Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 37
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    28.06.2015
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    с.Априлово общ.Горна малина обл Софийска

    как се придава пило с пчели на слабо рояче

    колеги как да придам запечатено пило с пчели на слабо рояче на две рамки

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Безопасно може да се придаде само люпещо се пило, но БЕЗ ПЧЕЛИТЕ. Това пило до 2-3 дена ще стане на пчели, което всъщност ти решава проблема.

    По принцип между семействата можеш да прехвърляш каквито си искаш пити с пило, стига обаче те да са БЕЗ ПЧЕЛИ. Изискването за липса на пчели е изключително важно, когато се прехвърля пита с пило към отводка с неоплодена майка. Една единствена стара пчела да прехвърлиш, и тя може да убие неоплодената майка.

    Ако прехвърляш пита с младо пило, тогава трябва да гледаш дали в семейството-приемник има достатъчно млади пчели, които да го отгледат това младо пило. Ако няма достатъчно млади пчели, младото пило ще загине (поради недохранване или поради простудяване). Със старото (запечатаното) пило нещата са по-лесни. Ларвите в запечатаното пило са в състояние сами да си отделят необходимата им топлина, и така да оцелеят дори и ако няма достатъчно пчели да ги топлят. От тука идва и логиката:

    Безопасно се прехвърлят само пити със запечатано пило, но без пчели !!!

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    28.06.2015
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    с.Априлово общ.Горна малина обл Софийска
    Благодаря колега .Аз съм му сложил една рамка с пило но проблема е че пчелите са много малко ,а и майката не снася

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Малко пчели се "лекуват" по един единствен начин - прехвърляне на пита със запечатано пило (по възможност люпещо се). Една пита с люпещо се пило е равна на две и половина междурамия с пчели след 3-4 дена.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    28.06.2015
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    с.Априлово общ.Горна малина обл Софийска
    Благодаря ви за изчерпателния отговор

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Взимаш питата с пчелите, поставяш една дъска на прелката и тръскаш пчелите върху нея, след което слагаш питата в кошера. Всички пчели които влезнат в кошера 100% няма да се бият.
    Аз последно време не се занимавам а направо слагам пчелите с питата направо в кошера и няма проблеми, но има малък риск така. Преди 2 дена обединих 10 отводки без да ползвам нищо за обединяване на миризмата, днес ги прегледах всички майки са живи и никъде няма следи от битка. Но ако имаш малко кошери и се притесняваш тръскаш пчелите пред кошера и си готов.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Подсилвал съм и като съм слагал пита с пчели заедно с пилото (колкото по зряло по добре). Действам така. Слагам рамката в преносимото сандъче. То е с прелка и чакам час-два. Старите пчели излитат. После режа една глава лук на дребно и наръсвам кошера където ще слагам и пчелите в сандъчето. След 15 мин слагам рамката с пчелите на новото място, и не ги закачам някой ден. Те сами изхвърлят за някой час лука (ако е нарязан на дребно). Рядко съм виждам убити пчели при този метод. Тука не му е мястото, но пчелите обичат лука. Изглежа е сладък и го смучат. Гледам да не ползвам химия и лука ми се вижда ОК.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    Подсилвал съм и като съм слагал пита с пчели заедно с пилото (колкото по зряло по добре). Действам така. Слагам рамката в преносимото сандъче. То е с прелка и чакам час-два. Старите пчели излитат. После режа една глава лук на дребно и наръсвам кошера където ще слагам и пчелите в сандъчето. След 15 мин слагам рамката с пчелите на новото място, и не ги закачам някой ден. Те сами изхвърлят за някой час лука (ако е нарязан на дребно). Рядко съм виждам убити пчели при този метод. Тука не му е мястото, но пчелите обичат лука. Изглежа е сладък и го смучат. Гледам да не ползвам химия и лука ми се вижда ОК.
    При положение, че старите пчели ги няма за какво се слага лук? И това със сандъчето е безсмислена процедура и губене на време, като тръснеш пчелите пред кошера старите пчели се прибират в основния кошер а младите влизат в новия. Ако имаш малко кошери и много време може да си намираш всякакви методи. Спазвам само 1 едно правило като обединявам "пчелите които придавам да са по малко от тези които са в кошера" и и не ползвам нищо. Ако ми се наложи обратният вариант слагам мрежа над корпуса и над нея другите пчели и на другия ден махам мрежата.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    При положение, че старите пчели ги няма за какво се слага лук? И това със сандъчето е безсмислена процедура и губене на време, като тръснеш пчелите пред кошера старите пчели се прибират в основния кошер а младите влизат в новия.
    Приемам тези аргументи. Аз слагам лук и може да е на вятъра. Аз мразя да тръскам и затова вероятно действам така. Преди съм тръскал и при някои кошери съм имал избити пчели (много рядко ми се е случвало). С мрежата го ползвам и него, универсално е! Аз говорех не толкова за обединение, колкото до подсилване.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    Захарен сироп 1:1 в малка пръскалка + една капка ментово етерично масло, пръскат се двете групи пчели (без пушек!), събираш, затваряш => спи градъ'

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •