Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 37
  1. #11
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ники, всичко е хубаво, но аз не бих посмял да извърша подобна операция върху майка, която е по някакъв начин ценна за мен. Над една такава после две години й треперех. Във останалите случаи мога да обединявам директно нуклеус със семейство или пити с пчели и в повечето пъти всичко минава безпроблемно.... Но, това го правя в моментите, когато времето ми е по-кът от майките
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    До сега не съм имал убита майка за това действам толкова смело, но ако стане и това ще почна да ги стърсвам пред кошера, там няма проблем. Като гледам в нета какви пръскания стават преди обединяване, се чудя дали нещо моите пчели не са нормални, та се приемат така безпроблемно. А и майките ми ги приемат на 100% до сега.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    28.06.2015
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    с.Априлово общ.Горна малина обл Софийска
    вчера успешно придадох запечатено пило на две рамки, с пчелите на слабото рояче .Придадох го като на мястото на преградната дъска сложих вестници след което ги напръсках с ракия рамките също и тогава,слочих двете рамки с пчели който предварително бях напръскал с ракия за придаване ислед рамките преградната дъска . За сега всичко е ОК няма никакви жертви пчелите са прояли весника и вече са обединени

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2015
    Мнения
    30
    Здравейте, нов съм във форума и искам да Ви питам нещо по темата. Искам да придам една пита с пило на една...незнам дали да го нарека отводка, но се притеснявам да не "похабя" пилото, тъй като ме мъчат някои неизвестни. Ще Ви дам и малко предистория за Ви ориентирам по добре...На 5-ти юни колега пчелар случайно ми каза че ще си поръчва майки и тъй като чета форума, буквално ме връхлетя "гениалната идея" да си направя отводка на една рамка Ако трябва да се върна по назад, реших да я направя на една, тъй като такива ми бяха "активите" към момента! Един закупен кошер със средно по сила семейство/въпреки че ме убеждаваха че е силно/ и едно наследствено което презимува на три рамки и към юни месец беше на 4 рамки, като 2 с пило. И тъй като бях прочел, че Скутелатор е правил отводки на 1 пита с пило/нека ме поправи ако бъркам/ и съм достатъчно инатлив /въпреки че всички с които споделих ме обявиха за луд...а други така ме гледаха/ на 7 юни вече имах "така наречената отводка"!... а като се сетя какви изненади преживях не е за говорене...на 5-ти юни майката беше при мен в клетка!!! Ами сега!!! Първо майката беше колкото обикновена пчела на големина, но предполагам че може и да е нормално!...после започна търсене на пита с пило, но греда никой не искаше да даде /дори и след заплащане на 30 лева/, след петия попитан човек вече бях решил окончателно-мед от купувания кошер няма да има, но няма да съсипвам майката/поне не и заради мен/... другия проблем се изразяваше в това че същата седмица бях дежурен и нямаше кой да ме покрива, а на 15 минута трябва да съм на разположение ако ме потърсят!... И тъй като нямаше шанс да тръгна същия ден, мисля че беше работен, колегата който ги поръча ме посъветва да им сложа върху клетката напоен памук с вода. На следващия ден почна търсене на пило. До вечерта Нищо. Евентуално ми обещаха за другия ден ако има, с уговорка след като отвори кошерите да ми каже!!! Позвъняване от моя срана около 12 на обяд и познайте НЯМАМ ПИЛО. Тотално изтрещях. На колата и след около 30 мин съм при пчелите 35 км в завои на полупланински път. Както и да е, мед се е видяло че няма да има ...отваряне на силния кошер и броене на пилото- 2 рамки плътно и едно с много малко...Плодника задръстен с нектар на около 9 рамки..Кошера е 12- ка ДБ...и за капак на всичко се намеси и господин Мърфи...на две от рамките с пило три маточника общо/шах с пешката/... ами сега...пълна
    импровизация от моя страна. Премахване на маточниците и изкарване на едната пило със запечатено пило и пчелите и стръсках част от пчелите от другата пита с пило...имах основа в слабото семейство, която тъкмо бяха почнали да градят, така че я извадих от там /след като ги отпъдих / и я поставих на място на извадената рамка..Преместих новия кошер на около 10 метра...нямах време за каквото и да било друго, като поставих в една изградена пита от кошер с избягали пчели...нов риск ама то така е тръгнало от начало ...Налях вода в питата / беше с цвят на африканец/, придадох клетката с майката, но тъй като съм чел че когато има заложени маточници по трудно приемали майката не счупих крачетата на клетката а затрових капака, стесних входа на 1 см по "практиката" на Гилъна и си бих камшика към града...да не споменавам че на пчелина няма сигнал и съм стоял в радиосянка около час... със сигурност бях свалил поне два килограма, а за напрежението няма да споменавам...Незнаех колко от пчелите ще се върнат в стария кошер, но както и да е. Тъй като не счупих крачета на клетката, на другия ден отново бях в обедната почивка. Пчелите провираха хоботчета през клетката и реших да счупя крачетата...Сложих около 300 мл захарен сироп, щото и този ден си бях забравил четката за да почистя от пчелите и да сложа пита с мед. Тотален хаос Та както се сещате майката беше приета. Калкулация 20 майката, две ходения по 15 лева - общо 50. / цена близка до готова отводка/ време, ядове и прединфарктни състояния да не ги броим...Ако успея да зазимя на няколко рамки -удовлетворението ще е безценно...Извинявам се отнесох се доста. Нй въпроса има ли смисъл да слагам друга пита с пило, при положение че незнам какво точно става към момента. Има "още" запечатано пило колкото длан, което ако не е от тази майка май трябваше да се е излюпило.Видях и няколко ларви с открито три четири не повече. Според мен майката снася много слабо. Почти не откривам разлика да е наедряла. Дали е възможно да е била неоплодена...Да рискувам ли друга пита с пило!!!

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Отводки се правят минимум на 2 рамки с пило, за да имат поне малък шанс да се развият до пълноценно семейство за 63 дена (3 поколения по 21 дена). Ако я направиш на 1 рамка - тогава поколенията стават 4 (84 дена) и дори 5 (105 дена). Ако сега бяхме май месец, отводката ти щеше да има време да се развие, но сега сме вече юли, и до първи август има само 20 дена (1 поколение). През август се раждат зимните пчели (2-рото твое поколение). Следователно отводката най-вероятно ще влезе в зимата на 3 рамки с пчели. Ако искаш да влезе на 5-6 рамки, трябва още утре да добавиш още една пита с люпещо се пило. Ако добавиш 2 - още по-добре.

    Добавянето на пити със старо или с люпещо се пило всъщност представлява ДОБАВЯНЕ НА МЛАДИ ПЧЕЛИ, които ще се излюпят до 1 седмица. Многото млади пчели ще позволят на майката да снася много яйца и ще успяват да ги отглеждат (да хранят личниките). Ако младите пчели са малко, то тогава майката ще снася само с 10-20% от капацитета си и отводката видимо ще буксува (няма да се развива).

    За по-напредналите - има само една разумна причина да се правят отводки само на 1 пита с пило, но това важи само за месеците май и началото на юни и то само ако отводката се прави с маточник, а не с оплодена майка. Логиката е следната - ако например се направят 10 отводки с по 2 пити с пило и с по 1 маточник, то по време на излюпването и оплождането на майките ще се изгубят около 40% от тях - тоест ще се изгубят 4 отводки, в които е имало 8 пити с пило. Като цяло пчеларя ще притежава 6 нови семейства, но за тях ще е загубил 20 пити с пило или средно по 3.3 пити за семейство. Ако обаче отводката се направи на 1 пита с пило и на 10-тия ден се добави 2-ра пита само на семействата, в които вече има оплодена майка, тогава общата загуба ще е само 4 пити с пило. Като цяло пчеларя ще е загубил 10+6=16 пити с пило и ще притежава 6 семейства, което прави средно по 2.6 пити с пило на семейство. Ясно се вижда икономията от 4 пити с пило, с които могат да се направят още 2 отводки.

    ПС: Направата на отводки на 1 пита с пило и една прашецомедова е висш пилотаж в пчеларството. Задължително се изисква топъл фибранен или стиропорен нуклеус, слагане на фибранена преградна дъска, завиване с найлон и питка суха храна под найлона. На 10-12-тия ден задължително се добавя втора пита с пило само на тези отводки, в които майката се е оплодила успешно. Отводките с липсваща (неоплодена) майка се бракуват (пчелите се изсипват на поляната). Опитите за слагане на втори маточник са безполезни - пчелите в отводката ще умрат преди майката да се роди, оплоди и накани да снася.

    Ако не се добави втора пита с пило, отводката буксува цял един месец. На 30-тия ден от създаването броят на пчелите в нея е същия както и на 3-тия ден. Майката се е оплодила, снесла е една шепа пило и повече не може да снася, защото няма млади пчели, които да отглеждат пилото. Като цяло си е пълно прахосване на ресурсите на майката и се губи цяло едно поколение (21 дена), за да може едното междурамие с пчели да стане на 3-4. Втората пита с пило на 10-тия ден го решава този проблем.

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2015
    Мнения
    30
    Благодаря Ви Mateev, за бързия и изчерпателен отговор. Предвид създалата се ситуация пак съм на кръстопът. При всички положения ще придам пита с пило...още не съм сигурен кога и от къде ще я взема. При последното отваряне на кошерите в сряда ситуацията е следната. "Отводката" е точно така както я описахте /точно както преди месец-никакво мръдване/. Ситуацията в "силния кошер" е пак "средна". Дали заради блокажа на майката в плодника или "помощта" с извадената пита с пило, но намирам че кошера не се е засилил много, въпреки това пред прелката се изчакват...тоест има доста силен летеж. Преди три-четири дпи е цъфнала липата и кестена и гледам че усилено летят на там, въпреки че кестеновите дървета се намират зад кошерите. Второто по слабо семейство се беше развило на 10 рамки като са разширили горни край на рамките и не мога да събера повече в 12- ка тъй като почвам да мачкам пчели. В тази сряда погледнах само магазина но не са качвали нищо, но пък и времето беше студено и без паша. Сега е много топло и двата кошера летят усилено. По липите е пълно с пчели. Не ми се ще да им изваждам пита с пило, с надежда да съберат по два буркана с мед не за друго а за да видя "какво могат моите" Имам приятел от който мога да взема но той е на море в момента, тоест най-рано вторник-сряда!!! Другото което бях замислил е след липата да направя нещо по Ваша идея. Да оставя старата майка с една пита и да допълня с восъчни основи...другата част от кошера да отделя и придам оплодени майки /това мисля да стане между 20 и 30 юли/ Нямам представа колко пило ще има тогава в кошерите. Според това коета чета би трябвало основните семейства да се оправят за месец и нещо.Старите пчели ще умрат-нали така.Ако изградят рамките и оцелее майка се надявам да направя по една късна отводка от двата кошера. Ако има мед добре, но не знам как ще съм с времето за развитие после! Ясно е че ще трябва хранене! Това са ми намерения и то само твърди доводи могат да ме разколебаят да не го правя. Така и така се качвам един път в седмицата, поне да не е само за един кошер, а и каквото и да искаш да правиш с два кошера не става!!! Моля ако бъркам някъде с идеите ми спестете това да не тормозя излишно пчелите

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Вземането на пита с пило СЕГА от силния кошер няма да намали количеството събран мед по време на пашата. Дори може да помогне той да се увеличи. Защо това е така?

    1. Количеството на събрания мед по време на паша зависи от броя на летящите пчели, а не от това колко пити с пило има в кошера. Дори да вземеш всичките пити с пило, количеството стари пчели пак ще си остане същото.
    2. Ако по време на паша от кошера се вземе пита с младо пило (но без пчелите), това ще освободи младите пчели от грижата по нея. Тези освободени (безработни) млади пчели се включват в работата по обработката на меда, като го приемат на прелката от старите пчели и го разнасят из кошера (гълтат го и го плюят стотици пъти, като така добавят инвертаза в него). Тази помощ от страна на младите пчели освобождава старите пчели от тази дейност, и те правят повече на брой полети. Като цяло количеството на събрания и обработен (инвертиран) мед се увеличава, ако за него се грижат повече на брой млади пчели. Максимум на събрания мед има тогава, когато в кошера няма нито една пита с младо пило, което означава че 100% от младите пчели работят по сгъстяването и инвертирането на меда.

    Има си специална пчеларска технология за увеличаване на добивите на мед посредством изземване на майката и младото пило от кошера и създаване на паралелна отводка, която след пашата отново се обединява със семейството. При такава една операция се постигат рекордни добиви. Важното е семейството да е спокойно, но това се постига с един маточник (семейството само си го прави, ако се остави една пита с младо пило).

    Като цяло за тебе и за твоята конкретна ситуация бих те посъветвал спокойно да вземеш една пита със старо пило, но без пчелите, и да я дадеш на отводката. Това няма да намали събрания от пчелите мед по време на пашата. Ще даде единствено ефект на известно отслабване на семейството след 20-30 дена, но то така или иначе отслабва по време на силна паша, защото пчелите обикновенно блокират майката.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2015
    Мнения
    30
    Това за пилото е решено. Не разбирам защо питата с люпещото се пило няма да се включи в медосбора от липата и кестена, при положение че ще цъфтят повече от двадесет дена, но пред това да придам пита с открито пило ще се вслушам във Вашия съвет. При всички положения новобранец като мен може да увреди откритото пило с четката при премахване на пчелите, за тръскане на такава пита четох някъде че не е желателно. Друго което ме притеснява че в плодника има много мед - поне 5 или 6 рамки, резултат от хубавото време в цъфтежа на акацията. Веднага след нея имаше 7 рамки, като извадих една за еднорамковата "отводка" и дори бяха заложили три маточника/незапечатани/ на двете рамки...идея си нямам как да се ориентирам дали е заради решена самосмяна ако са помислили, че майката е слаба или е роене. Въпреки че е "късно" за роене ме е страх да не се повтори ситуацията. Незнам как ще е най-удачно - за слагам медни рамки между питите/някъде четох че не търпят мед между пилото/ или да центрафугирам три, четири плодникови което ме притеснява дали не е грешка в момена на медосбора, и дали ще съберат за тях да зимуват. В магазина място колко щеш а те пълнят плодника като за световно!!!Абе не е за говорене, неизвестни отвсякъде!!! ...А ако може да ми отговорите дали ще е удачно да разделя майката със старите пчели към края на юли и да придом оплодени майки на отделеното пило с млади пчели в нов кошер /със сигурност на по-късен етап ще искам съвет за качествени майки, без значение за цената за съотвено придавате на основните семейства/ Пак се отнесох, но така сме новобранците ... дано го разбирате!!! И последно да питам дали да сложа в сиропа и сухо мляко за стимулиране на майката в отводката или ще е безсмислено докато не "докарам" с пило приличния брой млади пчели, за да обгрижват майката.Слагам им през 5 дни по 400 мл. някъде, но не може да го усвои всичкия, някъде към 200-250 "дърпа", другия го хвърлям и слагам нов.
    Забравих да кажа че на отводката съм оставил три рамки едната на която я извадих, една медна / нямаше прашец на нея при изваждането от другия кошер честно казано/ и една празна изградена /доста черна/ но виждам че са слагали прашец на нея след като са я почистили. Същите съм ги поставил между рамки от фибран, а дали да поставя найлон отгоре и суха храна?
    Матеев, предварително Ви благодаря за проявената отзивчивост към нас, новобранците във форума и дано не се отклонявам много от поставената тема!!!?

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    28.08.2013
    Мнения
    22
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Здравейте,
    И аз да се включа към темата и да попитам...
    Имам едно семейство, на което съм сложил магазина, но за сега почти нищо не са качили в него.
    Смятам да го разцепя на две и половинките да преместя в нови кошери, т.к. настоящият се разпада.
    Това ще правя в началото на август. Късно ли ще бъде тогава? Особено за половинката, която трябва да си направи майка?

    Поздрави.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от WDW Виж публикацията
    Здравейте,
    И аз да се включа към темата и да попитам...
    Имам едно семейство, на което съм сложил магазина, но за сега почти нищо не са качили в него.
    Смятам да го разцепя на две и половинките да преместя в нови кошери, т.к. настоящият се разпада.
    Това ще правя в началото на август. Късно ли ще бъде тогава? Особено за половинката, която трябва да си направи майка?

    Поздрави.
    От стари пчелари съм чувал че августовите отводки са добри за напролет,но според мен е късно защото не се знае септеври какъв ще е.Ако е топъл си бонбон но ако е студен пак ще трябва да обединяваш,но нека кажат по опитните пчелари тук аз все още съм новобранка в занаята.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •