Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 41 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 404
  1. #1

    Оправяне на търтовка

    Днес открих че едно от най-силните ми сем. е станало търтовка.Сигурно е имало самосмяна и майката не се е върнала а сем. заема 12р и 2 магазина с пчели.Има пресни яица по 2-3 в килийка на 2 рамки .Как може да се оправи това семейство.До сега търтовките винаги съм ги ликвидирал но са били слаби или отводки но сега сем. е много силно и не ми се ще да го загубя .В момента разполагам само с маточници в отглеждача които ще са зрели до 2 дена.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от mmm.1979 Виж публикацията
    Днес открих че едно от най-силните ми сем. е станало търтовка.Сигурно е имало самосмяна и майката не се е върнала а сем. заема 12р и 2 магазина с пчели.Има пресни яица по 2-3 в килийка на 2 рамки .Как може да се оправи това семейство.До сега търтовките винаги съм ги ликвидирал но са били слаби или отводки но сега сем. е много силно и не ми се ще да го загубя .В момента разполагам само с маточници в отглеждача които ще са зрели до 2 дена.
    Сигурен ли си, че това е търтовка или майката няма къде да снася и повтаря?

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от mmm.1979 Виж публикацията
    Днес открих че едно от най-силните ми сем. е станало търтовка.Сигурно е имало самосмяна и майката не се е върнала а сем. заема 12р и 2 магазина с пчели.Има пресни яица по 2-3 в килийка на 2 рамки .Как може да се оправи това семейство.До сега търтовките винаги съм ги ликвидирал но са били слаби или отводки но сега сем. е много силно и не ми се ще да го загубя .В момента разполагам само с маточници в отглеждача които ще са зрели до 2 дена.
    По мои наблюдения търтовката приема по-добре отворени маточници.Може би защото тя залага маточници и на търтееви ларви ,мъчейки се да си произведе майка.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Слагай маточник ще се излюпи майка и ще снасят едновременно и търтовките и майката ако искаш да запазиш по хубавите пити на това семейство ги извади, и когато видиш че майката надебелее и прецениш, че тя снася ще ги върнеш защото питите където снасят търтовките ще се наложи да ги бракуваш.Това семейство ще отслабне но може да се спаси дори да има майка, която е снесла в отделни килийки по две,три яйца с маточника не губиш нищо.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Слагай маточник ще се излюпи майка и ще снасят едновременно и търтовките и майката ако искаш да запазиш по хубавите пити на това семейство ги извади, и когато видиш че майката надебелее и прецениш, че тя снася ще ги върнеш защото питите където снасят търтовките ще се наложи да ги бракуваш.Това семейство ще отслабне но може да се спаси дори да има майка, която е снесла в отделни килийки по две,три яйца с маточника не губиш нищо.
    Това за бракуването на питите не е вярно.Нищо им няма -оправят ги.

  6. #6
    А маточника няма ли да го проядът?

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    31.05.2015
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Родопите
    Аз съм чувал, че търтовките се оправят по този начин, но трябва да си сигурен че няма майка.
    Вземаш всички пити от кошера заедно с пчелите слагаш ги в съндъчета и ги носиш на 200 - 300 метра от кошера. Там изстръскваш всички пчели от питите на земята и прибираш бързо питите в съндъчетата. Добрите пчели ще се върнат в кошера, а тея дето са станали трътовки са по дебели и немогат да хвърчат.След 2 дена отиваш да провериш кошера, пчелите трябва да са се наредили като на брада. След това изчистваш търтиевото пило по питите (ако има такова) и ги връщаш в кошера. От друг кошер взимаш пита с повече яйца и я слагаш при осиротялото семество. Трябва да започнат да градят маточници и на 5-тия ден гледай да не се получи свищева майка.


    Не съм сигурен дали ще проработи и затова не ти препоръчвам да го правиш. Просто идея.
    А в твоя случай може направо да им дадеш питата с яйца, докъто пчелите още не са станали търтовки.
    Но при всички случай трябва да се увериш че няма майка. Иначе по горе написаното може да не проработи.
    Успех!

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Ако е имало самосмяна то семейството да не е останало без яйца от раз? Какво като не се е върнала? Залагат нови и процеса продължава. Я помислете върху процеса на роене и то в случая - няколко пъти. Как се получава там появата на майка след примерно 3 рой? Ама никой не ме слуша.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от bobi_cz Виж публикацията
    Аз съм чувал, че търтовките се оправят по този начин, но трябва да си сигурен че няма майка.
    Вземаш всички пити от кошера заедно с пчелите слагаш ги в съндъчета и ги носиш на 200 - 300 метра от кошера. Там изстръскваш всички пчели от питите на земята и прибираш бързо питите в съндъчетата. Добрите пчели ще се върнат в кошера, а тея дето са станали трътовки са по дебели и немогат да хвърчат.След 2 дена отиваш да провериш кошера, пчелите трябва да са се наредили като на брада. След това изчистваш търтиевото пило по питите (ако има такова) и ги връщаш в кошера. От друг кошер взимаш пита с повече яйца и я слагаш при осиротялото семество. Трябва да започнат да градят маточници и на 5-тия ден гледай да не се получи свищева майка.


    Не съм сигурен дали ще проработи и затова не ти препоръчвам да го правиш. Просто идея.
    А в твоя случай може направо да им дадеш питата с яйца, докъто пчелите още не са станали търтовки.
    Но при всички случай трябва да се увериш че няма майка. Иначе по горе написаното може да не проработи.
    Успех!
    Я виж ти, я виж. Ха, ха. Всичко си дошло на място.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2015
    Мнения
    27
    Пчеларски район
    Елин Пелин , Ихтиман
    Ако си сигурен че е търтовка а то ще си проличи след седмица като пилото стане сама търтево . Целия кошер го изхвърляш на 200 ,300 м и пак си го слагаш на същото място. Ако не искаш да чакаш купи една майка готова и му я придай си пи му някаква миризма "ракия" за по сигурно приемане на майката и няма почти да има сътресение кошера . Ако не маточник и чакош но губиш време.Със сигурнос действа само така ги оправям , тази година имах такъв случаи и сега е перфектен .Пробвай успех

 

 
Страница 1 от 41 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •