Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 31 от 36 ПърваПърва ... 212930313233 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 301 до 310 от общо 353
  1. #301
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В постинга си спомена една много важна дума - краденето и неспазването на законите (в т.ч. криенето на данъци) е НАРОДОПСИХОЛОГИЯ НА БЪЛГАРИТЕ. Нещо като пиенето на водка при руснаците или на вино при французите. Трябва да се извъртят поне няколко поколения Българи, докато тази наша народопсихология започне постепенно да избледнява.

    Тези от нас, който вече са били крадени от някого, пропищяват небесата по форумите, но в същото време забравят за собствените си "прегрешения" по отношение на държавата и на обществото като цяло. Не казвам, че го прави всеки - просто философствам по една много болна за всички тема. Ако например неплащането на данъци го приемем като КРАЖБА ОТ ДЪРЖАВАТА И ОБЩЕСТВОТО, колко от нас могат да се похвалят, че никога не са го правили това? Защо скриването на 1000 лева данъци се счита за нормално, а кражбата на кошери за 1000 лева се счита за престъпление?

  2. #302
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Матеев, оправи я тази дума "крадил, кради". Такава дума в българския няма.

  3. #303
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    "Рибата се вмирисва откъм главата".....

  4. #304
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    В постинга си спомена една много важна дума - краденето и неспазването на законите (в т.ч. криенето на данъци) е НАРОДОПСИХОЛОГИЯ НА БЪЛГАРИТЕ. Нещо като пиенето на водка при руснаците или на вино при французите. Трябва да се извъртят поне няколко поколения Българи, докато тази наша народопсихология започне постепенно да избледнява.
    А...това с водката...Дони каза, че е наследствен недъг ако си алергичен. Може би някой хора имат наследствен недъг и са алергични към цивилизацията. Може би е национален спорт и като гледам пчеларите са шампиони.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #305
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    За пчеларите е в пълна сила теоремата на Питагор.


    ЛОВЦИ + РИБАРИ = ПЧЕЛАРИ - лошото е, че сега трябва да се измени и да се прибави и КРАДЦИ. Жалко.

  6. #306
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Матеев,позволявам си един съвет-не знам какви хора си наел,но със сигурност такива няма да се грижат за пчелите пълноценно,най-много и тях да окрадат. Почисти си кочинката,иначе провала в този бизнес ти е сигурен!

  7. #307
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от сашо 38 Виж публикацията
    Матеев,позволявам си един съвет-не знам какви хора си наел,но със сигурност такива няма да се грижат за пчелите пълноценно,най-много и тях да окрадат. Почисти си кочинката,иначе провала в този бизнес ти е сигурен!
    Благодаря ти за "умния" съвет, но за съжаление пак приказваш врели некипели от позицията на незнанието. И дори си позволяваш да даваш акъли - невероятно, но факт.

    По принцип няма идеални хора. Всеки един човек без изключение носи в себе си както положителни, така и отрицателни качества. За хубаво или за лошо на бизнесмените им се налага да работят с такива хора и единственият начин нещо да се получи е шефа да има дарбата да мотивира хората да дават от себе си всичко положително, и да подтискат отрицателните си черти. Този тип проблеми с хората е даденост, и тя не може да бъде избегната. Необходим е персонален подход към всеки един служител, и ако шефа го прави по верния начин, нещата се получават.

    По принцип знам кой краде, знам кой злоупотребява с парите на фирмата, знам кой се скатава, знам кой губи 30% от времето си във Facebook, знам дори и кой приказва зад гърба ми против мене. В същото време обаче знам кой е добър дизайнер, добър счетоводител, добър пчелар или добър шофьор например. Моята задача е от такива хора да направя сглобка (колектив) така, щото работата да върви напред, а за отрицателните черти да няма поле за изява. Нещо повече - всичкото това го правя без да нарушавам личното достойнство на когото и да било. Това е така защото за мене избора винаги е бил на кантар - кое е по-ценно за фирмата от двете алтернативи. Например дизайнер-гений, който злоупотребява с работното време, но когато работи прави чудеса, или дизайнер-некадърник, който работи съвестно, но не може да измисли нищо свястно. Същата дилема стои и при ръководителите, програмистите, IT специалистите и дори при пчеларите. Всеки един специализиран кадър е ценен, и дребните недостатъци, които той притежава, не са чак толкова важни. Склонен съм да си затварям очите за тях, стига работата да се свършва качествено и навреме.

    Ето например миналата година през лятото имах на работа един младеж - Ванката. Устата му много приказваше и беше страшно кекав шофьор. Блъсна ми 2 от пикапите, смачка едното ремарке, пукна една гума и повреди една скоростна кутия от много буксуване. Май имаше и още. Въпреки това не го уволних, защото се оказа, че има дарбата да ръководи хората. По неведоми причини хората го слушаха какво им се разпорежда (дори и много по-възрастните от него), а той въобще не си поплюваше и ги юркаше насам-натам. Крайният резултат беше добре свършена работа, при това всички го правеха доброволно и без да му се сърдят. Само трябваше да му кажа "Ванка, искам това да се свърши" и вече бях спокоен, че това ще се случи бързо и качествено. Мога да дам още много примери, при които съм правил компромиси с едно вредно качество, за да дам възможност на друго полезно качество да се изяви с пълна сила.

    Та като цяло живота и бизнеса винаги е един разумен баланс между добро и лошо, и човек трябва много внимателно да балансира (лавира) между тези две крайности.

  8. #308
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Извини ме за умния съвет. Явно си на по- високо ниво на развитие от простолюдието и за това го извини,че си позволи обсъждане на тема бизнес с висшочайшата ти високоинтелектуална особа.Трий спокойно и не обръщай внимание на чужди съвети,а аз обещавам повече да не ти ги давам.И без това си губя времето.Простете.

  9. #309
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Да кажа как вървят работите при мен,ще пиша в тази тема,да може всичко да е на едно място.За сега всичко се превърна в цирк където клоуна съм аз.Ето малко снимки от откраднатите ми рамки.Това са неговите кошери кадето ги е оставил.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри P_20150509_105350.jpg‎   P_20150509_105531.jpg‎   P_20150509_105646.jpg‎  

  10. #310
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    В събота към10 часа дойдоха/след като им звъннах в девет да ги напрегна/ при мен/полицайте/ и ги закарах при чуждите кошери.Бях трима човека,двама мъже и една жена като разговарях предимно с единия мъж/беше цивилен/.Изкарах чисто нов гащеризон но никой не пожела да дойде,но поне ми разрешиха да направя някоя снимка.Започнаха да ме разпитват как мога да докажа,че рамките са мой.Започнах да обяснявам как всеки пчелар си има техника за коване,зателване и куп други работи но като видях как ме гледат умно им препоръчах да позвънят на районния ветиринар или на Манол Тодоров като председател на пчеларското дружество в Царево,да дойде някои от тях и да си каже мнението дали са мой или други.Те ми казаха,че те поемат от тук и ще намерят кой е собственика на кошерите и ще направят всичко възможно да го накарат да си признае.Връчиха ми два листа,молба и сведение.Помолиха ме да отида на пчелина да ги попълня и те щели да ми се обадят да ги вземат,не било необходимо да идвам с тях да не се скараме с собственика.

 

 
Страница 31 от 36 ПърваПърва ... 212930313233 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •