Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол

    Капан за рояци ,но вътре майки!?!?!?

    Днес в един кошер,който използвам за капан за роеве имах поне 3-4 майки с 6-7 пчели какви са тези майки и от къде са дошли иди разбери? Рой няма вътре само майки 2-3 търтея и към 6-7 пчелички.Ето снимка успях да хвана две майки.

    Преди ,около 5 дена имаше рояче в този кошер ама беше две шепи пчели .Прибрах го в едно нуклеусче и поставих нови пити в капана.Дали е възможно да е от това рояче ама тогава нямаше толкова майка като го прехвърлях в нуклеуса
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMAG0364.jpg‎   IMAG0366.jpg‎  

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    16.04.2013
    Мнения
    133
    Пчеларски район
    Хасково
    Хванат в капан рояк се мести, чак когато пронесе майката - ако не е оплодена. В противен случай, когато излезе на брачен полет се връща на мястото където е влезнал роя.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Kacone майката си беше при роя днес го отварях и я видях .
    Ето малко продължение на темата направих си отводки майките бяха три в този кошер капан.

    А предаването на майките го направих така.

    п.с.-снимките са зле,защото батерията на тела ми падаше и не се влючи светкавицата.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMAG0373.jpg‎   IMAG0375.jpg‎   IMAG0376.jpg‎  

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    Kacone майката си беше при роя днес го отварях и я видях .
    Ето малко продължение на темата направих си отводки майките бяха три в този кошер капан.

    А предаването на майките го направих така.

    п.с.-снимките са зле,защото батерията на тела ми падаше и не се влючи светкавицата.
    А знаеш ли дали тези майки са оплодени или не, защото ако не са си има специфика при придаването им.
    Keep Walking...

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    За това така действах при придаването, защото не знаех дали са оплодени или не са.Така ме посъветва пчелар доста опитен след 2-3 часа от направата на отводка да се пусне майката в хранилката с малко мед и така.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    колеги имам 1 въпрос възможно ли е тая година да закъснява роевото състояние на пчелите

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    колеги имам 1 въпрос възможно ли е тая година да закъснява роевото състояние на пчелите
    Аз лично мисля,че роенето си е като другите години.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    колеги имам 1 въпрос възможно ли е тая година да закъснява роевото състояние на пчелите
    Съвсем нормалното си е и си мисля, че се отказаха от роене в даден момент. При проверката първия път имаше маточници. След като ги унищожих, в други години се повтаря изграждането, а тази година си зачистиха местата от разрушаването и семействата си продължиха работа нормално. Не че когато изгражда маточници е ненормално.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •