Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 52
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    10.03.2014
    Мнения
    12

    заселване на оплодни съндъчета

    Здравейте колеги,бих искал малко помощ от по вещите колеги в занаята със заселването на оплодно съндъче.
    Аз го правя така: в по голям леген стръсквам пчели от даден кошер като предварително го напръсквам с вода,не подбирам стари или млади пчели, просто карам рамките подред.след това изсипвам около 200 гр пчели стъсквам майката от клетката ,поставям хранилката със захарно медено тесто , поставям рамките и затварям.Така съндъчето престоява 48ч.Проблема идва след отварянето, отначало излизат пчелички и започват да облитат около съндъчето , което ме кара да мисля че уж всичко е наред НО...........след ден два решавам да проверя състоянието и ....майката останала с 10 ина пчелички, та въпроса ми е каде аджаба греша. Благодаря предварително за отговорите.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Трябва да се занесе на друг пчелин поне на 3 км. по въздух за да не се върнат летящите пчели,ако има запечатано пило също ще останат повече пчели.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    10.03.2014
    Мнения
    12
    Бащините ми семейства са на същия пчелин. А пило никакво ,само голи основи. Аз се опитвам да го заселя.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Режеш една рамка с пило според размера на рамките на оплодното сандъче и готово ,а за бащините семейства нима си мислиш ,че от тях търтеите ще оплодят майката това може да се случи само в изолиран район .

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    10.03.2014
    Мнения
    12
    При това ,упражнението го правих два пъти, майките вече са полово зрели и при стръскване в съндъчето излитат и .......

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    10.03.2014
    Мнения
    12
    Имам около два километра изолация ,приблизително .надявам се поне на около 60%

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ustata Виж публикацията
    Здравейте колеги,бих искал малко помощ от по вещите колеги в занаята със заселването на оплодно съндъче.
    Ха, ха. Аз като не съм вещ в занаята, не мога да дам съвет. Обида.

    Сложи повече пчели за да има и да се върнат, и да останат. За два дни основния кошер няма да обеднее, докато си ги изолирал и още не са се върнали. Избирай и пчелите. Не вземай крайни пити, а по вътрешни.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ustata Виж публикацията
    Имам около два километра изолация ,приблизително .надявам се поне на около 60%
    2 километра е нищо. Колегата е казал 3, но от мен 5.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Стръскваш пчели от рамки с открито пило и не ги пръскаш с нищо за да излетят летящите пчели и тези дето останат ги слагаш в сандъчето, за изолацията има значение и пашата в коя посока защото там са ориентирани.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    10.03.2014
    Мнения
    12
    Това с рамката с пило е добра идея , но ще трябва да унищожа доста рамки,Все пак благодаря за отзивчивостта колега Радо, ще продължавам да опитвам докато не стане

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •