Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 34 от 41 ПърваПърва ... 243233343536 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 331 до 340 от общо 404
  1. #331
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от mici-92 Виж публикацията
    Здравейте!Знае се,че в стремежа да има майка,търтовката залага и на търтеево пило.Каква е бройката на маточниците?Тя може ли да бъде ориентир,затова,дали става въпрос за търтовка?Благодоря ви за отговора колеги.
    Търтовка е семейство което е загубило майката, не е успяло да си отгледа друга и една или повече пчели са започнали да снасят неоплодени яйца. Такова семейсво не залага маточници, дори и оплодено пило да и сложиш. Не приема и друга редовна майка, без да направиш определени процедури. Де факто, то не се чувства без майка и няма причина да залага маточници. Храни и отглежда търтиево пило, без значение в какви килийки е снесено и това е. Яйцата на търтовката се отличават лесно, не само не са на доното но са и по две-три.

  2. #332
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    При наличие на майка изтъртена, са ми залагали един маточник. Разрушиха го и пак заложиха. Ако не си наясно кой снася, не е адекватно решението. При наличие на майка е едно, а при снасящи работнички друго. Маточника няма как да определи това. Трябва да е ясно. В общия случай, ако не видиш майка, а тя често се пропуска, ориентир става пилото и яйцата, подреждането им и поведението на пчелите. Маточника е само знак за обстоен преглед. Това е моето виждане, най-общо казано. В такива ситуации, типично за пчелите има доста варианти.
    Видях въпроса на колегата още от самото начало, но предимно не отговарям на такива в които дори не е ясно какво търсим. И преди съм го казвал - отварянето на кошера е с някаква цел. След като нещо те смущава му правиш пълен преглед. Първото е намиране на майката, ако има такава. Това решава част от въпросите. След това пилото, качеството му, мед, прашец, маточници и т. н.. Не става с отваряне, виждане на нещо що годе, хлопване на капака и ЗАЩО? Та Румбата е прав - преглед.

  3. #333
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Търтовка е семейство което е загубило майката, не е успяло да си отгледа друга и една или повече пчели са започнали да снасят неоплодени яйца. Такова семейсво не залага маточници, дори и оплодено пило да и сложиш. Не приема и друга редовна майка, без да направиш определени процедури.......
    Тук не си прав. Залагат си маточници на търтеева личинка, но тя загива още преди да запечатат и ги изчистват. Залагат и на оплодени личинки, това е и единия начин за оправяне. Приемат и оплодена майка, е вярно с определени процедури. Та, търтовката не е никакъв проблем.

  4. #334
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Абсолютно вярно е, търтовките си залагат маточници на търтиеви ларви, и прашец носят и каквли още не зулуми и на всичко отгоре бая живеят

  5. #335
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    В един съвеЦки учебник по пчеларство пише, че е нецелесъобразно да се "оправя" търтовка - напушват се пчелите с дим, за да се насмучат с мед, и се изтръскват в единия край на пчелина....и да се оправят поединично нататък...и аз така правя, въпреки че не съм профи пчелар...един пчелар, който може да си размножава сам безпроблемно семействата, не би трябвало да си губи времето, за да спасява търтовки...времето е пари все пак!!

  6. #336
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Зависи от търтовката ако е на 7-8 междурамия защо да ги съсипваш като в повечето случай общо взето не е никва философия да се оправи търтовка е вярно има някой де са за обединение или трепане.Начини различни аз съм фен на 3в1 или метода на Делтата.Де се дяна тоя човек.

  7. #337
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Абсолютно вярно е, търтовките си залагат маточници на търтиеви ларви, и прашец носят и каквли още не зулуми и на всичко отгоре бая живеят
    И бавно умират.

  8. #338
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    В един съвеЦки учебник по пчеларство пише, че е нецелесъобразно да се "оправя" търтовка -
    Да, то защото четяхме съвеЦки учебници и то без превод, сме на този хал.

  9. #339
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Кога основно откриваме търтовките? - аз лично през март, при първият пролетен преглед, и късно наесен при зазимяването....най-много са търтовките напролет, т.е. майката е умряла през зимата по някаква причина....търтовките се състоят само от стари пчели, няма пило никакво, нито млади пчели...за мен това изобщо не е никакво семейство, че да се занимавам с него да го спасявам, март месец няма и майки на пазара....чрез бавното и напоително напушване привечер на търтовките, за да се насмучат добре пчелите с мед, и привечер ги изтръсквате в-у плат, прибирате питите и кошерите в склада, и пчелите ще се разлетят/приберат в другите Ви кошери, и така леко ще ги подсилите - няма да загубите пчели, даже напротив ще си засилите леко останалите семества за няколко минути време на търтовка, вместо да си губите времето с разни времеемки гимнастики...и так далше!!

  10. #340
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Аз имам едно друго мнение, което не налагам на останалите. Смятам, че така изтръскана търтовката не допринася с нищо на останалите семейства. Защо мисля тъй? Насмукали ненасмукали все пак са чужди пчели и навлизайки към други кошери/предимно близките два/ в по - голямата час ще бъдат избити и някоя случайно ще се промъкне вътре, но това не значи, че ще продължи и вътре няма да я убият. Ако обаче навлезе и до някъде я приемат все пак тя също е НЕпредразположена към пчелите и майката и евентуална среща с майката може да е фатален за същата. Което води още до един кошер без майка. В книгите пише, че се разпределят, ние си мислим, че е тъй, защото не виждаме цялото това развитие на събитието и идваме до някакви може би НЕвярни изводи.

 

 
Страница 34 от 41 ПърваПърва ... 243233343536 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •