Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 41
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Аз на първата год.си избих разходите,но годината даде много мед.Разбери колко е средния добив при теб,сметни,че си новобранец и ако изкараш на половина,за колко време ще си избиеш парите.
    Я разкажи как стана това - готови семейства ли купи или отводки на какви цени ,кошери нови или употребявани ,подхранване,лекарства ,основи,центрофуга -нова или употребявана ,пушалка, повдигач,гащеризон или блузон и т.н. ами направо кажи програма "МЛАД фермер" 50 000 лв.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от asenov69 Виж публикацията
    ... Въпросът ми е с колко кошера трябва да се започне, за да не е човек на загуба през първата година?
    Оптимистичен вариант без да инвестираш нищо:
    Ако започнеш само с един капан за роеве (може да се направи от ненужни материали и да ти излезе без пари) и си хванеш рояк - веднага ще си на плюс. Ако после хванеш още един рояк и го продадеш - може да си купиш рамки и инвентар. (Забележи едно важно нещо - пред всяко от изреченията има АКО!) Така бавно ще започнеш да се развиваш, без да правиш големи инвестиции, но и съответно няма да имаш сериозни печалби. Затова хубаво помисли и проучи нещата, че да не си направиш едни сметки, а после да се окажат неверни.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Аз започнах да се обучавам в пчеларство, след прочит на няколко пчеларски книги и покупката на един кошер. Първата година извадих мед, но поради липса на опит, предизвиках нападение. На втората година се получи роене и извадих малко мед, само като за собствена консумация. На третата година направих отводка в нов ЛР кошер, която загина през зимата от глад. Едва на четвъртата година започнах успешно да увеличавам семействата. Въпреки натрупания опит, имах загинали семейства от загуба на майка, от вароатоза, и др. Едва последните 6 години, годишната смъртност ми е под едно семейство при наличие на 12 кошера пчели. Докато натрупаш нужните познания и опит в пчеларството, не очаквай лесни печалби.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Без пари е трудно, и аз така си виках, като за начало ще почна с малко пари. Имах наследствени кошери и дадох пари само за транспорт и си викам сега по 40кг. мед от кошер ето готови пари без много работа.
    Да ама не, оказа се че така се свършвало а не се почвало и работа с пчелите не е хич малко. След като не стана нищо от занемарените кошери, теглих заем и почнах на чисто, няма да коментирам колко е, но ако всичко е нормално за 4 години съм си върнал инвестицията.

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2015
    Мнения
    9
    И това ми мина през ума, но се опасявах да не хвана чужди пчели.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от asenov69 Виж публикацията
    И това ми мина през ума, но се опасявах да не хвана чужди пчели.
    Основен принцип при пчеларите е: Роя е на този, който го е открил и усвоил(хванал).
    Колкото до печалбата от пчеларството, то ще мине време, първо инвестиция, после е необходимо да натрупаш опит, инвентар и т.н. докато стигнеш до реална печалба, от която първо да можеш да преживяваш, а след това евентуално да заделяш финанси и за друго.
    Не си мисли, че всичко е толкова просто и лесно.
    Лесните пари са само в рекламираните лотарии по телевизията. Там се иска предимно късмет и естествено отново инвестиция, за да се сдобиеш с печелившия талон.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Я разкажи как стана това - готови семейства ли купи или отводки на какви цени ,кошери нови или употребявани ,подхранване,лекарства ,основи,центрофуга -нова или употребявана ,пушалка, повдигач,гащеризон или блузон и т.н. ами направо кажи програма "МЛАД фермер" 50 000 лв.
    Радо защо оставам с чуството,че съм ти изял баницата без да знам.Трябва да се чуствам виновен,задето съм развил пчеларството като бизнес благодарение на "Млад фермер".Закупих на времето, 23 бр стари кошери,за 3000 лв със спестени пари,после цяло лято черакувах за един безплатен обяд от човека които ми ги продаде,,да науча колкото мога от него и много четене.За десетина години ги направих 72 бр като ги гледах като хоби/събота и неделя/пчелар,дори и сега се смятам за такъв.Ако неможах да задоволя любопитството ти,питай,не крия нищо.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Радо защо оставам с чуството,че съм ти изял баницата без да знам.
    Нямам нищо против това ,че си участвал по програма нищо лично против теб и любопитството ми не е за мен ,а за човека искащ веднага на момента да спечели от пчели ,ти каза че още първата година си избил разходите си добре кажи му как стана какво направи за да го направи и той.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Нямам нищо против това ,че си участвал по програма нищо лично против теб и любопитството ми не е за мен ,а за човека искащ веднага на момента да спечели от пчели ,ти каза че още първата година си избил разходите си добре кажи му как стана какво направи за да го направи и той.
    Ми аз го написах.Купих ги есента а на другата година изкарах по 50 кг манов мед.Такава година от тогава не е имало.Повечето кошери бяха с един магазин и всяка събота и неделя вадих мед ,да мога да освобождавам място да пълнят.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Може да си го писал някога но не и в тази тема за да го прочете човека .

 

 
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •