Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 37
  1. #21
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията
    Здравейте,
    И аз да се включа към темата и да попитам...
    Имам едно семейство, на което съм сложил магазина, но за сега почти нищо не са качили в него.
    Смятам да го разцепя на две и половинките да преместя в нови кошери, т.к. настоящият се разпада.
    Това ще правя в началото на август. Късно ли ще бъде тогава? Особено за половинката, която трябва да си направи майка?

    Поздрави.
    Пчелите, снесени през Август, стават ЗИМНИ ПЧЕЛИ, които трябва да живеят поне 8-9 месеца. За да се случи това, тези пчели НЕ ТРЯБВА ДА СЕ НАТОВАРВАТ с дейности, които ще им съкратят живота. Такива дейности са градежа на нови пити, ако това е отводка, обработката на прекалено много нектар, гледането на прекалено много пило и т.н. Ако искаш една зимна пчела да живее дълго, за да ти отгледа успешно пролетното пило, през август и септември не трябва да я натоварваш с никакви дейности. Така тя ще може да натрупа мастно тяло, което ще се явява източник на протеини за гледане на пилото през пролетта.

    От гледна точка на тази логика е най-добре да не се правят августовски отводки, или ако все пак ще се правят в началото на август, те трябва да са силни (на 3-4 рамки с пило), да са направени с оплодена майка (а не с маточник) и да им се предоставят готово изградени пити. Също така храненето трябва да е с инвертиран сироп, защото ако храниш с обикновен, ще изтощиш пчелите (ще им активираш жлезите за производство на инвертаза, а с тях и всички останали жлези - за восък, за пчелно млечице и т.н.). Най-добре си е една зимна пчела да мързелува през есента, за да може да натрупа колкото се може по-голямо мастно тяло и да живее колкото се може повече.

    Та ако ще правиш отводки на 1-ви август, поне си намери готово оплодена майка. Не разчитай на маточник - няма да се получи. В зимата ще влезе слабо семейство с изтощени пчели, което ще умре с над 50% вероятност, а ако не умре, догодина няма да се развие чак до края на май месец.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията
    Здравейте,
    И аз да се включа към темата и да попитам...
    Имам едно семейство, на което съм сложил магазина, но за сега почти нищо не са качили в него.
    Смятам да го разцепя на две и половинките да преместя в нови кошери, т.к. настоящият се разпада.
    Това ще правя в началото на август. Късно ли ще бъде тогава? Особено за половинката, която трябва да си направи майка?

    Поздрави.
    Братле,ако искаш пчелите сами да си направят майка направи го сега до края на седмицата.Ако ти се дават пари за майка може и в началото на август.Не се плаши от писанията на колегите.Принципно са прави,но......дори и да се обърка нещо винаги можеш да ги обединиш.....Успех!

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията
    Здравейте,
    Имам едно семейство, на което съм сложил магазина, но за сега почти нищо не са качили в него.
    Поздрави.
    Щом не се е качило в магазина за мен е слабо семейство и какво ще направиш? От слабо семейство ще направиш 2 още по слаби.
    Такива семейства или им сменям майката или ги обединявам към други а какво остава да взема от тях други семейства. Време до зимата има но се взима материал от силните семейства.
    Това е моето мнение успех!

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията
    Здравейте,
    И аз да се включа към темата и да попитам...
    Имам едно семейство, на което съм сложил магазина, но за сега почти нищо не са качили в него.
    Смятам да го разцепя на две и половинките да преместя в нови кошери, т.к. настоящият се разпада.
    Това ще правя в началото на август. Късно ли ще бъде тогава? Особено за половинката, която трябва да си направи майка?

    Поздрави.
    Като не е качило в магазина провери ли долу в плодника да не е наблъскало мед.При мен така се получи миналата седмица и трябваше да въртя от плодниковите рамки.Още неможем да си обясним що го свалиха доло

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    28.08.2013
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Здравейте Колеги,
    Благодаря ви за отговорите.
    Прблема ми с това семейство е малко по-сложен.
    Първо имам емоционален момент, само той ми остана от Дядо ми, а той почина преди един месец.
    Та искам да го съхраня това семейство и да си направя две от него.
    Другият проблем, е че самият кошер се разпада и отвсякъде има дупки по него.
    Пчелите са много люти - отваряш и веднага налитат, а горе в магазина са качили на около 3-4 пити мед.

    Мислех си ако го разцепя единия да успее да си направи Майка от маточник, защото нещо хич не ми се получава придаването на Майки...
    Миналата година три купувах за една отводка, и трите фира --- накрая те си направиха сами, но тази година май мед няма да видя и от нея.
    Всъщност като съм се разписал, от зимата ми оцеляха само три кошера. При два от тях, отводката и емоционалния, мед няма да видя. Качили са горе на по 3-4 рамки мед.
    Но третия, той направо експлоадира... Извадих 20 кг от него и сега отново е напълнил и двата магазина - още 20 кг. (Та съвсем възможно е от един кошер да извадиш 50кг, че и повече, както се дискутираше в една от другите теми).
    Защо така ??
    Единствената разлика, с другите два, е че този ми е 10-ка....
    Грижи, хранене всичко правя еднакво и за трите....

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията

    Единствената разлика, с другите два, е че този ми е 10-ка....
    Грижи, хранене всичко правя еднакво и за трите....
    За някои пчеларски райони разликата между 10ка и 12ка е съществена и изисква съответни действия от страна на пчеларя, коментирано е многократно. Възможно е и при теб да е така. Според мен за делби и отводки вече не трябва да мислиш. Концентрирай се в подобряване състоянието на наличните ти кошери, докато времето позволява. Също мисли по подготовката за зимуване, т.е. за догодина. В темите с килограмите не се задълбочавай. Имаше едно място обаче, където последно г-н Матеев обясни подробно за генните заложби на различните раси /също десетки пъти коментирано във форума/, чети ги тия работи на зима и за напролет да си направиш някои изводи.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията
    Здравейте Колеги,
    Благодаря ви за отговорите.
    Прблема ми с това семейство е малко по-сложен.
    Първо имам емоционален момент, само той ми остана от Дядо ми, а той почина преди един месец.
    Та искам да го съхраня това семейство и да си направя две от него.
    Другият проблем, е че самият кошер се разпада и отвсякъде има дупки по него.
    Пчелите са много люти - отваряш и веднага налитат, а горе в магазина са качили на около 3-4 пити мед.

    Мислех си ако го разцепя единия да успее да си направи Майка от маточник, защото нещо хич не ми се получава придаването на Майки...
    Миналата година три купувах за една отводка, и трите фира --- накрая те си направиха сами, но тази година май мед няма да видя и от нея.
    Всъщност като съм се разписал, от зимата ми оцеляха само три кошера. При два от тях, отводката и емоционалния, мед няма да видя. Качили са горе на по 3-4 рамки мед.
    Но третия, той направо експлоадира... Извадих 20 кг от него и сега отново е напълнил и двата магазина - още 20 кг. (Та съвсем възможно е от един кошер да извадиш 50кг, че и повече, както се дискутираше в една от другите теми).
    Защо така ??
    Единствената разлика, с другите два, е че този ми е 10-ка....
    Грижи, хранене всичко правя еднакво и за трите....
    Колега, за емоционалния кошер, аз на твое място не бих разцепил кошера на две в този момент (средата на юли), защото така ще имаш два по-слаби кошера и шанса и двата да умрат зимата е по-голям. Особено тоя дето ще го чакаш да си направи майка, ако го направиш днес, новата майка ще почне да снася след един месец в добрия случай. Аз му давам шанс да презимува 20%. Ако не го пришпориш със захар, а му сипваш чист мед шанса може да стане примерно 40%.

    Аз или ще го запазя цял и ще го цепя на пролетта или ще направя отводка с 2-3 пити и оплодена майка. Ако убият майката връщаш питите в стария кошер, пчелите като ги изтърсиш и те ще се върнат. Ако не я убият почваш със захарен сироп ама още сега, че да не изтощаваш зимните пчели и до края на август може да е достатъчно силен за да презимува.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Явно ще трябва да отваряме нова тема "августовски" отводки и майки.Но след десетина дена.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Мастер, на тебе ти прилича да я отвориш тая тема. Само че не в тоя раздел.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #30
    Наблюдател
    Регистриран
    28.08.2013
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Здравейте,
    Благодаря колеги.
    Според съветите ви, съставих следния план за действие:
    - Така или иначе въпросният кошер трябва да го разкарам и ще бърникам вътре, та от него ще си направя една отводка.
    - Поръчах си Майка и днес ще пристигне, но чак утре ще мога да я взема.
    Две са нещата, които ме притесняват - как ще открия старата Майка и дали ще ми приемат новата.
    Много е писано тук по въпроса за придаване на Майки, но аз да попитам все пак....
    Смятам да я затворя в голяма кръгла клетка (незнам как се нарича) с люпещо се пило и свитата и.
    Какво мислите за това ?
    За съжаление мога да отида чак след една седмица.
    До сега просто съм поставял преносната клетка между питите, но няма прием.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •