Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 41 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 404
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от krasi_trendafilov Виж публикацията
    Ако си сигурен че е търтовка а то ще си проличи след седмица като пилото стане сама търтево . Целия кошер го изхвърляш на 200 ,300 м и пак си го слагаш на същото място. Ако не искаш да чакаш купи една майка готова и му я придай си пи му някаква миризма "ракия" за по сигурно приемане на майката и няма почти да има сътресение кошера . Ако не маточник и чакош но губиш време.Със сигурнос действа само така ги оправям , тази година имах такъв случаи и сега е перфектен .Пробвай успех
    Ракията е лекарство ,по добре дезодорант за левче ще му стигне за цяла година.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    На мен две отводки ми станаха търтовки.Едната беше отводка на три рамки ,нея я тръснах на края на двора и прибрах кошера,но тя налетя в съседните два и уби майката на единия( против всякаква логика,че нямало опасност да я убие) той също ми беше отводка с пронесла майка!Бясен съм върна ми отводката в 1 клас отново.
    Другата търтовка е силна на около 7-8 рамки с пчела има та нея я изтръсках в кошера на гол рой със запушени входове с мрежичка да не се задушат и глад2-3 дена и после пита с пило ако градят маточници на нея без да има неоплодени яйца значи е наред и може да се предаде майка или маточник.Но си е занимавка с тези търтовки!

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Аз ползвам друг метод за справяне с търтовките. Аз съм си го измислил, следвайки определена логика, и не знам колко е ефективен (и то на какъв етап от осиротяване на семейството е ефективен), но следвайки го до сега съм имал само положителни резултати (2 от 2 успешни). Базира се на логиката, че кърмачките произвеждайки пчелно млечице и нямайки пило, което да хранят поглъщат млечицето и развиват яйцесносна дейност. Процеса обаче, според мен, не е необратим. Преравям останалите кошери за пити с яйца или млади ларви (най-добре еднодневни). Намирайки такива пити ги отнемам (без пчелите) и поставям празни за осеменяване. Отнетите пити поставям в търтовката. След няколко дни същата процедура, с осеменените вече пити и така няколко пъти, докато пчелите не започнат да градят маточници. Търтовките попадайки в обстановка с младо пило започват да го хранят и да изразходват пчелното млечице, което са погълнали и кошера постепено се връща към нормалния си ритъм на работа. Излюпват се и нови пчели, които са не-търтовки. Тогава придавам майка или оставям пчелите сами да си отгледат.
    Пак казвам, че не препоръчвам метода, защото не е научно обоснован и пробван в лабораторни пчелини, а на моя собствен.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз тръскам пчелите и прибирам инвентара, не се занимавам вече с тях. Само че ако е по голяма търтовката я тръскам на етапи да не стане беля. Днес видях една търтовка, ама тамън е станал търтовка и имах една майка за пенсиониране и я сложих в търтовката, знам че няма да я приемат ама нищо не губя, в петък ще ги стърся.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Само че ако е по голяма търтовката я тръскам на етапи да не стане беля.
    Каква беля имаш в предвид може да стане?

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    58
    тоя начин с предаване на пенсионирана майка го правя вече 2гд общо 5-6 пъти и винаги работи .миналата година в една търтовка пуснах 2 майки и двете бяха приети .невероятно- против всякаква логика и писания на тази тема .но според мен задължително със стара майка

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    И аз да кажа една рецепта. В търтовката слагате пило от друг кошер. Нормалните пчели започват да изграждат маточници, а търтовките продължават да снасят - логично. Тъй като пчелите не са много прости залагат маточници само на оплодени яйца. След 15 - 16 дни се излюпва майка и процеса започва както си му е реда. През това време търтовките преминават към нормален режим на работа. Така правя от години, макар, че рядко имам търтовки. Получава се на 100% -опитайте.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    И аз да кажа една рецепта. В търтовката слагате пило от друг кошер. Нормалните пчели започват да изграждат маточници, а търтовките продължават да снасят - логично. Тъй като пчелите не са много прости залагат маточници само на оплодени яйца. След 15 - 16 дни се излюпва майка и процеса започва както си му е реда. През това време търтовките преминават към нормален режим на работа. Така правя от години, макар, че рядко имам търтовки. Получава се на 100% -опитайте.
    с пилото пчели слагаш ли колега

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Каква беля имаш в предвид може да стане?
    Чувал съм от други пчелари, че ако стръскаш силно семейство налита на съседното и търтовките убиват майката и за това по няколко пити на ден. На мен до сега не са ми убивали, ама не ми се рискува.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    с пилото пчели слагаш ли колега
    Ако са повече в търтовката - не, ако са малко - може.

 

 
Страница 2 от 41 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •