Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 37 от 41 ПърваПърва ... 273536373839 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 361 до 370 от общо 404
  1. #361
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Мисля, че първостепенното де трябва да помисли пчелара е пашата не, че майките не са важни но медоносите, времето и ако е рекъл Господ стават нещата.
    А търтовките са ненормално състояние при пчелите де се среща нормално слагаш две пити с пило и пчели през една в средата и си пиукаш ( делта метод).
    Мисля,че този метод е подходящ за друг сезон,не за сега и особено тази година.

  2. #362
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Мисля, че първостепенното де трябва да помисли пчелара е пашата не, че майките не са важни но медоносите, времето и ако е рекъл Господ стават нещата.
    А търтовките са ненормално състояние при пчелите де се среща нормално слагаш две пити с пило и пчели през една в средата и си пиукаш ( делта метод).
    Жоре, напиши го разбираемо, че доста хора не вдяват. Всеки решава сам за търтовките, коментираме : оправят ли се или -не. Хвърлих едно едно око на автора на темата / препоръчвам ви /.

    пп. ужаст, писал съм тук преди 5 г.

  3. #363
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Аз съм фен на двукратното пренасяне на личинки след около 10 часа, повторното пренасяне на личинки вече след изваждането на първите и захранването с пчелно млечице, наистина има убийствен ефект за производството на максимално качествани майки!!

  4. #364
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Мисля,че този метод е подходящ за друг сезон,не за сега и особено тази година.
    Ами за този период имаш едно смотано семейство и две търтовки взимаш търтовките слагаш една мукава или платно пред кошера със смотанотоо от него вадиш всичко без питата с майката взимаш всичката гад от трите и я стръскваш на платното питите подбираш и подреждаш гнездото.Става манджа с грозде толкова са ошашавени от стреса, че не се бият.Ако е рекъл Господ презимува що годе нормално и напролет му трепеш майката при добро стечвние на обстоятелствата лови слънчогледа.
    Иначе имаше момент есента де се стртскват по пита пред кошер но не съм го правил струва ми се рисково.
    П.П.Говорех принципно а не конкретно, че не е кой знае каква философия и труд да се оправи търтовка в повечето случай де.

  5. #365
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    И става едно мазало.......!! Не прочетох в последните коментари някой да постави въпроса какво е здравословното състояние на търтовките и дали заболяване не е предизвикало това състояние. При повечето моите експерименти с такива семейства в последствие съм имал рецидиви. Отнасям се с тях като потенциални източници на зараза. Имал съм случай на две успешни придавания на майка на осиротяло семейство и то пак загина късната есен.

  6. #366
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от srg Виж публикацията
    И става едно мазало.......!! Не прочетох в последните коментари някой да постави въпроса какво е здравословното състояние на търтовките и дали заболяване не е предизвикало това състояние. При повечето моите експерименти с такива семейства в последствие съм имал рецидиви. Отнасям се с тях като потенциални източници на зараза. Имал съм случай на две успешни придавания на майка на осиротяло семейство и то пак загина късната есен.
    Под рецидив се разбира ,, Повторение, възобновяване на нещо,, а в нито един учебник не се казва, че търтовачността се причинява от патогенни микроорганизми а е ненормално състояние в живота на пчелното семейство, настъпващо след загуба на майката и невъзможност да се излюпи нова или при наличие на майка-търтовка.То тогава едва ли може да се използва думата рецидив а и търтовките минават през два етапа първо са анатомични търтовки в следствие на консумирането на пчелното млечице /има си ги по-всяко време: например преди роене, по-време на главната паша и прочие/ и след поемането на млечицето тази богата на белтъчини, мазнини, въглехидрати, растежни фактори храна се предизвиква развитие на яйчниците и сформиране на яйца у младите пчели /анатомични търтовки/, част от тях започват да снасят яйца и имаме наличие на физиологични търтовки.Част от написаното е от глава Търтовачност на стр.237 във ветеринарен справочник на пчеларя от проф. д-р Стойко Недялков/Земиздат-1975г.

  7. #367
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от stnmr Виж публикацията
    Наистина е възможно (и почти сигурно че ще) умре ларвата. ОБАЧЕ, АКО търтовката е "достатъчно силна" да си отопля търтовското пило ларвата не умира. Излиза си съвсем редовно от маточника, но е търтей. И понеже е хранен 'царски' си е по-едър и от редовен търтей.
    Ситните 'пигмеи' се излюпват от заложените ларви в пчелните килийки. Но и те дават фира, ако не са отоплени.

    .
    Топлината им идва в повече,трябва им вентилатор.

  8. #368
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    де се среща нормално слагаш две пити с пило и пчели през една в средата и си пиукаш ( делта метод).
    Мислиш ли, че това е твоето мислене по въпроса? А правил ли си го Адашче?
    Особенно сега /по това време/ търтовка не може да се оправи.Не подвеждайте този който е попитал/не знам кой е, защото не се върнах назад да разбера.Ще изпусна друго четиво тук,а мунутите цъкат/.Да ги изтръска в средата на пчелина и да седне да си пие безалкохолното на сянка.Те знаят какво да направят.

  9. #369
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Мислиш ли, че това е твоето мислене по въпроса? А правил ли си го Адашче?
    Особенно сега /по това време/ търтовка не може да се оправи.Не подвеждайте този който е попитал/не знам кой е, защото не се върнах назад да разбера.Ще изпусна друго четиво тук,а мунутите цъкат/.Да ги изтръска в средата на пчелина и да седне да си пие безалкохолното на сянка.Те знаят какво да направят.
    Адаш здравей!
    Радвам се, че отново обменяме опит макар, че моя е повече теоретичен но се страхувам, че си направил същата грешка като мен да четеш отгоре отгоре.Мици ме пита същото и аз отговорих след този пост, че пиша по принцип а не конкретно за случая и не за този сезон и предложих обединение не, че е най доброто просто това съм правил, кога бях по млад и по прост и пробвах щуротията с късни отводки.То може да си е добра но при мен а и най вероятно и аз имам няква вина но късни майки не стават лястовиците ги ядът яко и имах доста търтовки, че доде отида да ги видя и те станали търтовки.
    Иначе по друго време на годината съм фен на метода на Даскала за което съм му благодарен просто лесно и ефективно.
    За мен беше чест и удоволствие май по- често трябва да поглеждам какво се пише тук поне е за пчели макар и търтовки.

  10. #370
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Под рецидив се разбира ,, Повторение, възобновяване на нещо,, а в нито един учебник не се казва, че търтовачността се причинява от патогенни микроорганизми а е ненормално състояние в живота на пчелното семейство, настъпващо след загуба на майката и невъзможност да се излюпи нова или при наличие на майка-търтовка.То тогава едва ли може да се използва думата рецидив а и търтовките минават през два етапа първо са анатомични търтовки в следствие на консумирането на пчелното млечице /има си ги по-всяко време: например преди роене, по-време на главната паша и прочие/ и след поемането на млечицето тази богата на белтъчини, мазнини, въглехидрати, растежни фактори храна се предизвиква развитие на яйчниците и сформиране на яйца у младите пчели /анатомични търтовки/, част от тях започват да снасят яйца и имаме наличие на физиологични търтовки.Част от написаното е от глава Търтовачност на стр.237 във ветеринарен справочник на пчеларя от проф. д-р Стойко Недялков/Земиздат-1975г.
    Казвам че търтовката често е следствие от неблгополучие в семейството/включително и патогени/. Кое семейство тръгва да сменя майката в активния сезон? Което чувства че не може да развие сериозен потенциал и решава най-често че причината е майката. Да не говорим за случаите когато самата тя загива от заболяване. Ти събираш три семейства с такива проблеми и очакваш да се получи здрава единица. Не го разбирам. Наблюденията ми са че откакто намалих да "спасявам" такъв тип семейства и заболяванията ми в пчелина намаляха.

 

 
Страница 37 от 41 ПърваПърва ... 273536373839 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •