Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 10 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 99
  1. #61
    Потребител
    Регистриран
    09.03.2015
    Мнения
    86
    Препоръчаха ми Унгарска акация.Някой можеле даде по-подробна информация.Била цъфтяла 2-3 пъти годишно.

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    В темата за акацията, пост 109, съм снимал една стара статия на проф. Кънчо Калмуков, конкретно за акациевото стопанство на Унгария. Същият е жив и здрав и даже голям пчелар.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #63
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Здравейте! Искам да ви питам балдарана (бучниш някъде) дали е медоносно? Conium maculatum е от семейството на кориандъра семейство Сенникови. Имам над 500 дка. около новия ми пчелин, дали мога да очаквам нещо в магазните. Виждал съм пчелите да го посещаватинтензивно. Никъде не намерих информация дали е медоносно, само че е силно отровно. Дали няма да е опасен такъв мед?

  4. #64
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Опитах се да намеря и аз нещо в интернет, но намерих само това на български: 'В литературата се споменават и случаи, когато мед от нектар на отровни растения като блян, напръстник, закум, бучиниш и др. се оказва безвреден за хората.'

    Също открих и това на английски:
    C. maculatum is known for its poisonous characteristic. Its tissues contain different amount of alkaloids. In flower buds, the major alkaloid found is γ-coniceine. However, this molecule is transformed into coniine later during the fruit development.[15] The alkaloids are volatile; therefore, researchers assume that these alkaloids play an important role in attracting pollinators such as butterflies and bees.
    Coniine has a chemical structure and pharmacological properties similar to that of nicotine.[7][20] Coniine acts directly on the central nervous system through inhibitory action on nicotinic acetylcholine receptors. In high enough concentrations, coniine can be dangerous to humans and livestock.[18] With its high potency, the ingestion of seemingly small doses can easily result in respiratory collapse and death.

    От горното твърдение аз разбирам, че отровата се образува по-късно при самите плодчета/семена, докато отделящият се нектар от цветовете не би трябвало да е отровен. Също и листата са отровни, 6-8 са достатъчни за смърт.

  5. #65
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Здравейте! Искам да ви питам балдарана (бучниш някъде) дали е медоносно? Conium maculatum е от семейството на кориандъра семейство Сенникови. Имам над 500 дка. около новия ми пчелин, дали мога да очаквам нещо в магазните. Виждал съм пчелите да го посещаватинтензивно. Никъде не намерих информация дали е медоносно, само че е силно отровно. Дали няма да е опасен такъв мед?
    Иво, при поленов анализ откриват прашеца на бучиниша и бих заложил, че дава и нектар. Вече ще трябва да засичаш на момента дали пчелите ще сложат нещо и в магазините. Ако капне мед ме запиши за един буркан.
    Медец

  6. #66
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    889
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Здравейте! Искам да ви питам балдарана (бучниш някъде) дали е медоносно? Conium maculatum е от семейството на кориандъра семейство Сенникови. Имам над 500 дка. около новия ми пчелин, дали мога да очаквам нещо в магазните. Виждал съм пчелите да го посещаватинтензивно. Никъде не намерих информация дали е медоносно, само че е силно отровно. Дали няма да е опасен такъв мед?
    Еййй добре че повдигна въпроса с тоя буреняк, щото ми расте в двора и бях решил да го пробвам като подправка в някоя манджа, че мирише интересно. Кой да предположи, че е отровно

  7. #67
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,023
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Еййй добре че повдигна въпроса с тоя буреняк, щото ми расте в двора и бях решил да го пробвам като подправка в някоя манджа, че мирише интересно. Кой да предположи, че е отровно
    Зависи от дозата. Иначе тази година го има много. На пчелина ми никога не го е имало, а тази година доста се е разпространил. Ха, ха.... беше се разпространил, че го подстригах вчера.

  8. #68
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Здравейте! Искам да ви питам балдарана (бучниш някъде) дали е медоносно? Conium maculatum е от семейството на кориандъра семейство Сенникови. Имам над 500 дка. около новия ми пчелин, дали мога да очаквам нещо в магазните. Виждал съм пчелите да го посещаватинтензивно. Никъде не намерих информация дали е медоносно, само че е силно отровно. Дали няма да е опасен такъв мед?


    И какво ги правят тез 500 дка с отровно растение?
    "Също и листата са отровни, 6-8 са достатъчни за смърт." Това ми звучи много опасно. Вземат ли се някакви мерки при засаждане на тези растения, някакви специални разрешителни?

  9. #69
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,023
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията


    И какво ги правят тез 500 дка с отровно растение?
    "Също и листата са отровни, 6-8 са достатъчни за смърт." Това ми звучи много опасно. Вземат ли се някакви мерки при засаждане на тези растения, някакви специални разрешителни?
    Това е билка. Понякога се сеят площи от някои растения, колкото и да звучи нелогично.

  10. #70
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Нищо не е сято. Това си е пущинак. Декарите ги изчислявам приблизително, може да са повече, може и по-малко. След 10 дни сигурно ще цъфне. Ще споделя впечатления. Сега е едно зелено море.

 

 
Страница 7 от 10 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •