Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 22 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 218
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    20.06.2015
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    Габрово

    От къде да взема рояк?

    Здравейте, всички!

    Добре заварили! Благодаря, че имам достъп до този сайт и се надявам и аз да съм полезен. Да започна от начало - малко предистория. Казвам се Николай. Начинаещ съм. Не ме питайте как съм се запалил - вече не си спомням много. Само това: едно аверче ме попита преди немного време дали искам да имам кошери. Да, казах му аз. Той започна да ме предупреждава, че това е цяла наука и че трябва много четене - добре, пак потвърдих и той ми предложи: искаш ли да ти дам един кошер? Да, отговорих му!
    Въобще не питах повече. Нещата отминаха, аз дори и не ми идваше на акъл за това, но един следобяд същия този хубостник цъфна на село и ми донесе... 2 магазина от 12 рамков дадан-блат кошер, без дъно, без хранилка, без нищо и още един магазин от 10 рамков дадан-блат кошер.
    - Моите пчели останаха от 45 кошера на 15 и сега това ми е излишно, ама ти вземи и си направи плодник...
    - Иване (тъй се казва моя човек), ти ми стропаляш всичко наведнъж на чутурата и си мислиш, че аз всичко ще направя както трябва ли?
    - Виж сега, - каза ми той - в мрежата има много неща, а ти не си човек, дето не може да работи с компютър. Имаш нет, ще се оправиш. Само да ти кажа: според мен си направи плодник и дъно и хранилка и покрив. Не ползвай стиропор и фибран, защото много се запотяват и имаш машини - направи си един-два кошера и така...
    - Иване, много си курназ, ама аз нямам никаква информация, бе брат! - Иван не ме чуваше - той вече затваряше вратата на колата си, след като беше извадил 3-те магазина и още 42 магазинни пити. На сбогуване, иван само ми каза да си намеря плодникова пита и не ме попита кое какво как и защо - дори не ме ориентира.
    Това се случи преди 2 седмици. Аз по принцип се занимавам с писане на уеб страници и това ми дойде малко множко. Лошо няма - хванах се да чета. После потърсих Иван, но пича хич го немА в къщи. Майка му вдигна и каза, че е на пчелина. Търсих го на мобилката, но нищо - все едно, че бе се набутал в друго измерение. Не, че и аз не го правя от време на време, но това едуга тема.
    Исках да попитам някой - всеки започна да ми вика: "...ми фани си пчели!"
    - Как? - Това е един от многото въпроси, които започнах да задавам. Стана така, че хората започнаха да ме отбягват. Започнаха да ми се подиграват: "пчеларчето" и сега само бъзик на N-та степен.
    Оказа се, че не всичко го има в нетя. Мейла ми е: savchev(at)savchev.org и ако някой може да ми отговори на поставените въпроси, ще му бъда много благодарен:
    1. След като имам тези неща, какво още ми трябва, за да си направя един кошер? Някакви размери за дадан-блат - кошер, плодник, долен капак, горен капак, хранилка, тенекия за обезпрашаване на пчелите (тази тенекийка с отворите през които минават пчелите), размери.
    2. След сглабяне на всичко това, може ли някой да ми помогне с 1 бр отводка. Всъщност какво е "отводка", като понятие и смислово значение. Как се прави, как се постига. На едно място ми бе упомената цифра около 150 лв, на друго - 20 лв. В магазина ми предложиха "Отводка"-чанта за 3 или 5 пити на цена около 70 лв. Изобщо някой може ли да ми въведе понятията за това нещо в ред, защото се чуствам малко като "циганин в обрано лозе", а това не е присъщо за мен и моя нрав;
    3. Молбата ми към всички Вас е следната: (аз не знам да си ловя сам пчелите). Някой може ли да ми помогне с т.н. "отводка", но нямам възможност да плащам някакви луди пари. 10-20 лв мога да отделя, ама тези 70, 150 и т.н., които ми бяха поискани - няма от къде да ги взема.
    Същинския въпрос е - може ли някой да ми даде някакъв рой - малък, който да мога да сложа в тези пити, които имам в момента. Всички тях съм ги преработил и съм им отъкмил теловете, като съм ги направил на водоравно 2 бр и отвесни - 3 бр. Така ме предупредиха да ги направя, а сега остана само да взема от някъде рояк. Проблема е От КЪДЕ?

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    23.08.2013
    Мнения
    69
    Пчеларски район
    Плевен
    Г-н Матеев (собственика на форума) е от Габрово, виждам че сте посочили същия район

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Най-лесният начин е следния:
    1. Намираш Матеев или друг пчелар в района
    2. Питаш го дали можеш да започнеш като стажант при него. Когато ти е удобно да помагаш. Точно за 1 седмица стаж - ще си научил повече отколкото за 1 година четене.
    3. Уговаряш се в края на сезона да ти даде пчели в замяна на труда ти.

    Ето това е "безплатния" начин да си вземеш пчели и да научиш много. Хем стария пчелар е доволен, хем и ти(взаимна полза). Ако чакаш някой да ти даде хляба в ръцете, то ще има да чакаш - "Нивата не иска молитва, иска мотика"
    Ако си мислиш, че ще седиш цял ден и ще гледаш в една точка, а някой ще се занимава да ти обяснява как се пчеларства - голяма грешка. Ще мъкнеш като роб, ще те пече слънцето от сутрин до вечер и ще загориш като манекенка заспала в солариум, а ако искаш да отслабнеш - идеално, цял ден си в сауната. Жилото на пчелата ти е най-малкия проблем и спира да ти пука, като те напече обедното слънце и река от пот започне да се стича по лицето ти. Тогава оценяваш пчеларския труд и тези 150лв, които са ти поискали, ти се струват направо като подарък.

    Хубаво си помисли къде се чувстваш по-добре - в офиса под климатика или на нивата.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    20.06.2015
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    Габрово
    Само за справка 150/7=21.нещо си; нали се сщаш, че за 150 лв ще си купя почти 2 тенекии мед, от които или ще ям поне 3 години или ще получа захарна болест!
    1 пита с пило и мед от дадан-блат плодникова рамка и пчели едва ли излиза 80 лв. Така, че ако ще се обръщаме към математиката - ок - няма проблем, но към разумната математика. Защото 2+2 НЕ прави 6, доколкото разбирам, а 3 кг + пчели и майка - да мога да дам 30 лв. Повече НЕ давам! Мога да помагам, да гледам, но не понасям да се гаврят и лигавят с мен!
    Вчера точно с голи ръце и без було съм направил под зоркия поглед на един над 40 години пчелар дядо отводка с рамки. Нямам в момента питки с мед и пчели, за да сложа привнесена майка.
    Живи и здрави!

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    03.01.2013
    Мнения
    33
    Цитат Първоначално публикувано от savchev Виж публикацията
    3. Молбата ми към всички Вас е следната: (аз не знам да си ловя сам пчелите). Някой може ли да ми помогне с т.н. "отводка", но нямам възможност да плащам някакви луди пари. 10-20 лв мога да отделя, ама тези 70, 150 и т.н., които ми бяха поискани - няма от къде да ги взема.
    Същинския въпрос е - може ли някой да ми даде някакъв рой - малък, който да мога да сложа в тези пити, които имам в момента. Всички тях съм ги преработил и съм им отъкмил теловете, като съм ги направил на водоравно 2 бр и отвесни - 3 бр. Така ме предупредиха да ги направя, а сега остана само да взема от някъде рояк. Проблема е От КЪДЕ?

    Аз мога ти подаря две пчелички - (мъжка и женска) да ги развъдиш

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    08.03.2015
    Мнения
    124
    Цитат Първоначално публикувано от savchev Виж публикацията
    Само за справка 150/7=21.нещо си; нали се сщаш, че за 150 лв ще си купя почти 2 тенекии мед, от които или ще ям поне 3 години или ще получа захарна болест!
    1 пита с пило и мед от дадан-блат плодникова рамка и пчели едва ли излиза 80 лв. Така, че ако ще се обръщаме към математиката - ок - няма проблем, но към разумната математика. Защото 2+2 НЕ прави 6, доколкото разбирам, а 3 кг + пчели и майка - да мога да дам 30 лв. Повече НЕ давам! Мога да помагам, да гледам, но не понасям да се гаврят и лигавят с мен!
    Вчера точно с голи ръце и без було съм направил под зоркия поглед на един над 40 години пчелар дядо отводка с рамки. Нямам в момента питки с мед и пчели, за да сложа привнесена майка.
    Живи и здрави!
    Само да ти кажа, че цените са заложени много преди ти да чуеш за пчеларство. От твоята сметка излиза, че остават 9 лв. за майката + пчелите покриващи 4 рамки . Цената на една майка тръгва от 30лв. с 10-тина пчелички вътре в клетката може да тръгнеш все пак от някъде хем майка хем пчелички Това са цените никой от хората тук не те карат насила да си купиш отводка за 80лв. Друг вариант е да прочетеш темата за хващане на диви рояци в гората дори и в градът с капани за рояци. Има колега който си беше качил снимки с хванати пчелички на терасата си. Като не ти се дават пари и оценяваш труда за една отводка на 9лв. тъй като ми смяташ меда по 7лв. 3х7=21 и 9 лв за 4 рамки пчели и майка това ти е супер варианте за теб с капаните

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    20.10.2014
    Мнения
    47
    Пчеларски район
    с.Николово
    Цитат Първоначално публикувано от savchev Виж публикацията
    Само за справка 150/7=21.нещо си; нали се сщаш, че за 150 лв ще си купя почти 2 тенекии мед, от които или ще ям поне 3 години или ще получа захарна болест!
    1 пита с пило и мед от дадан-блат плодникова рамка и пчели едва ли излиза 80 лв. Така, че ако ще се обръщаме към математиката - ок - няма проблем, но към разумната математика. Защото 2+2 НЕ прави 6, доколкото разбирам, а 3 кг + пчели и майка - да мога да дам 30 лв. Повече НЕ давам! Мога да помагам, да гледам, но не понасям да се гаврят и лигавят с мен!
    Вчера точно с голи ръце и без було съм направил под зоркия поглед на един над 40 години пчелар дядо отводка с рамки. Нямам в момента питки с мед и пчели, за да сложа привнесена майка.
    Живи и здрави!
    За съжаление така поставен въпроса е най-малко неуважителен към труда на колегите пчелари, ако бяхте помолили за подарък сякаш по-щеше да стане работата!
    Милен Георгиев

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от savchev Виж публикацията
    Само за справка 150/7=21.нещо си; нали се сщаш, че за 150 лв ще си купя почти 2 тенекии мед, от които или ще ям поне 3 години или ще получа захарна болест!
    1 пита с пило и мед от дадан-блат плодникова рамка и пчели едва ли излиза 80 лв. Така, че ако ще се обръщаме към математиката - ок - няма проблем, но към разумната математика. Защото 2+2 НЕ прави 6, доколкото разбирам, а 3 кг + пчели и майка - да мога да дам 30 лв. Повече НЕ давам! Мога да помагам, да гледам, но не понасям да се гаврят и лигавят с мен!
    Вчера точно с голи ръце и без було съм направил под зоркия поглед на един над 40 години пчелар дядо отводка с рамки. Нямам в момента питки с мед и пчели, за да сложа привнесена майка.
    Живи и здрави!
    Хипутунузата по хипутуламуса може и да е равна на катета по съпротивлението, но за 30 лева ще си вземеш една рамка с пчели.
    Направи ми един сайт за 10 лева, ама искам да завършва на .bg. Как ще се разбираш с Регистър.БГ си е твоя работа, аз давам най-много 10 лева. Тука сме прости 'ора и не ни интересува на теб какво ти струва, аз имам само 10 лева за даване, щот за 10 лева ще ползвам 2 месеца интернет на тилифона. И искам да няма месечни и годишни такси, а домейна да е за вечни времена. Благодаря за мармалада, стана 6 без 10, а отводките ме чакат. Чао Калинке, помни ме с добро.

    Успех!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #9
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Защото 2+2 НЕ прави 6, доколкото разбирам, а 3 кг + пчели и майка - да мога да дам 30 лв. Повече НЕ давам! Мога да помагам, да гледам, но не понасям да се гаврят и лигавят с мен!

    Аз си мисля че твоята рационалност се гаври и лигави с теб. След един сезон ще се чудиш на сегашното си отношение.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Пчелари,малко себеуважение няма да навреди на никого,а при шизофренични драсканици е задължително.

 

 
Страница 1 от 22 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •