Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 25 от 41 ПърваПърва ... 15232425262735 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 241 до 250 от общо 404
  1. #241
    Наблюдател
    Регистриран
    20.04.2016
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    с. Градец, общ. Костинброд, обл.София
    Не толкова семенната течност, колкото маломерните размери и вероятната невъзможност да настигнат майката ме притесняват... И съм ги сложил като резервна мярка, нищо че чета че вероятно няма от същият кошер да излязат за осеменяване. Търтеевото пило беше запечатано още миналата седмица и ще се излюпят горе долу с майките тази седмица и ако... (стават много ако-та) се задържи времето хубаво може и да успеят да се оплодят. Не знам колко е оправдан риска.

  2. #242
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Ще трябват на търтея 15-16 дни като се излюпи да стане половоактивен. На майката и трябва по малко време.

  3. #243
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от miroslav70 Виж публикацията
    Моя скромен опит от стърсване на търтовки в пчелина е, че ми изчезнаха две майки.Може и да не е това причината,но от тогава търся други начини за оправяне,а търтеи от пчела търтовка май не е добра идея за оплождане.


    По какво разпозна ,че няма майки?

  4. #244
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Това че има маточници не значи че няма майка.При тая луда година всичко е възможно.На мен септември също ми изчезват майки но причината я търся в един колега от селото.

  5. #245
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Това че има маточници не значи че няма майка.При тая луда година всичко е възможно.На мен септември също ми изчезват майки но причината я търся в един колега от селото.
    Това как да го разбирам? Някой ходи и ти краде майките?

  6. #246
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Е той безплатния магазин работи денонощно.

  7. #247
    Наблюдател
    Регистриран
    20.04.2016
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    с. Градец, общ. Костинброд, обл.София
    Как разбрах - като вместо майка видях около 15 маточника. Ако е самосмяна - да са един два. Ама толкова много със сигурност няма майка. Защо са загинали остава мистерия. А дали майките ще се оплодят също

  8. #248
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    И аз видях такова нещо. На един пчелин двама братя си гледат кошерите и единия краде от другия, каде майки, каде мед :-) :-). Чудеш се да плачеш или да се смееш, но какво да правиш, хора възрастни на по 60-70 год., а разбирането им за живот като на деца от детската градина.

  9. #249
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Цитат Първоначално публикувано от munteanu Виж публикацията
    Не толкова семенната течност, колкото маломерните размери и вероятната невъзможност да настигнат майката ме притесняват... И съм ги сложил като резервна мярка, нищо че чета че вероятно няма от същият кошер да излязат за осеменяване. Търтеевото пило беше запечатано още миналата седмица и ще се излюпят горе долу с майките тази седмица и ако... (стават много ако-та) се задържи времето хубаво може и да успеят да се оплодят. Не знам колко е оправдан риска.
    Шансът не е голям, но може и да останеш приятно изненадан. От практиката знам, че ако имаш на пчелина майки на два сезона и догодина ще им е трети, почти 100% ще има и 20-тина търтеи със зимните пчели, които ще зимуват заедно с кълбото и ще оцелеят до пролетта. Друг е въпросът, че ако са поставени мишепредпазителите няма как да излетят и дали в това студено време правят сборища. Дните са хладни, но слънчеви, което може да увеличи шанса. Ще стискам палци експериментът да е успешен.

  10. #250
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    По какво разпозна ,че няма майки?
    Първо по прелката-пчелите се лутат по нея и се стрелкат една срещу друга,летежа е вял,прашец почти не носят.Следва преглед--липса на пресни яйца в средата на юли и не откривам майка.Пчелите издават характерното тревожно жужене,вирнати дупета и махат с крилца.Всичко това ми говори за липса на майка.Пред вид че съм начинаещ и вероятноста да пропусна майката е голяма-следва контролна пита с яйца и четири дни по късно-десетина свищевака.Ти си доста по опитен и ако знаеш още признаци,с радост ще ги чуя.

 

 
Страница 25 от 41 ПърваПърва ... 15232425262735 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •