Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 41 от 41 ПърваПърва ... 31394041
Резултати от 401 до 404 от общо 404
  1. #401
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от stan-dob Виж публикацията
    Вчера /11 Февруари/ в едно от семействата забелязах само търтиево пило и майка на същата пита. Семейството е резултат от обединение от есента на един добре работещ Фарар с един проблемен ДБ . В ДБ плодника е пълно с мед. Семейството е в магазините, които са над плодника. В другите семейства търтиево пило не видях. Дали има някакъв шанс майката да пронесе работническо пило, т.е. да изчакам ли още малко или още сега да взимам драстични мерки.
    Според теб, как се е появила майка търтовка в началото на Февруари? След обединението с каква майка бяха...и какъв беше проблема на ДБ...?

  2. #402
    Наблюдател
    Регистриран
    22.02.2015
    Мнения
    23
    Пчеларски район
    Родопи
    Миналата пролет до късно в ДБ нямаше никакво пило. По едно време майката пронесе. През годината семейството се развиваше лошо. Мед от него не видях. /в плодника не съм ровил за пило и мед/. В средата на Октомври сложих върху плодника вестник /напръскан с захарен сироп и пробит/ и най-близкия фарар отгоре. /Сяха рапица от двете страни на пчелина и намалих кошерите почти на половина - подготвям се за пролетно делене/. Майки не съм търсил и махал. Декември отварям - не искат да се обединят. Махнах вестника и ги оставих. Предполагам, че ДБ е направил късна самосмяна, защото в края на Август в магазина на един от фарарите намерих едър маточник.

  3. #403
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от stan-dob Виж публикацията
    Миналата пролет до късно в ДБ нямаше никакво пило. По едно време майката пронесе. През годината семейството се развиваше лошо. Мед от него не видях. /в плодника не съм ровил за пило и мед/. В средата на Октомври сложих върху плодника вестник /напръскан с захарен сироп и пробит/ и най-близкия фарар отгоре. /Сяха рапица от двете страни на пчелина и намалих кошерите почти на половина - подготвям се за пролетно делене/. Майки не съм търсил и махал. Декември отварям - не искат да се обединят. Махнах вестника и ги оставих. Предполагам, че ДБ е направил късна самосмяна, защото в края на Август в магазина на един от фарарите намерих едър маточник.
    Мисля, недобър подход при обединяването. Аз бих премахнал калпавата майка преди това. Най- вероятно, семейството е зимувало със старата ДБ майка... Относно самосмяната, както описваш, е правил Ф, а не ДБ. Късните самосмени, поне в моя район, 95% са неуспешни, просто майките не се връщат от бр. полет.
    Послушай Ачката и успех.

    Р.Р. Хубаво е семействата да се ручкат, колкото се може по-малко, но някои ситуации налагат обстоен преглед.

  4. #404
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от stan-dob Виж публикацията
    Миналата пролет до късно в ДБ нямаше никакво пило. По едно време майката пронесе. През годината семейството се развиваше лошо. Мед от него не видях. /в плодника не съм ровил за пило и мед/. В средата на Октомври сложих върху плодника вестник /напръскан с захарен сироп и пробит/ и най-близкия фарар отгоре. /Сяха рапица от двете страни на пчелина и намалих кошерите почти на половина - подготвям се за пролетно делене/. Майки не съм търсил и махал. Декември отварям - не искат да се обединят. Махнах вестника и ги оставих. Предполагам, че ДБ е направил късна самосмяна, защото в края на Август в магазина на един от фарарите намерих едър маточник.
    При обединаване не остава по добрата майка, ако това ти го е казал някой не е пояснил че трябва да са майка и дъщеря. Така се прави при Демари или при работа с помощно семейство, но трябва да са от един ген. Ако обединяваш проблемна майка, особенно ако е с по силното семейство, задължително се премахва лошата или старата майка. И калпавата майка винаги си остава калпава майка, никога не чакаш.

 

 
Страница 41 от 41 ПърваПърва ... 31394041

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •