Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 14 от общо 14
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2015
    Мнения
    10
    Кошерите са ДБ, готови пити нямам излишни, мед не мисля да търся тази година, искам да са силни за следващата, иначе пашата е предимно от овошки, има и гора в непосредсвена близост, а малко по далеко някакви нивя. Мисля, че разбрах всички поотделно ще са, пък има време ще пораснат..

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от milenivanov Виж публикацията
    Кошерите са ДБ, готови пити нямам излишни, мед не мисля да търся тази година, искам да са силни за следващата, иначе пашата е предимно от овошки, има и гора в непосредсвена близост, а малко по далеко някакви нивя. Мисля, че разбрах всички поотделно ще са, пък има време ще пораснат..
    Подхранваш и слагаш восъчни основи.

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    03.08.2014
    Мнения
    43
    Здравейте,колеги!Въпроса ми е следния.Трябва да местя пчелина на друго място,но новото място е доста близко до старото.Колко време трябва да държа семействата на временнен пчелин над 5км?

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от the_lefty Виж публикацията
    Здравейте,колеги!Въпроса ми е следния.Трябва да местя пчелина на друго място,но новото място е доста близко до старото.Колко време трябва да държа семействата на временнен пчелин над 5км?
    Мой колега си премести пчелина на близко разстояние, без да прави междинно местене в далечен пчелин. Вярно че беше през пролетта, но все пак го направи, и то успешно. Технологията е следната - местят се кошери през нощта, или рано сутрин или в облачен ден. Идеята е старите пчели да са се прибрали в кошера. На новото място прелката се отваря, но на нея се слага трева, клечки или други предмети, които да предупредят пчелите, че нещо се е случило, и те по-внимателно да огледат къде се намира кошера им.

    Ако се направи така, голяма част от старите пчели ще се усетят и ще разучат новото местоположение. Дори и някои от тях да отидат до старото място, когато не си намерят кошера, пак ще се върнат. За всеки случай на старото място се оставят един-два от най-слабите кошери, и те ще приберат в себе си заблудените стари пчели. Колегата така направи и според него не е имал значима загуба на стари пчели.

    Не го препоръчвам този метод, защото нямам лични наблюдения, но ако ми се наложи да правя подобно нещо, ще го направя точно така (без междинно местене). Естествено първо ще пробвам само с няколко кошера, за да видя какъв е резултата.

    Като човек, който е правил много местения на кошери насам-натам, искам да ви предупредя, че операцията съвсем не е безопасна. При всяко едно местене има някакъв малък процент на загубени семейства (умрели от прегряване) или на убити майки (от клатенето на питите). Умирането от прегряване е особенно опасно, когато семейството е силно (а сега това е точно така). Поради вибрациите запечатаното пило започва да отделя много топлина (до над 40-42 градуса). Пчелите изоставят пилото и се качват върху рамките, но с това те само запушват междурамията и допълнително влошават естествената конвекция (въртене) на въздуха вътре в кошера. Крайният ефект е, че пчелите на най-силните семейства умират, но част от пилото оцелява и може да се прехвърли в други кошери.

    ПС: Между другото именно поради горните съображения във фибранените нуклеуси аз съм оставил 6 сантиметра разстояние между рамките и капака на нуклеуса. Целта е да има достатъчно място, където да се съберат пчелите по време на транспорт. А ако се местят цели кошери, хубаво е върху плодника да има поне един корпус или 2 магазина, за да има къде да избягат пчелите от прегрялото пило.

    Други препоръки за местенето:
    1. Правете го нощем, че е по-хладно. Каросерията трябва да се проветрява интензивно от две места, за да става течение (буквално да става ураган от студен въздух).
    2. Силните семейства разполагайте в периферията на камиона, а в центъра слагайте само слабите (с по-малко запечатано пило).
    3. Слагайте магазини над плодника, за да има къде да отидат пчелите.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •