Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 25
  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа

    МЕД ОТ КЕСТЕН

    Интересувам се дали има колеги които добиват кестенов мед?
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Благоевградско, Петричко. Там добиват кестенов мед.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #3
    Беше някога !Това ни бе основната паша ,но го натисна Мастилената болест и изсъхна.Тогава имаше насаждения ,а сега само отделни дървета и от тях количества не се вадят,дори и за цвят не стигат .Той цъфти между 10 и 15 .06 заедно с Липата и медът беше с приятно -горчив вкус,но това са спомени.Има някаква надежда с новите сортове ,които се внасят ,но ще се види в бъдеще.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Тука в района на Петрич това ни е основната паша. Меда е със страхотно качество.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    В района на Петрич пл.Беласица и Огражден има кестенови гори(масиви).Местните вадят такъв мед,но мисля(мое мнение), че няма да е на 100% кестенов.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от bobi mitrev Виж публикацията
    Тука в района на Петрич това ни е основната паша. Меда е със страхотно качество.
    Точно за тебе си мислех докато пиша поста,че можеш да дадеш по ясна представа и взе та ме изпревари.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Колко време цъфти кестена, защото сега в един парк е пълно и е във фаза цъфтеж и се чудя дали да не сложа един кошер, пък и гледам че и акация има и липа. Има едно местенце до една оранжерия, в понеделник ще ми кажат дали може да сложа там един кошер. Струва ли си разправията?
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Колко време цъфти кестена, защото сега в един парк е пълно и е във фаза цъфтеж и се чудя дали да не сложа един кошер, пък и гледам че и акация има и липа. Има едно местенце до една оранжерия, в понеделник ще ми кажат дали може да сложа там един кошер. Струва ли си разправията?
    От опит - глава не боли. Може пък и да успееш да извадиш такъв мед. Поне със сигурност няма какво да загубиш Миналата година аз имах късмет да извадя такъв мед и останах много доволен.

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Колко време цъфти кестена, защото сега в един парк е пълно и е във фаза цъфтеж и се чудя дали да не сложа един кошер, пък и гледам че и акация има и липа. Има едно местенце до една оранжерия, в понеделник ще ми кажат дали може да сложа там един кошер. Струва ли си разправията?
    Този Кестен който цъфти в момента не е същия. Той се води Див Кестен и е парково дърво. А кестена който ни е основна паша,прави цветове като мъхести мустаци и цъфти от края на юни - началото на юли.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Колко време цъфти кестена, защото сега в един парк е пълно и е във фаза цъфтеж и се чудя дали да не сложа един кошер, пък и гледам че и акация има и липа. Има едно местенце до една оранжерия, в понеделник ще ми кажат дали може да сложа там един кошер. Струва ли си разправията?
    Гена, някъде четох, че само питомния(ядлив) кестен отделя нектар. Тези дето са тук по парковете и цъфтят сега не са от питомните още повече, че пише по-горе човека, че медоносния цъфти в средата на Юни с липата. Заглеждах се по тези кестени дето сега цъфтят по парковете и не видях никъде да има пчела по цветовете.
    Миналата есен засадих в нашия парк една фиданка питомен кестен и след някоя друга година ще видим.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •