Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 9 от общо 9
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    4

    Разделяне на МК кошер с две семейства на два отделни кошера

    В момента имам две семейства разделени с разделителна табла едно върху друго с майки с пило, тези семейства са получени чрез разделяне на едно цяло семейство. Та въпроса ми е проблем ли е ако горното семейство поставя на 1 метър от стария кошер на нова основа ида го обособя като нов едносемеен кошер. Просто за да наблюдавам по-добре развитието на двете семейства и след определено време да мога по-лесно да добавям нови корпуси при нужда.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Проблем е, защото всички летящи пчели от горния корпус (ако приемем, че ще изместиш него) ще налетят в долния.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Никакъв проблем не е но ако го направиш в началото на паша ще видиш, какво ще направи оставеното семейство и задължително корпуси .

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    4
    Ако може да се обосновете, за да съм по-сигурен кой е прав.
    Според мен летящите пчели няма да налетят в долното семейство след като го сваля понеже и в момента прелката на горното семейство си е отворена отпред и пчелите си влитат в горното семейство, но не съм сигурен изобщо. Говоря ако го сваля в събота дотогава предполагам акацията ще е приключила или да изчакам още една седмица.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Прав е този, чието мнение допада най-много на твоите разбирания и се доближава най-много до твоето мнение.

    Според практиката ми и това, което съм чел, пчелите правят опознавателен полет само в началото. Веднъж запаметили мястото, на което се приземяват, продължават да го правят там винаги (изключвам роенето, защото тогава паметта им се изтрива и отново се прави опознавателен полет). Дори и при промяна на кошера, те пак ще кацнат там, защото запаметените обекти по траекторията на приземяването си остават стационарни. Трябва по някакъв начин да накараш пчелите на направят нов опознавателен полет. Един метър е твърде голямо растояние, особено ако двата корпуса са еднакъв цвят, но и различни цветове да са пак е голямо растояние.

    Аз бих постъпил по следния начин - ще изчакам да се свечери и пчелите да се приберат (пренебрежимо малка част нощуват извън кошера, макар че ако прочетат поста подвижните пчелари ще ме освиркат здраво ). Ще взема горния корпус и ще го прибера на тъмно и хладно поне за 48 часа (имам много подходящо мазе за целта). След 48 часа ще изкарам корпуса и ще го поставя на постоянното му място и ще предизвикам някакъв вид стрес/безредица в него (ще напръскам с ракия да речем или ще разместя рамките).

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    4
    Да благодаря за мнението, но не ми харесва варианта, въпреки че има смисъл в него, но не ми се губи два дена да са затворени и след това още два дена да се ориентират какво става. Дори повечето хвърчащи пчели да отидат в съседния кошер варианта ми се вижда по-добър ще имам поне едно семейство силно за слънчогледа със сигурност, въпреки че целта ми беше да ги засиля и двете. Иначе голямо мъкнене и загуба на време мое и на пчелите без никакъв гарантиран резултат . Чудех се дали да го направя по обяд или вечер, но след твоя пост ще заложа на вечерта пък ще видим след седмица как ще е положението

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от TorinoFC Виж публикацията
    Говоря ако го сваля в събота дотогава предполагам акацията ще е приключила или да изчакам още една седмица.
    Точно момента е сега днес веднага ако акацията е започнала за три дена семейството с налетените пчели/зависи колко са/може да събере и 10 -ина кг. акациев мед дори аз за улеснение бих отворил входа на втори корпус отзад за да не се пречи на връщащите се пчели , а до слънчогледа и двете семейства ще са готови само това налетяното да не бъде изтървано и да рои .

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Не е проблем да ги разделиш. Малка част ще налетят долното семейство. Аз съм разделял много пъти две семейства, които са едно над друго. Действам така:
    1) Слагам горното не на земята, а над два празни корпуса. Така то е на същата височина, на която е било. Гледам да са максимално близо едно до друго.
    2) След един ден махам единия празен корпус, а след още някой ден и другия и горното семейство е на земята. Може след това да го преместиш малко настрани, за да не са съвсем наблизо.
    3) Може долното например да се премести на 20-30 см наляво и тогава входа на горното ще е много близо до предишното място.
    4) Задължително преди да сложа капака на долното слагам един вестник да виси от капака на 30 см надолу. Горните помнят цвета на долните корпуси, а вестника е нещо ново за тях и им помага да намерят изместения техен вход. Ако празните корпуси имат цвета на долното е хубаво, но не е важно. Вестника върши добра работа.
    5) Затвори горните прелки на долното за 1-2 дена.

    Недостатък: докато се извадят празните корпуси, трябва да се вдига горното. Затова понякога действам с един празен корпус само. За мене 4) е много важно.

    Допълнение: ако имаш силна паша слагай горното където си искаш (може и надалеч). Те като го налетят долното, то ще ти събере много мед.
    Този пост е редактиран от nikola.vladov; 21.05.2015 в 00:00. Причина: допълнение

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    4
    Благодаря много, ще последвам съветите ти . Тука има доста паша в момента и се надявам да минат плавно нещата.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •