Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 35 от 41 ПърваПърва ... 253334353637 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 341 до 350 от общо 404
  1. #341
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    ..и так далше!!
    Яко си чел съвеЦки учебници, още те държи. Подсилват другите семейства, ама друг път. Взех майката на помощно семейство / резерва -5 рамки във фибран, поставено до основно семейство/и понеже беше средата на сезона придадох 5-6 личинки да си отгледат майка. Стана търтовка, доста прилична на пчели та реших да подходя по съвеЦките учебници. Ха познай-пред кошера имаше голяма купчина мъртви пчели. Извода : зависи кое време на сезона се прави операцията. Явно напролет става, защото по този начин си подсилвам слабите семейства, а на есен-не. Абе-пчеларство, вариации-хиляди.

  2. #342
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Само един съвецки учебник съм чел, ама той ми стига!!!...Баце и той е прочел само "Винету", ама стана председател на МС!!!

  3. #343
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Яко си чел съвеЦки учебници, още те държи. Подсилват другите семейства, ама друг път. Взех майката на помощно семейство / резерва -5 рамки във фибран, поставено до основно семейство/и понеже беше средата на сезона придадох 5-6 личинки да си отгледат майка. Стана търтовка, доста прилична на пчели та реших да подходя по съвеЦките учебници. Ха познай-пред кошера имаше голяма купчина мъртви пчели. Извода : зависи кое време на сезона се прави операцията. Явно напролет става, защото по този начин си подсилвам слабите семейства, а на есен-не. Абе-пчеларство, вариации-хиляди.
    Ами ти всъщност си направил, но наобратно.
    Трябвало е помощното да мине отдолу на основното и пчелите бавно да се обединят ( през вестник примерно). Така в рамките на седмица имаш ново семейтво което може да вкараш в работа.

  4. #344
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    ...все пак са чужди пчели и навлизайки към други кошери/предимно близките два/ в по - голямата час ще бъдат избити...
    Което означава мъртви пчели пред кошера /едва ли ще ги изнесат всичките надалече/. Аз имах бая търтовки по едно време, от тези, които изтръсках на земята, всичките им пчели си намираха къде да влязат. Убити пчели никъде не се появиха. Та явно има значение кое време е, както казва Атанасов.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #345
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Което означава мъртви пчели пред кошера /едва ли ще ги изнесат всичките надалече/. Аз имах бая търтовки по едно време, от тези, които изтръсках на земята, всичките им пчели си намираха къде да влязат. Убити пчели никъде не се появиха. Та явно има значение кое време е, както казва Атанасов.
    Както казах по - горе, всеки трябва да провери това, че да е сигурно за какво става въпрос. Някой казал. Може да се направи опит - напрашват се пчелите от търтовката с брашно, изтръскват се и се следи. Огромна работа, но ще доведе до някакви резултати. Иначе приемаме една идея и така. Аз съм приел, че не ги приемат, може да убият друга майка, може и да имат болест някаква и .....следва някакво решение.


    П.П. При налитане върху слаби кошери майката винаги се слага в клетка. Защо?

  6. #346
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    И през зиме и през лете,търтовките,демек,пчел те "майки",не ги допускат в чужд кошер и ги убиват.Т.е.големината на купчинката убити пчели зависи от това,колко пчели са станали "майки"

  7. #347
    Наблюдател
    Регистриран
    18.08.2020
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    Стара Загора - с. Горно Ботево
    Здравейте.

    Да ви споделя и аз едно нещо за търтовките. Тази година ми се случи (ситуацията, а не да имам търтовка) да го забележа и потвърдя, до тогава само предполагах: ...
    На един ред (който е най-отпред) имах 4 отъртавели (дали това е думата ;-) кошера. Прибрани рояци от рапичното роене.
    Кой 5, кой 6 рамки. Доказани търтовки. Видях неоплодените майки, после че не са се върнали, и запечатаните търтееви килийки в нормалните 'пчелни'. Така.
    Свих ги на по 3 пити всяка - извадих читавите пити и ги преместих в нормалните семейства. Ще чакам да се поизлюпят търтеите и ги изтръсквам. Чакам аз, чакам и в едната - редовно пило, къде измежду нередовното, къде на останалите пити.
    Я? и майка! Оплодена и снасяща (едното задно дясно краче обаче обездвижено). Ок. Няма да те изтърся.
    Проверявам и другите - ами търтовки са си...
    Излезе ми работа и ги оставих за по-нататък.
    Ей тая същата майка ще да е виновна, сигурно е. Тя обиколила и трите останали търтовки (щото в тях намирам същата 'куца' майка да снася), заредила им пило, а пчелите като видели редовно, залагат 2 -3 маточника и я пъдят.
    И така 1-ви, 2-ри , че до 4-ти кошер. Накрая и стиснах главата.
    И четирите кошера излюпиха маточниците, но само при един се върна оплодена майка.

    Та в търтовка дето се е "оправила" сама да знаете, че се е 'присламчила' друга майка. Я изгонена някоя от смяна, я някоя неоплодена, избягала от съседен кошер. Търтовка НЯМА КАК да отгледа майка сама. Просто няма оплодени яйца за целта. От заложените маточници от търтовското пило излизат едни дебели търтеи. Грамадни колкото две пчели.

    Общо-взето мине ли през търтовка пчелата почти няма начин да се съвземе.
    Ако е силна (5-6 пити) (аз) вадя една пита ежедневно пило от друг кошер и и слагам. Заложи ли маточници, значи наистина няма майка. След това на място се преценява дали си заслужава спасяването, и дали ще има време да се запаси и т.н.

    -------
    Кошера, който отгледа успешно майка го оставих "за резервен" ако ми потрябва някъде майката. Ама не ми е потрябвала и скоро ще го ликвидирам (остана на 2 пити и няма да презимува).

  8. #348
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от stnmr Виж публикацията
    Здравейте....

    ...Ей тая същата майка ще да е виновна, сигурно е. Тя обиколила и трите останали търтовки (щото в тях намирам същата 'куца' майка да снася), заредила им пило, а пчелите като видели редовно, залагат 2 -3 маточника и я пъдят.
    И така 1-ви, 2-ри , че до 4-ти кошер. Накрая и стиснах главата....
    Тая случка ми звучи като в сферата на фантастиката, даже малко отвъд

  9. #349
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    Търтовка, която си заслужава оправянето /има много пчели/ я изсипвам пред кошера и отнемам всичките пити. Оставям я да се прибере в празния кошер и стои там три дни на пълна диета, без пити. На третия ден и подавам една пита с пресни яйца от друго семейство - без пчели и една пита пълна с мед и прашец. До сега при тази процедура нямам случай търтовката де не е създала маточници и да не си е отгледала майка. Друг е въпроса ако майката не се върне от брачен полет. Тогава операцията с начале.

  10. #350
    Потребител
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Северно от София
    Когато установим ,че един кошер вече е търтовка,това означава ,че е бил достатъчно дълго време без майка и в 99% от случаите не си заслужават никакви гимнастики по спасяването му.Местене на кошери ,изтръскване , прехвърляне на пило. Всичко е излишен разход на време ,труд ,пити с пило,мед.Не че повечето не сме го правили, но просто не си заслужава.Все пак не пречи ,който има мерак да се пробва,Това си е придобиване на опит по трудният начин.Трябва да има време , желание, и дано скоро не е хапан много.

 

 
Страница 35 от 41 ПърваПърва ... 253334353637 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •