Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 106
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Мда, нито искам да споря, нито ще правя агитация, но тъй като двама колеги които много уважавам се изказаха категорично против, пък преди 7-8 г. и аз бях толкова категоричен , да пусна малко снимки.

    Това е десетак правен 2003 г., оттогава не е влизал нито ден под навес и нито ден не е оставал без пчели, в абсолютно оригиналния си вид, нищо не е пипано по него. Топола дебелина 33 мм, сенник и дъно от стари чамови дъски /това имах тогава/ и в момента е здрав като купол на танк, същевременно лек- както е с меда и пчелите махам капака и сам си го местя из двора. Лятото е с два магазина, чат-пат се налага да му слагам и ЛР корпус wink; , добиви 2010-ок.35 кг мед, 2009-ок.40 кг. На пролет живот и здраве му предстои подмяна на сенника и една хубава боя /за избора-тенкс на форума/. Другите кошери са на пчелина и са долу-горе в същия вид.
    А това са част от щастливите му обитателки

  2. #12
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Възможно е има много видове топола.Ако е изсъхнала хубаво . грундирана и боядисна би трябвало да издържи много години.Но аз не бих си направил кошери от топола поради причината че върбата е на същата цена а е с по добри кашества.Подариха ми един кошер на 25 години от върба и не беше мръднал.Но най хубавия материал за кошери е чама за мене има хора с кошери на по 40 години от чам и още имат пчели вътре.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Пламене, абсолютно прав си. Аз преди 15 г. почнах пчеларстването с два ДБ чамови 30-40 годишни, единия го продадох миналата година отремонтиран, другия го бракувах преди две години и сега съжалявам. Червената върба е също супер. Преди 5-6 г. един майстор по нашия край изпълняваше поръчка и от излишъка ми спретна един сандък и на мен. Хубаво ама после всяка година все по нещо му доизкусурявах, докато тополовите както сме ги направили, тъй си стоят. Тогава за сетен път се уверих че и матряла е важен ама най-важно дали ги правиш за себе си. А не трябва да е така. А за тополата мисля че ме разбрахте-просто в ония години такъв ни беше ресурса, друго нямахме само стари сандъци и топола без пари. Иначе и сега си правя смело м-ни, корпуси и т.н.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Това направих през събота и неделя използвах абрихт, циркуляр, зеге, гайковерт и банциг.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  5. #15
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    51
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Това направих през събота и неделя използвах абрихт, циркуляр, зеге, гайковерт и банциг.
    Браво, много добре изглежда. Да го заредиш, и много мед да извадиш от него.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    225
    Пчеларски район
    Ловеч
    Колко години ще изкара кошер от чам?
    http://pchelarite.com Сайт за пчеларство, пчели, пчелари

    http://obiavitevi.com Публикувайте обявите си в раздел пчеларство http://obiavitevi.com/index.php?page...&sCategory=396

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Виждал съм кошери от чам 40 годишни в добро състояние.Ако добре се поддържат и боядисват периодично ще изкарат дълго.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    225
    Пчеларски район
    Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Виждал съм кошери от чам 40 годишни в добро състояние.Ако добре се поддържат и боядисват периодично ще изкарат дълго.
    ok, благодаря wink;
    http://pchelarite.com Сайт за пчеларство, пчели, пчелари

    http://obiavitevi.com Публикувайте обявите си в раздел пчеларство http://obiavitevi.com/index.php?page...&sCategory=396

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Станко, за старанието имаш добре ! Айде сега малко приятелски огън wink; За краката мислех да пиша още на предните снимки, ама сега като гледам как предния ляв е влязъл навътре не мога да се сдържа. Що не ги правиш малко по-къси и да покриват дъното максимално нагоре, тъй ще има място и за още един винт, а още по-добре и да имат лек разкрач. При сегашното състояние мен лично ще ме е шубе да сложа втори магазин. Первазите и ти май като мене си ги ползваш и като дръжки, ако е така слагай по още един-два винта. Въобще ми се струва, че обкова доста си го икономисал, пък нали знаеш-колкото повече, толкова повече. За капака- чудя се след като си правиш кошери за себе си, що не ги правиш със стрехи, може да е старомодно, ама кво ти пука, място на пчелина имаш достатъчно. Стига толкоз, желая ти да извадиш от тоз кошер тон, тон и половина мед cool;

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov
    Станко, за старанието имаш добре ! Айде сега малко приятелски огън wink; За краката мислех да пиша още на предните снимки, ама сега като гледам как предния ляв е влязъл навътре не мога да се сдържа. Що не ги правиш малко по-къси и да покриват дъното максимално нагоре, тъй ще има място и за още един винт, а още по-добре и да имат лек разкрач. При сегашното състояние мен лично ще ме е шубе да сложа втори магазин. Первазите и ти май като мене си ги ползваш и като дръжки, ако е така слагай по още един-два винта. Въобще ми се струва, че обкова доста си го икономисал, пък нали знаеш-колкото повече, толкова повече. За капака- чудя се след като си правиш кошери за себе си, що не ги правиш със стрехи, може да е старомодно, ама кво ти пука, място на пчелина имаш достатъчно. Стига толкоз, желая ти да извадиш от тоз кошер тон, тон и половина мед cool;
    Благодаря приятелю, приемам забележките, лесно мога да ги отстраня.Поне част от тях.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

 

 
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •