Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 11 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 106
  1. #31
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от parafoil252
    До тук прочетеното никой не даде смислен отговор на въпроса как се прави кошер нека да е малко по-подробно поне от към материалите винтове какви са подходящи, най-вече ме интересува какво като марка лепило ползвате - за боята има много добра тема евала ...
    Млад съм и затова питам ... дано да има добри хора в този форум,а не заядлици който нямат работа и са депресирани - в 90%от БГ форумите са такива което е много лошо.Човек чете форум с много мнения с цел да се информира да се научи на нещо да вземе акъл който няма ... и така! Благодаря Ви предварително за отговорите! И да питам имам сканирани няколко книги къде да ги кача биха били полезни на мнозина ...
    Пролетта като започна да ги правя, ще кача детайлни снимки и последователно обяснение как правя моите кошери, сега не става, защото машините ми са зазимени и работя на открито.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  2. #32
    Цитат Първоначално публикувано от parafoil252
    И да питам имам сканирани няколко книги къде да ги кача биха били полезни на мнозина ...
    Ето тук може да ги качиш.
    http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2895
    Относно направата на кошер. темата е много обемиста и за да ти отговори някой акуратно, трябва да изпише над 2-3 страници. Сещаш се, че никой няма да го направи. Кошер може да се направи от най различни материали, има много модели кошери и различни сглобки на елементите. и т.н. Ако искаш максимално точна информация, бих те посъветвал да задаваш, конкретни и кратки въпроси в съответните теми и съм убеден, че ще получиш максимална по обем информация.

    П.п. Извинявам се, че отново взимам отношение по даден въпрос.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Ето тук http://dox.bg/files/dw?a=e4b5cb0df1 съм се постарал да опиша горе долу как се прави кошер. Е не е толкова детайлно, но горе долу се схващат нещата. Относно лепилата има различни водоустойчиви лепила на различни фирми. Аз за сега използвам това http://www.moment.bg/index.php/moment-wood-super-3/ Винтове, купувам 5/50 от един склад за крепежи. Препоръчително е таблите да не се правят от цели дъски а да са съставени от няколко дъски слепени една към друга. Добре е също тези дъски да не са еднакви, т.е когато се сглобява корпуса, снадките да се разминават.
    Като се постопли малко и почна да правя корпуси, дъна и капаци, ще се опитам да заснема, как се прави всичко и да го кача. Сега е много студено и дори и рамки не ми се сглобяват в тоя студ.

  4. #34
    Наблюдател
    Регистриран
    07.02.2012
    Мнения
    8
    yuri,donboneti,stanko1972 благодаря Ви и на 3-мата доста полезни неща ще науча от този форум радвам се, че има и такива учасници в БГ форумите...
    Ще се опитам да конкретизирам някой въпроси за в бъдеще ако нещо не мие ясно.
    Всичко е възможно!!!

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Според вас евровинт няма ли да е по-добре за сглобките, няма ли да стане по-здраво отколкото с вида?

  6. #36
    Цитат Първоначално публикувано от Зарко
    Според вас евровинт няма ли да е по-добре за сглобките, няма ли да стане по-здраво отколкото с вида?
    А какво е "евровинт" ? Напоследък приставката "евро" закачена за разни думички не звучи много добре. :D Ако това е някакъв стандарт, не е зле да се илюстрира със снимка. Аз ползвам едни черни винтове като за гипскартона, много са яки и влизат лесно дори в чвор.
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  7. #37
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Евровинта няма много по-голяма крепежна сила от другите винтове за дърво! Неговото предназначение е за сглобка при мебели в разглобен вид, защото при него има разпробит водещ канал и в двата детайла. По този начин центрирането на детайлите при сглобяване изискват по-малко умения за добър краен резултат. За сметка на това при евровинта има повече операции при подготовката на детайлите от колкото при другите винтове за дърво които нямат нужда от разпробиване и в двата детайла, затова се водят и самонарезни. Не, че се навиват без чужда помощ де, но можеш да го навиеш през всичките детайли и без да има предварително направен водещ отвор. По-голямата якост на задържане ще дойде от по-голямата периферия на винта, респективно по-дебел винт. Не смятам, че е необходимо по дебел винт от 5мм. едно, че има вероятност без разпробит отвор да спука детайла ако е 25мм. (пък и 35мм. зависи какво ще се случи мястото на завиване) друго, че е безпредметно по-голяма сила на сглобката. 4-5мм. е добрия вариант според мен, от там нагоре за масив задължително предварително разпробиване, с изключение на много меки дървесини като тополата и подобни, и нещата се усложняват без да е наложително. За по-голяма сила на сглобката по-добрия вариант е увеличаване дължината на винта (стига дървесината да позволява навиването му и да не се къса) отколкото дебелината, защото при увеличаване на дебелината ще се налага пробиване на отвор за тялото на винта а при увеличаване на дължината това няма да е необходимо. Дължината също има предели, защото и в това има технологични особености които не позволяват направата на безкрайна резба по винтовете за дърво. Не мисля, че има по-дълги от 100мм. с нарез по цялата дължина а и не мисля, че е необходимо дори и тази дължина за подобно нещо.

  8. #38
    От лични наблюдения 4х60 е идеалният вариант, та даже и 4х50 за дебелина на 25мм. Разпробити челни дъски предварително с 3мм бургия в противен случай ако се навива директно се пука дървото(особедно ако е сухо)В случай, че не спука ще спука по късно като изсъхне ако влагата му е в повече. Не е фатално но... Лепило на всяка сглобка и гаранция че ще ви надживее. Няма да правя реклама на лепилото защото най малката разфасовка е 30кг. Лепилото на момент е идеално. Колегата donboneti доста подробно е описал начина как да се направи кошер за което заслужава адмирации и сериозна почерпка от всички
    Ако мога да помогна с нещо за направата на кошер за мен ще бъде удоволствие.
    www.izdeliadarvo.com Пчелни кошери и рамки!

  9. #39
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    Лепилото му е маиката, с добро лепило не ти трябват винтове, разпробиване и повече разход на време и средства.
    за пример имам 8 годишни с винтове но за съжаление с слабо лепило (купешки) и моите с добро лепилои скоби (такер) разликата е от земята до небето.
    Моето мнение е че лепилото държи сглобките а не винтовете. (несъм дърводелец)

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Днес решиш да пробвам с евровинт и честно казано според ме сглобката става много по-здрава отколкото с види. Мое мнение си е де. Струва ми се, че по-едрия нарез прави здравината. Вярно, че трябва предварително разпробиване, но както каза и slavikos и за видите е необходимо. А и евровинта много по-лесно се навива в разпробития отвор.

    Това е евровинт www.rosi.bg/evrovint-546.html

 

 
Страница 4 от 11 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •