Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 99
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    От декар може и да се получат 350 кг захар,но не пчелите ще направят това.Първо замеделеца трябва да произведе цвеклото,после рафинерията захарта и чак тогава пчелите ще я правят на мед.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Колеги,нали трябват и семена за това цвекло.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    цъфти на втората година от засаждането за семе тогава може да даде някакъв мед

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от estabien6
    цъфти на втората година от засаждането за семе тогава може да даде някакъв мед
    Същото се отнася за много зем.култури.Че даже и зелето дава прашец и нектар.

  5. #25
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122

    НАЙ-ВАЖНИТЕ МЕДОНОСНИ РАСТЕНИЯ

    Имам въпрос отностно растенията- например дават, че от декър акация се вадят 65 кг мед, а от декър череша 6-7 кг.
    Въпросът ми е- какво означава този един декър? Едно дърво ако е много голямо, колко декъра е? Примерно за слънчогледа е ясно, че един декър си е 1000 кв. метра засяти със слънчоглед, но за дърветата не мисля, че е същото.
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Едно е да имаш на един декър липа на 5 години, а съвсем друго е да имаш 20 годишни липи на същия този декър. В двата случая медоноса ще е доста различен, не си ли съгласен?

    Така, че не може просто да кажеш от един декър липа излиза Х мед. Според мен една голяма липа може да изкарва спокойно по 50 кг мед, ако й боднеш един кошер в короната.
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Естествено, че става въпрос за добре развити дървета според това колко от вида се събират на декар. Тези резултати са приблизителни, това не е сирене да го отрежеш.
    В декар е нормално да се засадят примерно 250 дръвчета и на тази база се правят сметките. Самото изчисление кое колко мед дава не ми е ясно как го правят. Предполагам на база отделен нектат от цветче. Но и това отделяне е относително в зависимост от климатичните особености.

  8. #28
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Според мен от 40-50 дръвчета липа би трябвало да се вади повече от 30 кг мед (колкото е по норма). Затова мисля, че един декър липа, не са 40-50 дръвчета, а по скоро ако някак си се разстели короната на дървото и се види колко площ заема или лицето на короната ако се вземе.

    Ако вземем една липа и приравним короната й на сфера с радиус 3 метра, то получаваме, че площта й е 113 кв. метра или един декър са около 10 дръвчета.
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  9. #29
    Когато се говори за среден добив от декар и става въпрос за многогодишни растения, за да е коректно, трябва да се каже и каква е възрастта на растенията. Броя не е от особено значение, защото в един декар акция, ако е 3-годишна, може да има и над 100 броя, но нектароотделянето им (ако изобщо цъфтят на тази възраст), няма нищо общо с 1 декар 30 годишни дървета, които несъмнено ще са по-малко на брой. При равни други условия, климат, почви и т.н.

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Медодобивът от дка за дървесните видове се пресмята на база 40-50 развити дървета в 1 дка, а за храстите ок. 200 храста в 1 дка. Разбира се, че тези стойности не са абсолютни, а са по-скоро ориентировъчни. Естествено, че ако дърветата са по-млади, очакваният медодобив ще е по-нисък. Ако пък броят на засадените дървета в един дка е различен от 40-50, също ще трябва да се направят съответни корекции.
    Освен това има още редица фактори, които влияят върху нектароотделянето – почвена и въздушна влажност, температура на въздуха и т. н. Най-много нектар се отделя при температури 16-25°С. При температури по-ниски от 10°С повечето растения спират да отделят нектар, а при по-високи от 30°С нектароотделянето намалява, а при големи жеги може напълно да спре. Цветовете на растенията отделят най-много нектар при топло и ясно, но не горещо време. Когато листата са изложени на слънце, в тях се образува скорбяла, която през нощта се превръща в глюкоза и фруктоза. Логично, когато растенията са на сянка или ако времето е облачно, нектароотделянето значително се понижава.

    Цитат Първоначално публикувано от Mind_Control
    Според мен от 40-50 дръвчета липа би трябвало да се вади повече от 30 кг мед (колкото е по норма).
    А според мен, по-скоро трябва да очакваме по-нисък добив от нормата, освен ако атмосферните условия не са идеални, защото нектарниците на липата са открити и при дъждовно време нектарът се отмива, а добивът от нея става никакъв. При горещо време добивът също може чувствително да намалее. По-добре защитен от неблагоприятните атмосферни условия е нектарът на цветовете, които са като тръбички, но пък някои от тях, като напр. на люляка, червена детелина и др. са твърде дълбоки и нашите пчели трудно добиват нектар от тези растения. Сивата кавказка пчела, която е с по-дълго хоботче, се справя по-успешно с червената детелина. Та в определени случаи и породата на пчелите е фактор...
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

 

 
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •