Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 73
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    21.02.2013
    Мнения
    14

    Агресивни пчели

    Здравейте! При отварянето на кошера за преглед една групичка от тях започват силно да жужат,нападат и жилят дори и през дрехите. Не те оставят да прегледаш семейството. Дори и да се отдръпнеш от кошера те ме преследват. На какво може да се дължи това поведение на пчелите?

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от райна.в.йо. Виж публикацията
    Здравейте! При отварянето на кошера за преглед една групичка от тях започват силно да жужат,нападат и жилят дори и през дрехите. Не те оставят да прегледаш семейството. Дори и да се отдръпнеш от кошера те ме преследват. На какво може да се дължи това поведение на пчелите?
    Силен парфюм на пчеларката

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Метизирала майка. И аз имам 2-3 такива. Даже имам оплакване от съседите, че като ги ровя за нещо жилят и тях. При другите все едно ме няма. Решението е едно (според мен). Подмяна на майката. Другата седмица сменям и ще видя дали ще се окажа прав. Разбира се иска време, докато майката подмени пчелите.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    От агресивен кошер вадя най много мед!Друг е въпроса,че трудно се работи с такъв кошер.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Това е много лоша констатация.Ще ти се наложи да сменяш всички майки.Едни заради агресия.Други за това , че не ги бива.Не ти завиждам.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Когато се работи невнимателно и в неподходящо време, предимно така се получава.

  7. #7
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Аз съм имал мързеливи и агресивни пчели. Нищо не носеха.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от райна.в.йо. Виж публикацията
    Здравейте! При отварянето на кошера за преглед една групичка от тях започват силно да жужат,нападат и жилят дори и през дрехите. Не те оставят да прегледаш семейството. Дори и да се отдръпнеш от кошера те ме преследват. На какво може да се дължи това поведение на пчелите?
    Дължи се на теорията на вероятностите. И при хората има добри (болшинството), но има и бандити, престъпници и дори главорези. Това са психични отклонения, които винаги ги има при големи на брой популации. Просто това е свойство на нормалното (Гаусовото) разпределение. По въпроса нищо не може да се направи, освен най-прозаичното - бандитите трябва да отидат в затвора, а агресивните пчелни майки трябва да бъдат унищожавани. Ако не ги унищожиш, дефектния генетичен материал посредством търтеите от това семейство може да се разпространи и по други семейства.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Не знам дали съм прав, но съм останал с впечатление че самите феромони на майката карат пчелите да са агресивни.
    Аз също имах един много агресивен кошер без причина, реших да подменя майката, но злата майка е много хубава и ме дожаля да я убивам а я прехвърлих на една слаба отводка и на нейно място сложих друга майка.
    И какво се получи агресивния кошер с новата майка стана нормален а пчелите са си старите, същото време отводката полудя, не дава да я отворя.

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Агресивността може да е временно явление, предизвикано от външни фактори. Имах такъв случай, при който пчелите в един пчелин едва ли не изядоха пчеларите ми. Просто него ден сякаш се бяха наговорили да нападат всичко живо, което се движи в радиус от около 50 метра около пчелина. Предишните дни и следващите дни всичко си беше наред. Не знам дали някакво пръскане беше причината или липсата на паша или бог знае какво. Важното е, че в един точно определен ден пчелите на един от пчелините ми бяха изключително агресивни, а в следващите дни се успокоиха.

    Първоначално решихме, че причината са външните хранилки, които аз използвам за възбудително подхранване. Да, ама защо пчелите станаха агресивни само в един пчелин, а в останалите 20 си лапаха сиропа и се кефеха? И защо в следващите дни това не се повтори? Много въпроси, на които нямам отговор ......

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •