Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 41 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 404
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    И аз да кажа една рецепта. В търтовката слагате пило от друг кошер. Нормалните пчели започват да изграждат маточници, а търтовките продължават да снасят - логично. Тъй като пчелите не са много прости залагат маточници само на оплодени яйца. След 15 - 16 дни се излюпва майка и процеса започва както си му е реда. През това време търтовките преминават към нормален режим на работа. Така правя от години, макар, че рядко имам търтовки. Получава се на 100% -опитайте.
    Метода е по лесен от моя с изтръскването дано да работи, чакам 30-35 майки да пронесът тия дни и ако нещо се прецака работата с някой от тях с удоволствие ще го пробвам.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Чувал съм от други пчелари, че ако стръскаш силно семейство налита на съседното и търтовките убиват майката и за това по няколко пити на ден. На мен до сега не са ми убивали, ама не ми се рискува.
    По принцип ако стръскваш търтовката близо до кошера или кошерите нищо не правиш, нали целта е търтовкте да не могат да се върнат обратно в кошера, за това писах че метода на Соларис по ми харесва - няма я хамалогията с пренасянето и тръскането на питите.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    И аз да кажа една рецепта. В търтовката слагате пило от друг кошер. Нормалните пчели започват да изграждат маточници, а търтовките продължават да снасят - логично. Тъй като пчелите не са много прости залагат маточници само на оплодени яйца. След 15 - 16 дни се излюпва майка и процеса започва както си му е реда. През това време търтовките преминават към нормален режим на работа. Така правя от години, макар, че рядко имам търтовки. Получава се на 100% -опитайте.
    Колега правил съм го това преди може би 4-5 дена ама в маточниците,които изграждат нормалните пчели НЕнормалните снасят и в тях и става в един маточник по 2-3 яйца!

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Колега правил съм го това преди може би 4-5 дена ама в маточниците,които изграждат нормалните пчели НЕнормалните снасят и в тях и става в един маточник по 2-3 яйца!
    Яйца си виждал по няколко, но ларви виждал ли си по няколко? Изчакай периода от 15 - 16 дни и ще видим какво се е получило, дали ще имаш майка или не. Тази година номер 1 е с такава майка. В друг пост стана дума точно за него. Бях описал случката. В момента работи та му пращят ушите.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Колко рами с пило слагаш и разнородно ли е пилото предполагам да? И само 1 с мед?
    Между другото зная,че глада оправя търтовката та и др. Ми въпрос е държиш ли ги гладни или веднага слагаш рамките с пило?

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Колко рами с пило слагаш и разнородно ли е пилото предполагам да? И само 1 с мед?
    Между другото зная,че глада оправя търтовката та и др. Ми въпрос е държиш ли ги гладни или веднага слагаш рамките с пило?
    Слагаш рамка - 1 и както каза - по - гладни за да има за какво да мислят, а и търтовките ще се включат в работа.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Т.е. е полезно да им се приберат питите с мед или поне по голяма част от тях?

    п.п. Дали по горе описания метод ще има същия успех ако вместо пита с яйца се придаде направо пита със запечатан маточник (или само маточник)?

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Т.е. е полезно да им се приберат питите с мед или поне по голяма част от тях?

    п.п. Дали по горе описания метод ще има същия успех ако вместо пита с яйца се придаде направо пита със запечатан маточник (или само маточник)?
    Ефекта ще е същия само където се избързва малко с времето. Дори е по - добре за да не се получи това което сподели Мариански - снасяне в килийките с нормални яйца. За предпочитане е маточника да е току - що запечатан, за да се увеличи все пак времето.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Aranis Виж публикацията
    Аз ползвам друг метод за справяне с търтовките. Аз съм си го измислил, следвайки определена логика, и не знам колко е ефективен (и то на какъв етап от осиротяване на семейството е ефективен), но следвайки го до сега съм имал само положителни резултати (2 от 2 успешни). Базира се на логиката, че кърмачките произвеждайки пчелно млечице и нямайки пило, което да хранят поглъщат млечицето и развиват яйцесносна дейност. Процеса обаче, според мен, не е необратим. Преравям останалите кошери за пити с яйца или млади ларви (най-добре еднодневни). Намирайки такива пити ги отнемам (без пчелите) и поставям празни за осеменяване. Отнетите пити поставям в търтовката. След няколко дни същата процедура, с осеменените вече пити и така няколко пъти, докато пчелите не започнат да градят маточници. Търтовките попадайки в обстановка с младо пило започват да го хранят и да изразходват пчелното млечице, което са погълнали и кошера постепено се връща към нормалния си ритъм на работа. Излюпват се и нови пчели, които са не-търтовки. Тогава придавам майка или оставям пчелите сами да си отгледат.
    Пак казвам, че не препоръчвам метода, защото не е научно обоснован и пробван в лабораторни пчелини, а на моя собствен.
    Този метод го има описан в някои книги.
    Приятел използва гладуване на търтовката в мазе за 2-3 дни - на гол рой и след това подаване на пита с пило и всичко се получи добре. Но това се прави само ако семейството е силно. Казват, че така се действа и при АГ.
    Друг колега слага в пушилката сяра и всичко приключва. Много работа е по спасяването на търтовката , а и ако я изтръскаш, търтовките ще тормозят останалите семейства.
    Онзи ден колега купи майка и отидохме да я придадем на такова семейство, което от март месец няма пило и два-три пъти му дава рамка с пило и не изграждат маточници. Като го видях, че едвам покрива две рамки, а и като зная, че е трудно да приемат майка, изтръскахме ги в другия край на пчелина и преместихме кошера на друго място и направихме сборна отводка от другите семейства и придадохме майката.
    После тези пчели налетяха на най-близкия кошер и имаше доста жертви. Дано да не е станала някоя беля !!!
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Този метод го има описан в някои книги.
    Приятел използва гладуване на търтовката в мазе за 2-3 дни - на гол рой и след това подаване на пита с пило и всичко се получи добре. Но това се прави само ако семейството е силно. Казват, че така се действа и при АГ.
    Друг колега слага в пушилката сяра и всичко приключва. Много работа е по спасяването на търтовката , а и ако я изтръскаш, търтовките ще тормозят останалите семейства.
    Онзи ден колега купи майка и отидохме да я придадем на такова семейство, което от март месец няма пило и два-три пъти му дава рамка с пило и не изграждат маточници. Като го видях, че едвам покрива две рамки, а и като зная, че е трудно да приемат майка, изтръскахме ги в другия край на пчелина и преместихме кошера на друго място и направихме сборна отводка от другите семейства и придадохме майката.
    После тези пчели налетяха на най-близкия кошер и имаше доста жертви. Дано да не е станала някоя беля !!!
    При мен (както споменах по горе) с това тръскане търтовките налетяха в най близките кошери и убиха майката в единия!

 

 
Страница 3 от 41 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •