Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 7 от общо 7
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    19.03.2015
    Мнения
    62

    Как да защитим собственоста си?

    Здравейте колеги,
    бих искам в тази тема да сполучим да защитим нашите пчелини. Вложили сме прекалено много та да се оставяме на случайни злосторници да ни ограбват.

    Моля всеки да напише какво мисли, че можем да направим в тази посока. Аз също след малко ще разпиша едно възможно решение. Нека има повече мнения и да победим тази напаст окончателно!

    Моля ви който пише, нека по възможност е по същество, и когато се предлага нещо да е възможно/реализируемо. Призовавам модераторите да изтриват всички мнения които са извън темата.

    Ако КБП може да предложи нещо, или ако одобрява някоя идея нека не се колебае и да я подкрепи!

    Спасението на пчеларите е дело на самите пчелари!
    Този пост е редактиран от 212; 06.06.2015 в 23:16.

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    19.03.2015
    Мнения
    62
    Едно възможно решение е пчеларски СОТ. Кажете какво мислите и можем ли да го осъществим? Защо пчеларски СОТ? Личния ми опит за Пловдив показва... СОТ фирмите отказват да охраняват пчелини извън населени места, особенно когато няма електричество/с или без електричество пак почти сигурно ще ви откажат/.

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от 212 Виж публикацията
    Едно възможно решение е пчеларски СОТ. Кажете какво мислите и можем ли да го осъществим? Защо пчеларски СОТ? Личния ми опит за Пловдив показва... СОТ фирмите отказват да охраняват пчелини извън населени места, особенно когато няма електричество/с или без електричество пак почти сигурно ще ви откажат/.
    Какво имаш на предвид под пчеларски СОТ? Да се създаде фирма или организация която да охранява пчелини или...?
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    19.03.2015
    Мнения
    62
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Какво имаш на предвид под пчеларски СОТ? Да се създаде фирма или организация която да охранява пчелини или...?
    Под пчеларски СОТ имам предвид основно сдружаване с цел опазване на лична собственост.

    Всички пчелари които желаят да участват внасят някаква определена сума месечно. Тази сума е така пресметната щото да зависи от някакъв модел. Тоест колко ще се
    плаща зависи от това колко често има сигнали за кражба.

    Нека в областа "А", 20 пчелари са се сдружили и нека приемем, че всеки внася месечно по 20 лв. на пчелин, да кажем пчелините са 30. Всички 30 пчелина са обозначени
    и тяхното местоположение е известно. Дори може в web сайт да бъдат качени/още по-добре след малко ще разберете защо/. Нека всеки пчелин е снабден с техника като тази която
    предлага tsc, или подобна. Когато възникне сигнал всеки от тези 20 пчелари получава съобщение и при възможност реагира. Тоест пали колата и отива към нападнатия пчелин. Не е нужно да
    се бием с крадците. Просто трябва да ги възпрепятстваме в тяхното зло дело.

    Какво следва от всичко това?

    Ами следва, че сигнала за кражба стига не до 1 - 2 - 3 човека, а до 20 - 30 човека. Поне 4 - 5, че и повече човека ще успеят да реагират.

    От сумата която се събира се заплаща на всеки който е дошъл да помогне примерно равностойноста на гориво за 100 км. + 40-50 лв. допълнително.

    Какво се печeли когато пчелините са публично оповестени в web сайт? Очевидно всеки крадец ще избягва точно тези пчелини. Понеже те са защитени. Когато това стане ясно
    почти всички пчелини ще се влеят в пчеларския СОТ.

    Има няколко тънки момента когато някъде има фалшиви сигнали. В такъв случай таксата за колега който подава такива фалшиви сигнали ще се повишава с 50% на всеки сигнал. В месец в който няма фалшиви
    таксата ще се наламява с нужното.

    Какво става ако кражбите престанат? Ще се намали и таксата която се плаща.

    Какво става ако кражбите нарастнат? Ще се повиши таксата която се плаща, понеже и разходите по охраната вероятно ще нарастнат.

    Какво става ако се събере значителна сума от вноски? Ще се ползва за компенсиране на кражби които не са предотвратени.

    Какво става ако все пак остане значителна сума? Ще се ползва за месечната сбирка за сплотяване на пчеларската дружинка

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Звучи интересно, но не знам дали може да бъде направено. Българина всичко ще намери как да прецака.
    Около големите градове сигурно няма да има проблеми, но в малките е трудно да се намерят хората.
    Системата трябва да бъде много евтина или по-точно да бъде по джоба на всеки пчелар. Трябва всеки да се включи, а не само тези които могат да си позволят системата.
    Финансовата част нещо не ми се връзва, но това после. Знаеш ли колко са фалшивите сигнали на месец и колко пъти ще палим към някой проблемен пчелин?
    Не казвам, че не може да се реализира идеята, а че това не е лесно начинание и организацията му ще отнеме много време и ресурс.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Идеята е реализуема по региони и аз подхвърлих такава преди повече от година в тази тема. Но тогава имаше умници тук, които решиха, че ще се подиграват с нея и ще се правят едва ли не на лично обидени, защото споменах, че най-подходящата за целта машина е да има към такава група БРДМ (военен вседеход с 4 души екипаж) за който няма препятствия и непроходим път. Такива има за продан в складовете с излязла от употреба военна техника, както фургоните, Джоганите и други машини. Виждам, че сега и колегата се е сетил за това, но имайки в предвид народопсихологията ни едва ли ще се стигне до реализация. А техниката не е скъпа - доказвал съм го вече, че цената и не надхвърля 8% от цената на пчелина. Да не говорим, че ако се поръчат на едро примерно 10 системи, цената може да падне с още 10-15%. Идеята за Уеб базираната карта с местоположението на пчелините е заложена в концепцията за електронния регистър и за нас не е проблем в SMS съобщенията да се вграждат автоматично GPS координатите на атакувания пчелин. Както се казва начин има, стига да има желание.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Опитайте се от 20 пчеларя да съберете само по 5 лева, и то само веднъж в годината, и ще разберете защо идеята нама да проработи.

    Нещо повече - няма да проработи произволна идея, която предполага че 20 пчелари трябва да се наговорят за някакви общи действия (дори и безплатни).

    И сега върха - опитайте се да съберете на едно място 20 пчелари, не да дадат, а да ПОЛУЧАТ нещо полезно (например лекция). Ще звъните 3 дена и 3 нощи на над 100 човека, и после ако наистина се съберат 10-15, пак ще е цяло чудо.

    Така че пожелавам ви успех с идеите за обединение или за съвместни действия за каквото и да било ........

    А който мисли да започне да ме опонира, ами нека първо да си пробва идеята на практика, пък тогава да ни я предлага.

    ПС: Аз имам идея утре да отида в София на най-важното пчеларско събитие от 10 години насам - ПЧЕЛАРСКИЯ ПРОТЕСТ. Ха да видим колко от останалите 30 000 пчелари ще дойдат, и тогава ще говорим за утопични идеи ......

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •