Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 89

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско

    Давайте предложения.

    В момента цъфти лавандулата и кориандъра но има два блока със сънчоглед който в момента е около 30 см височина,предполагам,че ще цъфне към 20 юли.Трябва да направя около 60 отводки,давайте мнения как да ги направя и да изкарам мед,че досега никога не е имало сънчоглед при мен.Ще съм благодарен да напишете по едно логично обяснение за метода който препоръчвате.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Така сега сериозно аз бих направил така - преценяваш датата,когато би следвало слънчогледа да прецъфти и пашата да свърши и около 25 дена преди това залагаш маточници /начини много ти си избери/ правиш оплодни сандъчета с малко пчели но достатъчно има клип/ове гледал си ги и хващаш пашите като гледаш да не се ограничава прекалено много майката за да има накрая достатъчно пило и пчели и когато свърши пашата правиш силни сборни отводки не си казал, от колко семейства ще се правят тези 60 отводки.Най лесно е да си поръчаш за 10 август 60 майки и готово решаваш си проблема с майките.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Така сега сериозно аз бих направил така - преценяваш датата,когато би следвало слънчогледа да прецъфти и пашата да свърши и около 25 дена преди това залагаш маточници /начини много ти си избери/ правиш оплодни сандъчета с малко пчели но достатъчно има клип/ове гледал си ги и хващаш пашите като гледаш да не се ограничава прекалено много майката за да има накрая достатъчно пило и пчели и когато свърши пашата правиш силни сборни отводки не си казал, от колко семейства ще се правят тези 60 отводки.Най лесно е да си поръчаш за 10 август 60 майки и готово решаваш си проблема с майките.
    И нещо в климатичните условия се обърква и ти заминава всичко на кино.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    И нещо в климатичните условия се обърква и ти заминава всичко на кино.
    Пепел на езика ти.Все лошото мислиш.Дай някакъв съвет,стига си урчасвал :-) :-) :-) :-) :-) :-)

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Пепел на езика ти.Все лошото мислиш.Дай някакъв съвет,стига си урчасвал :-) :-) :-) :-) :-) :-)
    Човек си пати най - много от съвети. Аз съвети мога да му дам - 100, но те ще са валидни за мен тук при мен и с моята мисъл, а при него/тебе и несъобразени с тамошните условията те няма да бъдат валидни и какво ще се получи? Измиране на маса семейства пчели. И кой ще е виновен? Ами този който е дал "лошия" съвет. Защото никой или рядко има човек който да каже - сбърках - онзи човек беше прав. А винаги е - да му .... свързано с майката. Съвета ми е: - всеки да си напрегне акъла и каквото направи - направи. Ако успее - браво, ако ли не, то тогава се учи.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Човек си пати най - много от съвети. Аз съвети мога да му дам - 100, но те ще са валидни за мен тук при мен и с моята мисъл, а при него/тебе и несъобразени с тамошните условията те няма да бъдат валидни и какво ще се получи? Измиране на маса семейства пчели. И кой ще е виновен? Ами този който е дал "лошия" съвет. Защото никой или рядко има човек който да каже - сбърках - онзи човек беше прав. А винаги е - да му .... свързано с майката. Съвета ми е: - всеки да си напрегне акъла и каквото направи - направи. Ако успее - браво, ако ли не, то тогава се учи.
    Прав си донякаде,от всяко лошо събитие е важно да си изкараш поука.Мисля си да ги направя като на рапицата.Вземам майката с три рамки запечатано пило и в друг кошер.Старото семейство да пълни с мед и да си произведе нова майка.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    И нещо в климатичните условия се обърква и ти заминава всичко на кино.
    Какво например .....Семейството устиска ли до започването на паша вече трудно ще изпадне в роево ,а и сезона за него минава и ако е искала дадена майка да хваща гората вече да го е направила.Важно е винаги да има място за снасяне на майката това си е бая работа и ако се застъпват пашите е чудесно защото прекъсването не е хубаво и трябва да се компенсира.От 180 семейства по една рамка с пчели и пило и готова майка плюс подхранване до края на септември но не с хранилка от 0,8 лит. няма да има проблем като задължително и няколко резервни майки защото приемането няма да е 100 %.Майките са проблем на пчеларя или си ги правиш или купуваш ,а може и да поискаш няколко без пари .

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    при първия прочит си помислих че искаш да изкараш мед от отводките... не че не е невъзможно...

    иначе става лесно и бързо ако вложиш 900-1000 лв. ....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    при първия прочит си помислих че искаш да изкараш мед от отводките... не че не е невъзможно...

    иначе става лесно и бързо ако вложиш 900-1000 лв. ....
    Хахаха не съм толкова лаком,нали някой трябва и да го вади.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Майките няма какво да им се чудиш проблема е можеш ли да си произведеш 100 -ина маточника за оплодните сандъчета на мен не ми се дават 30-40 лева на бр. така ,че правиш си кутийки с отвор като размера и вида нямат значение и без рамки сега сезона е подходящ и няма проблем с времето като малко сянка няма да е излишна слагаш твърда храна на дъното и един черпак с пчели и маточника/неоплодена майка и на другия пчелин останалото ще го свършат пчелите това е за еднократна употреба.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •