Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 33
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Някой път става неочаквано озлобление и кротките стават люти, затова си имай едно на ум.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Като правило, ако има медосбор, са много кротки и не ти обръщат внимание. Тогава може и по-малко пушек.
    Когато няма паша се увеличават пчелите-пазачки в кошера, пчелите могат да станат много агресивни, тогава се налага да напушваш повече.

  3. #13
    Виждам, че не приемате моя отговор на втория въпрос ( поме тези които са писали по темата) и затова ще се аргументирам. Пчелното семейство има ежедневни нужди от храна. През различните етапи на развитието му, това количество е различно. Да вземем за пример акациевата паша. Тя е много обилна, но обикновено времето през този период е динамично. Семейството или е максимално развито или е в етап на най-бурното си развитие. То си има своята ежедневна нужда от определено количество храна. Ако атмосферните условия не предлагат възможност за летеж и принос на храна от вън, то пчелите ползват тази от резерва. А освен това при принос от вън, първо се подсигоряват ежедневните нужди и излишъка се трупа като запас. При акациевата паша има много излишък и за това от нея се получава и стоков мед. За това ако се дават малки количества захар или захарен сироп през периоди, неблагоприятни за летеж, тази храна, няма да се трупа в наличния вече резерв, а ще отива за покриване на днедната дажба, но дори и много малка част от нея да попадне в стоковия мед, това няма да развали качеството му. Разбира се това трябва да се прави само при неблагоприятни дни, а не по време на цялата паша. Освен това, така се създава и работа на пчелите, а липсата на такава е една от предпоставките семейството да изпадне в роево състояние.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    24.02.2011
    Мнения
    12
    Юри е прав, исках да кажа, че с това подхранване /в умерена доза/ целя да набавя дневната доза за се хранят а не в повече за да остава и да го складират.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2011
    Мнения
    31
    По въпроса за предпазното облекло и пушалката - Аз смятам че исползването на пушалка не е задължително, но е необходимо в по-вечето случай. За предпазното облекло не си играй с живота и здравето си, никога не знаеш какво ще е настроението на един кошер преди да го отвориш, имах много спокоен кошер, който започна самосмяна и за около месец не се припарваше до него - като го отворех всичката пчела се вдигаше във въздуха и започва едно нападение че ако нямах костюм и було незнам как щях да изглеждам след това, а си направи сметка ако имаш по-вече кошери от всеки да те жилнат по две-три каква е цифрата на 50-100 кошера, а и какво ще е качеството на прегледа - като си нажилен до неузнаваемост - имай впредвид едно ужилване в окото и си, като стар пират с едно око, затова ВНИМАВАИ не се прави на мъж пред пчелите - те няма да те разберат. Успех

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Докато сме млади и неопитни, задължително е ползването на було. Може и да се отварят кошерите без да се подпушват предварително (аз така правя), но много внимателно, с бавни движения, но пушалката тряба да е наблизо и запалена. Все пак зависи и от реакцията на организма на пчеларя, до колко ужилвания може да понесе, и колко се впечатлява от самото ужилване. Аз в събота направих севтето за тази година. Колкото и да разправя съпругата ми, че съм дебелокож, но все още си е неприятно ужилването, боли и се надува и сърби.
    А за храненето по време на паша, напоследък се коментира, че ако се ползва твърда храна - питка или суха захар - то това отива само за хранене на пилото, не за складиране.

  7. #17
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Докато сме млади и неопитни, задължително е ползването на було. Може и да се отварят кошерите без да се подпушват предварително (аз така правя), но много внимателно, с бавни движения, но пушалката тряба да е наблизо и запалена. Все пак зависи и от реакцията на организма на пчеларя, до колко ужилвания може да понесе, и колко се впечатлява от самото ужилване. Аз в събота направих севтето за тази година. Колкото и да разправя съпругата ми, че съм дебелокож, но все още си е неприятно ужилването, боли и се надува и сърби.
    А за храненето по време на паша, напоследък се коментира, че ако се ползва твърда храна - питка или суха захар - то това отива само за хранене на пилото, не за складиране.
    Колега Евгени, дори когато стана стар и дай боже опитен , пак няма да имам никакво намерение да ходя без було, не си падам до такава степен мазохист :D
    Поздрави!

  8. #18
    masiv
    Guest
    Искам да питам,какво да слагам в пушилката да ми търпи повече? sadsmile;

  9. #19
    Аз мога да препоръчам по дебела кора от дървета , суха разбира се.Пуши доста добре и издържа дълго време.
    Естествено се разпалва със горелка.

  10. #20
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от masiv
    Искам да питам,какво да слагам в пушилката да ми търпи повече? sadsmile;

    Моя избор е сухи магарешки лайна. Не лютят на очите и лесно се разпалват. Става интересно когато те загледат хора докато ги събираш.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •