Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 33
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    24.02.2011
    Мнения
    12

    МОЖЕ ЛИ БЕЗ ИЗПОЛЗВАНЕ НА ПУШЕК ?

    Здравеите , нов съм в пчеларството и във форума и мн. се радвам ,че започнах да се занимавам с пвеларство. Без да искам се запалих , прочетох доста литература , но малко стаж , около 1 година , . Започнах със заем и 5 кошера ...... и стигнах до въпросите ми които смятам по-напредналите няма да сметнат за глупави . Кошерите които си купи са със доста спокоини пчели , преглеждам ги понякога със леки и плавни движения без никакво предпазно облекло и без никакво опушване , и понеже знам че всяко опушване ги разтроива за около ден-два и обърква работата им може ли да продължавам така. Другият ми въпрос е вярно ли е ,че при лошо време /дъждовно, има паша ,но немагат да излязат/ мога да ги подхранвам със захарен сироп за да предотвратя намалянето на меда , без да му разваля качеството? Благодаря ,предварително и ме извинете ,че не съм по-кратък.

  2. #2
    Може разбира се и даже е за предпочитане. Но най-добре винаги имай под ръка запалена пушалка, за да я ползваш веднага ако се наложи. За втория въпрос, стига да имаш тази възможност.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    По вторият въпрос не съм много съгласен с Юри.

  4. #4
    Е всичко зависи от дозата. wink;

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Чел съм, че може да се замести опушването с напръскване с пулверизатор. И дори пробвах по-миналото лято. Не е точно същия ефект. Не ги успокои, а по-скоро ги омокри и ги ядоса още повече. Аз бих казал да използваш пушалката само в краен случай и да насочваш струята пушек така, че да не влиза в кошера, а да е успоредна на рамките.

  6. #6
    Това с напръскването и аз съм го пробвал и ефекта беше същия, както описа ттитто.

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Вместо пушек може да се използва пулверизатор с етерични масла - продават се специални за тази цел, но за теб по-важно е цената. От магарешките лайна и от шишарките по-евтино няма.

    Другият ми въпрос е вярно ли е ,че при лошо време /дъждовно, има паша ,но немагат да излязат/ мога да ги подхранвам със захарен сироп за да предотвратя намалянето на меда , без да му разваля качеството?
    НЕ. Ако меда е за теб и за съседи не ти препоръчвам.
    Ти с каква пчела работиш? Това също е много важно за да може да се даде отговор. Ако работиш с Карника тогава подхранването е задължително трябва да направиш компромис с качеството за да не загубиш пилото. При другите случаи не е толкова опасно ако не подхранваш
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    24.02.2011
    Мнения
    12
    благодаря ви , за помощта и друго, по-горе ме питаха какви са пчелите ,с които работя ,абаче малко това не ми е ясно , ако можете да ми помогнете , смисъл каде мога да прочета за тях, какви са и как да ги различавам.

  9. #9
    Явно , че всичко е въпрос на приоритети , доста хора ще те посъветваме да не слагаш захар по време на паша било то и при лошо време , но ти сам си знаеш какъв точно интерес гониш, ако си налял луди пари в кошери и семейства и чакаш избиване ще ти е все тая какво ти говорим.
    Познавам такъв човек който брои луди парици за 200 семейства и в идията за бързо избиване , ги хранеше като луди по време на пашата със някаква захар която му бяха шътнали негови познати от търговиите на ниски цени.
    На кого и как си продаде медът нямам и ни най малка идея.
    За разстройването на семействата е писано тук някъде във форума, че когато ги отваряш за преглед ти пак тревожиш семейството и това му се отразява негативно, но няма как.
    За пушенето колегата са ти казали много точно, ако няма нужда не пуши , но дръж пушалката разпалена и под ръка за всеки случай.
    Поздрави!

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    88
    Тошка ти пак си касметлия че си взел кротки пчели аз и моят бивш ортак миналата година купихме от Славяни Ловешко много лоши бяха и със пушек нямаше окротяване. :D

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •