Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 22 от 22 ПърваПърва ... 12202122
Резултати от 211 до 218 от общо 218
  1. #211
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    [QUOTE=bennik;67974]Пилото дали ще изтрае 40-50 минути път.

    Завий рамките с леко навлажнена кърпа .
    Така ги транспортирай .
    Няма да имаш проблеми.

  2. #212
    Казваш че, роя е току до жиците на стълб с високо напрежение. А да ти хрумва че, може да се получи волтова дъга и да те опече като кебапче?

  3. #213
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Пробивното напрежение на сухия въздух е 20 kV на сантиметър. Тоест ако времето е сухо, на теория можеш да се приближиш на 2 сантиметра от жиците и пак няма да възникне дъга. Но това е на теория, а на практика - бягай далеко от жиците и дори от самия стълб, защото .....

  4. #214
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Пробивното напрежение на сухия въздух е 20 kV на сантиметър. Тоест ако времето е сухо, на теория можеш да се приближиш на 2 сантиметра от жиците и пак няма да възникне дъга. Но това е на теория, а на практика - бягай далеко от жиците и дори от самия стълб, защото .....
    Матев ботуши ако обуе мой и да него тресне.Аз бих използвал два кола и кашонче напръскано с роевит и намазано с мед за 20 мин е готов

  5. #215
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Казваш че, роя е току до жиците на стълб с високо напрежение. А да ти хрумва че, може да се получи волтова дъга и да те опече като кебапче?
    И на мен това ми хрумна но на сутринта като отидох роя беше влязъл изцяло в стълба и задачата се усложни.Отвън имаше само работни-явно в него е възможно да има изградени далаци.Та затова пробих една дупка в стълба и с пушилката от 9 до 12 .Допрях една маломедна пита и с нея направих около 7-8 пренасяния в нуклеус но дали е излязла майката е загадка.Ако се е преместила кога евентуално да гледам за яйца.И още след като спрях да пренасям с питата пуших още около 40 минути но на стълба не останаха повече от половин пита пчели които се въртяха все около стълба.Дали са само работни или просто майката е останала в стълба.В нуклеуса се заредиха като 4 междурамия дадан блат та според мен има вероятност и да е първак.Нуклеуса го оставих на същата височина като на стълба но на около 5метра от него на една тераса.Ако майката е останала в стълба има ли някакъв шанс да се премести в съндъчето.

  6. #216
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Щом си оставил нуклеуса до стълба пчелите ще се върнат при майката ако е все още там.Ако в нуклеуса има пило,би мого да останат без майката.Днес май те очаква същата операция-пушене,прехвърляне,но този път ги откарай по далеч(5км).
    Дано да греша....

  7. #217
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2014
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Mariazell
    Сложи му веднага пита с открито пило. Така ако майката не е вязла те ще си заложат маточници и няма да се превърне в търтовка както се получи при мен, за което бях писал в друга тема. Успех!

  8. #218
    Наблюдател
    Регистриран
    05.07.2014
    Мнения
    43
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Така колеги понеже последните дни бях доста зает чак днеска ми остана време да отворя нуклеуса с рояка и бях приятно изненадан.Бях му заложил две изградени маломедни пити и 4 основи и като видях че две от основите са изградени си отдъхнах.Маломедните пити са на 70процента пълни с нектар и прашец на едната ВО която е изградена вече имаше снесени яйца и венец от нектар а до другата майката явно не е стигнала оше и имаше принесен само малко нектар.Едно нещо ме учуди обаче - при изградени почти празни светлокафяви пити майката е започнала да снася на прясно изградена с още ненапълно завършени килийки а доколкото знам майките и особено старите снасят с неохота на такива пити.Като моя грешка мога да отчета единствено че не преместих роя веднага щом го хванах на 5км както препоръча адаша ( и аз съм Ангел) и може би повечето работни са се върнали в стълба понеже роя е вече на около 3-3 ,5 пити.Даже има някаква вероятност майката ако е снесла първата вечер в стълба да се опитат да направят свещева.

 

 
Страница 22 от 22 ПърваПърва ... 12202122

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •