката, защото в повечето случаи това агресивно поведение е насочено не към майката, а към другите пчели, които я придружават.
    3. Клетката на майката се намазва с мед от това семейство, като просто се оттърква към някой участък със запечатан мед. Облизвайки меда младите пчели опознават майката и свикват с нейните феромони, а самите феромони принуждават същите тези пчели да започнат да хранят майката.
    4. Придава се клетката с майката.
    5. В хранилката се наливат 2-3 литра сироп. Когато пчелите от кошера имат храна в изобилие, агресивността им силно спада, а това води до повишаване на склонноста да приемат новата майка.

    Като цяло при всички раси пчели наличието на храна в изобилие ги успокоява и склонноста им към агресия се подтиска, в това число и склонноста им да убиват новата майка. Поради тази причина най-важното е пчелите от кошера да бъдат задоволени с храна в изобилие през 3-те дена, които са необходими да прогризат прохода на майката и да я освободят.

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията
    Привет,
    Направих отводката на 4 пити, в събота. Новата Майка придадох в неделя сутринта.
    За съжаление не можах да открия старата. Гледах и в основния и в отводката, но не я видях.
    Е, то ще си покаже къде е била...
    Друг проблем, който възникна, е че го нападнаха други пчели. Наложи се да затварям входа.
    Сега е отворен, колкото да премине едвам само една пчела. Втория вход ми е отворен за проветрение, с мрежичка.
    Лошото, е че и на кошера донор трябва да сменям Майката. Пилото и е нацвъкано навсякъде, както и е паднало...
    Не се плаши колега. Ако отидеш утре да освободиш майката (ако не си я освободил вече) и ако двете майки са в отводката, то в стария кошер ще за заложили маточници защото си ги осиротил. Ако няма маточници значи всичко е ОК. Нападението е неприятно, аз затова писах че е хубаво да сипваш сироп привечер или вечер.

  5. #35
    Наблюдател
    Регистриран
    28.08.2013
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Здравейте колеги,
    Много ви Благодаря за съветите.
    Окуражихте ме достатъчно, за да предприема по-сериозни действия.
    Да се похваля - имам успех и при двете придадени Майки (100%- ва успеваемост ).
    Придадох и на кошера донор, като там се съмнявах, че ще я приемат (Матеев, беше ме страх да отварям клетката и да махам свитата, та
    за това така си я поставих..).
    Направих и експеримент, та да понауча нещо - Открих старата Майка и я отделих в една кутийка с няколко пчели. Така ги оставих около
    4 часа. След това отворих и взех една пита с пило и пчели и я сложих в нуклеусче и им пуснах старата си им Майка. Налетяха я веднага
    !
    Но нали това си е тяхната Царица...? Е благодарение на това вероятно можем да придаваме чужди...
    Вчера ги отворих и видях как работят. В основния кошер, новата Майка направо е фурия. Наредила е цяла пита с прясно снесени яйца.
    Обаче отводката, нещо ми върви слабичко... Придадох и една пита съ запечатано пило, за да я подсиля малко.
    Дали ще успее да се развие до зимата?
    Иначе им блъскам здраво сироп - по една хранилка вътре и по една хранилка горе (3л.).
    Може би не е за тази тема, но да попитам все пак:
    Там откъдето купувам Майките и отводките, лелята ми каза, че и ги карат от Ловеч.
    Много съм доволен. Отводките, на по 3 пити, буквално за един месец напълниха 10 рамкови кошерчета.
    Освен това изключително спокойни пчели. Отваряш ги а те гледат като овчици.
    Майките едни такива дребнички бяха в кутииките, но сега са си разкошни.
    Някой знае ли там кой се занимава с пройзводството им?
    Матеев гледам, че ти си от тоя район, да не са твои ?
    Поздрави

  6. #36
    Наблюдател
    Регистриран
    28.08.2013
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Не се плаши колега. Ако отидеш утре да освободиш майката (ако не си я освободил вече) и ако двете майки са в отводката, то в стария кошер ще за заложили маточници защото си ги осиротил. Ако няма маточници значи всичко е ОК. Нападението е неприятно, аз затова писах че е хубаво да сипваш сироп привечер или вечер.
    Колега VES, благодаря.
    Лошото при мен е,че нямам възможност да ходя често. Но за моя радост, те успяха да си я освободят без да им помагам.

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията
    Може би не е за тази тема, но да попитам все пак:
    Там откъдето купувам Майките и отводките, лелята ми каза, че и ги карат от Ловеч.
    Много съм доволен. Отводките, на по 3 пити, буквално за един месец напълниха 10 рамкови кошерчета.
    Освен това изключително спокойни пчели. Отваряш ги а те гледат като овчици.
    Майките едни такива дребнички бяха в кутииките, но сега са си разкошни.
    Някой знае ли там кой се занимава с пройзводството им?
    Матеев гледам, че ти си от тоя район, да не са твои ?
    Поздрави
    Вероятно става въпрос за майките на Апиакта Ловеч.

 

 
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •